Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

29. listopad 2023
Sdílejte:
Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?
Szymon Marciniak se rozhoduje pro penaltu.Foto: Profimedia

Newcastle je zdrcený, PSG má zlatý bod. A to po rozhodnutí, na jehož vysvětlení by si měli dát zástupci UEFA záležet. Hosté vedli po gólu Alexandra Isaka z prvního poločasu dlouho 1:0 a už se těšili, že i podruhé PSG porazí a budou tak mít skvělou výchozí pozici do posledního kola skupinové fáze Ligy mistrů.

Domácí nevyužívali své šance, několik velkých zákroků předvedl Nick Pope. Ale v osmé minutě nastaveného času zasáhl centrovaný míč Ousmane Dembeleho tělo Tina Livramenta a následně se odrazil na jeho ruku.

Tyhle momenty z aktuální sezony fotbaloví fanoušci důvěrně znají. Míč se do ruky, která sice nebyla u těla, ale byla v přirozené pozici, odrazil od vlastního těla Livramenta. Takové penalty se přece nepískají.

Realita ale byla jiná. Poté, co rozhodčí Szymon Marciniak přezkoumal incident na monitoru na hřišti, nařídil pokutový kop, který Kylian Mbappe řádně proměnil a zajistil PSG remízu 1:1.

„Jak tohle může být pro PSG penalta,“ tweetoval Zdeněk Folprecht, fotbalový expert, který před sezonou kormě jiného prošel seminář rozhodcovské komise FAČR a ví tak moc dobře, že v Česku by se taková penalta nepískala.

A to samé v Anglii. V Premier League rozhodčí zohledňují případy, kdy míč nejprve zasáhne jinou část těla a teprve poté ruku hráče. Na základě toho je možné, že by Livramento nebyl potrestán, kdyby se jednalo o zápas Premier League, píše web BBC.

Dodává ale, že v různých soutěžích mohou být v souvislosti s pravidly stanoveny jejich různé výklady. A zatímco v české i anglické lize se ruka nepíská po předešlém odrazu do ruky od jiné části těla hráče, v evropských pohárech je výklad jiný.

Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290

V dubnu fotbalová rada UEFA (UEFA football board) - nezávislá poradní skupina - doporučila, aby „UEFA vyjasnila, že by neměl být odpískán přestupek za hraní rukou, pokud se míč předtím odrazil od vlastního těla".

Keith Hackett, bývalý šéf profesionálních sudí v Anglii řekl deníku Daily Telegraph, že UEFA toto doporučení pro své vlastní soutěže neaplikovala. „A Newcastle na to v Parku princů doplatil,“ dodal Hackett.

Trenér hostů Eddie Howe rozhodnutí o penaltě nerozuměl, za předchozí řízení zápasu ale sudího Marciniaka chválil. 

Newcastle tak přišel o vítězství, které by mu před závěrečným kolem skupinové fáze Ligy mistrů dávalo mnohem lepší výchozí pozici. Teď drží lepší karty PSG, protože má o dva body víc než jeho anglický soupeř (původně jsme na tomto místě nesprávně uvedli, že PSG a Newcastle mají stejný počet bodů - za chybu se čtenářům omlouváme). Pařížané jedou v půlce prosince do Dortmundu, který má po včerejší výhře 3:1 v Miláně jistý postup. Newcastle hraje doma proti AC Milán.

Co říkají pravidla fotbalu

Ne každý kontakt míče s rukou/paží hráče je přestupkem.

Je přestupkem, pokud hráč:

 • se úmyslně dotkne míče rukou/paží, např. pohybem ruky/paže proti míči,
 • se dotkne míče rukou/paží, která zvětšuje nepřirozeně prostor těla. Má se za to, že hráč učinil své tělo nepřirozeně větším, pokud poloha jeho ruky/paže není důsledkem nebo není ospravedlnitelná vzhledem k pohybu těla hráče pro danou konkrétní situaci. Tím, že má ruku/paži v takové poloze, hráč riskuje, že jeho ruka/paže bude zasažena míčem a on bude potrestán.
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
129
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
 • Poštovné po ČR zdarma
1490

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s