Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Hádanka Zafeiris. Dokážeme ocenit záložníky i bez gólů a asistencí?

13. prosinec 2023
Sdílejte:
Christos Zafeiris je jedním z nejcennějších hráčů v české lize. Najdou se však tací, kteří by od něj chtěli lepší čísla. Do detailu si rozebereme, jaká je jeho aktuální role ve Slavii, a zamyslíme se i nad tím, jak v našem prostředí vnímáme záložníky a proč je často nedokážeme docenit.
Supertalent Christos Zafieris je skvělý i bez čísel. Vysvětlíme vám proč.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Slavia po několika předchozích sezonách dominance nevévodí lize z pohledu ofenzivních statistik. Sešívaní mají největší počet doteků ve vápně soupeře a obecně nejvyšší procento držení míče. Sparta má však víc vstřelených branek, vyšší index očekávaných branek i nejvyšší počet střel. Z hlediska vstřelených branek (30) je potom Slavia dokonce až na čtvrtém místě (ačkoliv dle branek očekávaných by měla být druhá se zhruba 35).

Tým Jindřicha Trpišovského má na podzim celkem velkou smůlu, i tak je pro něj zhoršení útoku jistě tématem. Být to na fanoušcích, jednou z rad, kterou by trenérovi určitě dali, by bylo zvýšení pozice Christose Zafeirise. Tak šikovného hráče přeci chcete mít co nejblíž brance soupeře. Je to ale opravdu ten správný recept?

Důležitá součástka totálního fotbalu

Slavia na podzim hraje v rozestavení se třemi stopery, které ve většině situací kryje jeden střední záložník jako jakýsi štít. Trpišovského koně mají dva výše postavené wingbeky, kteří chtějí využívat prostor na krajích hřiště, a od ligového utkání v Teplicích v podstatě zrušili hru na křídla. Místo útočné trojice nahoře působí dva pracanti a pod nimi ještě jeden tvořivý hráč, který pomáhá vyplňovat střed hřiště.

Existence desítky v systému Slavie stimuluje k využití technicky nejkvalitnějšího hráče na této pozici. Ačkoliv je však tímto hráčem s největší pravděpodobností právě Zafeiris, Trpišovský pokračuje ve stavení dvacetiletého fotbalisty na pozici osmičky. Tu jsme ve výše uvedeném výčtu zatím nepopisovali, což nyní napravíme.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.