Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

06. říjen 2023
Sdílejte:
Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.
U.N.V.E.U.Foto: Profimedia

Berlín není fotbalové město. Povídá se to už roky. Možná desetiletí. Můžete se jeho ulicemi potulovat dlouhé hodiny a velmi pravděpodobně nenarazíte na žádnou viditelnou připomínku, že tady sídlí dva známé kluby, Hertha a Union. I pokud jste v německé metropoli nikdy nebyli, sotva vám při zaslechnutí jejího jména přijde jako první na mysl právě fotbal. To se vám spíš přihodí s Barcelonou, Dortmundem, Liverpoolem, Amsterdamem…

Je to ale jenom předsudek. Berlín je fotbalové město.

Kdy se jím stal? Nejpozději a definitivně v posledním týdnu. Neboť v sobotu na druholigový duel Herthy se St. Pauli zavítalo 66 113 fanoušků a úterní zápas Ligy mistrů Union-Braga byl dlouho dopředu vyprodaný, zaprášilo se po 73 445 vstupenkách.

Kolik najdete v Evropě míst s takovou fotbalovou vášní? S vášní nezávislou na úrovni soutěže, nablýskanosti kulis ani atraktivnosti soupeře.

Nicméně prvně jmenované utkání, při vší úctě k jeho aktérům, se pár minut po konečném hvizdu stalo obyčejnou statistickou položkou v padesátileté historii druhé Bundesligy. Bude to zápas Unionu s portugalským soupeřem, na který se bude v Berlíně vzpomínat. Plný symbolů, nostalgie, emocí. A samozřejmě, kopalo se tam i do míče, padaly góly, mávaly se ofsajdy. Ale tohle všechno bylo druhořadé, troufám si říct.

Nepopulární přesun z Köpenicku

„Buďte trpělivý. Na čekací listině před vámi je 2548 zájemců.“ Tohle oznámení se mi zobrazilo na webu Unionu před třemi týdny, v první minutě volného prodeje lístků na zápas s Bragou. A to dávno rozebraných bylo čtyřicet tisíc balíčků na všechna tři domácí utkání i kvóta určená členům klubu.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.