Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Die Liga: První Nagelsmannův karambol a diagnóza Union

20. listopad 2023
Union Berlín udělal obtížné rozhodnutí a rozloučil se s trenérem, který ho dostal z druhé ligy do Ligy mistrů. Dlouhá série neúspěchů už byla moc i na klub, který dělá fotbal jinak. To všechno v reprezentační přestávce, během které Julian Nagelsmann v roli kouče národního týmu poprvé narazil.
Turci v Berlíně uhnali Němce.Foto: Profimedia

Rozhoduje forma, ne jméno. To je filozofie Juliana Nagelsmanna coby trenéra německé reprezentace. Pozvánku tak po pár omluvenkách dostal třeba středopolař Hoffenheimu Grischa Prömel. Mladý talent do budoucna? Ale kdeže, 28letý záložník spoluodpovědný za vynikající rozjezd Hoffenheimu do této sezony. Mezi nováčky ho doplňují 29letý střelec Werderu Bremen Marvin Ducksch a taky 32letý gólman Lipska Janis Blaswich. To vše při zachování tradiční páteře týmu. Nagelsmann buduje kádr pro tady a teď, ne na mistrovství světa v roce 2026.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

Druhý reprezentační sraz nového trenéra ale nezačal tak přesvědčivě, jak ten předešlý skončil. V přátelském utkání v Berlíně si Turecko v prakticky domácích podmínkách došlo pro vítězství 3:2. Nagelsmannovi se nevyplatil experiment s krajními obránci. Na pravé straně nastoupil Benjamin Henrichs. Na tom by nebylo nic divného. Na opačném kraji se ale objevilo nečekané jméno. Kai Havertz. A ne v nějaké invertované roli, kdy by vstupoval do zálohy. Středopolař Arsenalu se v držení míče držel vysoko a u postranní čáry.

To znamenalo, že Henrichs napravo se především v první půli stával prakticky součástí tříčlenné obrany. I pro jinak všestranného hráče to byla nezvyklá a právě prostoru za ním využili nabíhající útočníci Turecka při obou gólech v prvním poločase. Že se bývalý trenér Bayernu a Lipska chystá hledat neortodoxní řešení na krajích obrany dal najevo už před utkáním. Své příležitosti jako pravý bek může vyhlížet Pascal Groß.

Havertz byl v úvodu hrdinou utkání. Už v páté minutě vstřelil první branku. Excelentní myšlenka taktického génia na lavičce, která hned nesla gólové plody? Ne tak docela, spíš dobré postavení hráče po standardní situaci. Z hrdiny byl ale nakonec záporák. Nebo spíš smolař. V 70. minutě daroval soupeři penaltu za hru rukou a tím i vítězný gól. Kdyby šlo o soutěžní zápas, rozpoutá rozhodnutí sudího další debatu na téma, jestli si fotbalisté ještě můžou dovolit mít vůbec ruce.

Nešťastníkem večera byl i brankář Kevin Trapp. Manuel Neuer si musí v očích nového reprezentačního kouče nominaci zpět znovu vysloužit a Marc-André ter Stegen opustil sraz se zdravotními problémy. Příležitost proto dostal gólman Eintrachtu Frankfurt. Tři inkasované góly nepůsobí vůbec dobře a historie se nebude dívat, jestli jeden náhodou nebyl z penalty a druhý ze zakončení, které trefilo břevno, tyč a teprve potom se dostalo za jeho záda.

Druhý střet aktuální reprezentační přestávky sehrají pořadatelé příštího evropského šampionátu v úterý. Na opačné lavičce bude na Nagelsmanna čekat jeho někdejší sportovní ředitel z Lipska, Ralf Rangnick. Ten rakouskou reprezentaci drží na prvním místě kvalifikační skupiny před Belgií a svému nástupci na lavičce Hoffenheimu i Rasenballsportu nedá nic zadarmo.

Auf Wiedersehen Urs

Union Berlin a Urs Fischer. To byla dlouhou dobu takřka synonyma. Nadále už to ovšem neplatí. Patnáctého listopadu se jejich cesty rozdělily. Po dlouhých 1963 dnech, tedy pěti letech a čtyřech měsících.

Švýcarský trenér přišel v červenci 2018. Měsíc předtím skončil Union na osmém místě 2. Bundesligy. V první lize předtím působil naposledy, když byla ještě východoněmecká. Teď Fischer opouští prvoligový celek a účastníka Ligy mistrů. Die Eisernen dovedl k výšinám, o kterých si ještě nedávno nedovolili ani snít.

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.

Přečíst

Hořkou pachuť z loučení zanechává aktuální sezona. Vítězný start sliboval pokračování snové jízdy. Šest bodů po dvou kolech ale vypadá daleko lépe, než totožný zápis po jedenáctém hracím dni. Bohužel, to je pro Union realita. Výhry nad Mainzem a Darmstadtem, spolu s postupem přes Walldorf v prvním kole poháru, zůstávají osamocené. Po úvodních třech duelech přišla série devíti ligových porážek, zisk jediného bodu v milionářské soutěži i vypadnutí z domácího poháru.

To se ukázalo být moc i na jinak velmi familiární Union Berlín a při příležitosti reprezentační přestávky sáhli ke změně. Rozchod je prezentovaný jako „po vzájemné dohodě“ a i absence okamžitého nástupce naznačuje, že se Fischerovi nedomlouvalo nic za zády. Jistě jde o chvályhodný počin, zároveň ale také o ztrátu drahocenného času během ligové přestávky.

Tým zatím povede Marco Grote, který dosud vedl v Unionu dorost. Jde o jeho premiérové prvoligové působení v hlavní roli. S profesionálním fotbalem ale už praxi má. Větší polovinu sezony 2020/21 vedl druholigový VfL Osnabrück, než byla tato odpovědnost vložena na jiná ramena. Zajímavá je i osoba jeho asistenta, tedy asistentky. První ženou v této roli u bundesligového celku se stala Marie-Louise Eta. Ve 32 letech dosud působila jako asistentka Groteho u mládeže Unionu.

Kdo by chtěl hledat příčiny letošního krachu berlínských, může začít u střelecké formy. Potažmo její absence. Potíž je ale i na druhém konci. Jednoho z nejlepších brankářů minulé sezony jakoby přes léto vyměnili a Union inkasuje lacině po standardkách i ze střel z dálky. Vytratil se také týmový duch. Příchodem velkých osobností jsou jednotlivé části mužstva větší než jeho celek. Zároveň jedinou posilou, která plní očekávání, je Robin Gosens. Alex Král odpustí.

Sám to ale nemá jednoduché. Při absenci Raniho Khediry zůstal v očích trenéra jedinou šestkou v týmu a třeba proti Realu hrál celý druhý poločas zjevně s naraženinou. Složení zálohy se také měnilo malém týden co týden. Trenér Fischer tak zjevně zkoušel hledat odpovědi. Teď budou otázky kladeny už někomu jinému.

Kdo si počká…

Odměnou za trpělivost během reprezentační přestávky bude fanouškům německého fotbalu lákavý sobotní program. V 15:30 vykopává střet Wolfsburgu s Lipskem. Oba celky jsou asi o pár příček níž, než by doufali. Hosté z Lipska jsou po ztrátách bodů s Mainzem nebo Bochumí na čtvrtém místě tabulky v kleštích mezi Stuttgartem a Dortmundem. Na úplnou špičku jen závistivě vzhlíží s osmibodovou ztrátou na první Leverkusen a šest bodů za druhým Bayernem. Wolfsburg se zase s jedním bodem v posledních pěti kolech propadl až na jedenáctou pozici. Uprostřed této šňůry ale dokázali Lipsko vyřadit z poháru - stejnou ránu budou chtít aspirantům na titul uštědřit i v lize.

Jako Topspiel naváže duel, který slibuje góly. Frankfurt zahodil defenzivní jistotu, o kterou se z úvodu ročníku opíral a v posledních pěti ligových duelech dostal za záda brankářů soupeře třináct pokusů. I díky tomu sedí na sedmém místě. Dost nečekaně na ně z třetího místa shlíží Stuttgart. Zatímco Eintracht své góly našel, Stuttgartu se ty jejich uzdravily (Guirassy by měl být k dispozici od začátku zápasu). Oba týmy v posledních třech duelech zavrávorali. Stuttgart dvakrát prohrál, Eintracht dvakrát remizoval. Vrátit si jistotu večerní přestřelkou, to bude na to-do listu obou trenérů.