Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

06. říjen 2023
Sdílejte:
Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.
U.N.V.E.U.Foto: Profimedia

Berlín není fotbalové město. Povídá se to už roky. Možná desetiletí. Můžete se jeho ulicemi potulovat dlouhé hodiny a velmi pravděpodobně nenarazíte na žádnou viditelnou připomínku, že tady sídlí dva známé kluby, Hertha a Union. I pokud jste v německé metropoli nikdy nebyli, sotva vám při zaslechnutí jejího jména přijde jako první na mysl právě fotbal. To se vám spíš přihodí s Barcelonou, Dortmundem, Liverpoolem, Amsterdamem…

Je to ale jenom předsudek. Berlín je fotbalové město.

Kdy se jím stal? Nejpozději a definitivně v posledním týdnu. Neboť v sobotu na druholigový duel Herthy se St. Pauli zavítalo 66 113 fanoušků a úterní zápas Ligy mistrů Union-Braga byl dlouho dopředu vyprodaný, zaprášilo se po 73 445 vstupenkách.

Kolik najdete v Evropě míst s takovou fotbalovou vášní? S vášní nezávislou na úrovni soutěže, nablýskanosti kulis ani atraktivnosti soupeře.

Nicméně prvně jmenované utkání, při vší úctě k jeho aktérům, se pár minut po konečném hvizdu stalo obyčejnou statistickou položkou v padesátileté historii druhé Bundesligy. Bude to zápas Unionu s portugalským soupeřem, na který se bude v Berlíně vzpomínat. Plný symbolů, nostalgie, emocí. A samozřejmě, kopalo se tam i do míče, padaly góly, mávaly se ofsajdy. Ale tohle všechno bylo druhořadé, troufám si říct.

Nepopulární přesun z Köpenicku

„Buďte trpělivý. Na čekací listině před vámi je 2548 zájemců.“ Tohle oznámení se mi zobrazilo na webu Unionu před třemi týdny, v první minutě volného prodeje lístků na zápas s Bragou. A to dávno rozebraných bylo čtyřicet tisíc balíčků na všechna tři domácí utkání i kvóta určená členům klubu.

Související články

Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

Rozhovor

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.