Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Bundesligový fantom znovu řádil. Stuttgart je před Bayernem

09. říjen 2023
Borussia Dortmund nepůsobí přesvědčivě a v Evropě ztrácí, v Bundeslize ale dál drží půlroční sérii bez porážky. Naopak Union Berlín, ale i překvapivě tápající Mainz 05, ocení možnost vydechnout si během reprezentační přestávky. O tom, stejně jako o jednom hattricku, je dnešní Die Liga, seriál shrnující dění v německém fotbale.
Serhou Guirassy (uprostřed) dal za sedm bundesligových kol 13 gólů.Foto: Profimedia

Šňůra Dortmundu pokračuje. Na bolestivou domácí remízu 0:0 s AC Milán navázali nepřesvědčivým prvním poločasem doma proti Unionu Berlin. Po 45 minutách standardních situací, gólů z ofsajdu a zásahů VARu přišel obrat ve druhé půli. Z 1:2 na 4:2, chvála patří především dvojici Julian Ryerson, Marco Reus. Bývalý krajní bek Unionu se na levé straně obrany BVB ukazuje ve skvělém světle a teď tedy dokonce přidal druhý gól ve dvou zápasech. Bývalý kapitán Reus svou šňůru osobní produktivity natáhl už na čtyři ligové zápasy, když asistoval u vítězného gólu Juliana Brandta.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

Když jsme u sérií: Ta berlínské, poraženecká, se táhne už sedm zápasů. Před Dortmundem totiž nestačili ani na Bragu v Lize mistrů. Nešťastně, gólem v 94. minutě. Navíc krátce po vlastním rohu. Reprezentační přestávka jim dá příležitost načerpat síly a zahojit rány. Třeba Alex Král si tu svou ze zápasu s Realem Madrid zřejmě stále nese. Jeho stažení po dvaceti minutách v Dortmundu to minimálně naznačuje.

Už to vypadalo, že rozjetý Stuttgart narazil na sobě rovného, když doma až do 67. minuty prohrával s Wolfsburgem. A že se Serhou Guirassy, který v předešlém kole zůstal bez gólu, vrátil na zem. Pak si ale postavil balon na penaltu, vyrovnal na 1:1 a odstartoval další hon za hattrickem, už druhým v této sezoně. Tenhle zvládl za 16 minut. Se ztrátou jen na hřišti Lipska tak zůstávají Die Schwaben těsně pod vrcholem tabulky – jsou druzí o bod za Leverkusenem a o bod před Bayernem s Dortmundem.

Formu drží po minulém zakopnutí s BVB i Hoffenheim. Mladý útočník Max Beier byl zase gólový, když i v pádu překonal Jiřího Pavlenku. Šťastnějším Čechem je tedy Pavel Kadeřábek. Hoffenheim si poradil se soupeřem z Brém (2:3) i bez absentujícího Kramariće a je pátý o čtyři body za vedoucím Bayerem. Na druhé straně poprvé nastoupil v základu Naby Keita. Střídal po hodině a držel se přitom za zadní stehenní sval.

Naopak Lipsko škobrtlo. Bezbrankovou remízu s Bochumí, které Bayern nedávno nadělil sedmičku, okořenili rudí býci dvěma neproměněnými penaltami. Manuel Riemann obě zneškodnil a znovu ukázal, že to je jeho disciplína. V kariéře to byly zákroky číslo 33 a 34 z 94 penalt, kterým čelil. Z týmů u dna bodoval i Darmstadt, který vyhrál v Augsburgu 1:2 a rovněž dvojice Gladbach, Mainz. Ti se podělili mezi sebou (2:2).

Na poslední místo se tak propadl 1. FC Köln. Naopak první zůstává díky výhře 3:0 nad svými sousedy Leverkusen. Asistencí na prvním gólu se za svou výchovu bývalému klubu odvděčil Florian Wirtz. Stejným rozdílem vyprovodil Bayern Mnichov Freiburg a zůstává v těsné blízkosti ligové špičky. Do reprezentační přestávky nás pak v neděli večer vyprovodila výhra Frankfurtu nad Heidenheimem (2:0).

Kdo ocení repre pauzu?

Rádo se to říká o jiné soutěži, ale v Německu to skutečně platí: umístění nemá garantované nikdo. Tlačil jsi se vloni do Evropy? No a co! Další rok jsi po sedmi zápasech bez výhry na dně tabulky. To je případ Mainzu.

Loni devátí, ještě čtyři kola před koncem soutěže je od předkol Konferenční ligy dělil pouhý bod. Letos zatím sedm zápasů s bilancí dvě remízy a pět porážek, šest gólů vstřelených, devatenáct obdržených. Poslední zmíněné číslo naznačuje, odkud vítr vane. Mainz je děravý, až to není pěkné.

Jejich potíže začali už v minulé sezoně. Myšlenku na čtvrteční zápasy posílila dubnová výhra nad Bayernem 3:1. Ze zbývajících pěti zápasů ročníku ale sebrali jediný bod - Dortmundu poslední den sezony. Po povedené přípravě začali letos tam, kde loni skončili. Odpovědi v Mohuči hledají v podpisech hráčů bez smlouvy (El Ghazi a Guilavogui), po reprezentační přestávce vykopnou zápasem s Bayernem. Dost možná už s Manuelem Neuerem mezi třemi tyčemi.

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.

Přečíst

Naopak přívětivější los má po návratu Augsburg. Proti nováčkovi z Heidenheimu zoufale potřebují bodovat. Pět bodů posbírali díky remízám s Gladbachem, Bochumí a výhrou právě nad Mainzem. Na druhého z nováčků, Darmstadt, ale nestačili a trenér Enrico Maaßen je v horkém křesle.

Po svém loňském příchodu na lavičku bavorského klubu vlil živou vodu do týmu, který se do té doby prezentoval defenzivním fotbalem. Svůj naivně zábavný fotbal z podzimu ale vyměnil za pasivnější přístup na jaře. Neúspěšně, jelikož namísto 1,2 vstřelených a 1,7 obdržených gólů za zápas v první polovině sezony dávali jeho svěřenci na jaře jen jednu branku na zápas, zatímco inkasovali 1,9. Letos je to zase větší punk. Augsburg se víc prosazuje (1,4 gólu na zápas), ale inkasuje zoufalých 2,4 branek každé utkání.

Loni si napravoval reputaci výkony proti týmům z čela tabulky. Porazil Bayern, remizoval s Lipskem a Dortmund vyzval k dramatické přestřelce (3:4). Letos už jak se svými bavorskými sousedy, tak s býky ze stáje Red Bullu tratil.

Maaßen a Bo Svensson, trenér Mainzu, čas na korekci své taktiky zajisté ocení. Stejně tak Thomas Letsch v Bochumi a Ole Werner v Brémách. To tedy za předpokladu, že k tomu ještě dostanou prostor. Ne každý se může opírat o status kultovního hrdiny jako Urs Fischer mezi fanoušky Unionu a Steffen Baumgart v Kolíně. A kdy lépe sáhnout ke změně, než z úvodu reprezentační přestávky?

Zatímco Bundesliga bude mít pauzu, Die Liga tady bude dál. Nagelsmann na lavičce reprezentace a jeho odvážná nominace, to si nemůžeme nechat ujít!

Slavia měla krásnou sobotu. Její ženský tým porazil Spartu 4:1, výrazně se přiblížil titulu a ještě sešívané stanovily nový návštěvnický rekord. Ve videu ze zápasu si můžete vychutnat všech pět gólů.

Ženský fotbal

Kdy a kde se rozhodne o titulu? Průvodce ligovým finále

Fotbalové liga má před sebou finále, nadstavbu. Projděte si kompletní rozpis zápasů včetně přesných termínů a pravidel. Dozvíte se také, jaká místa čekají na všech pět českých klubů v Evropě.

Nadstavba

Laterkusen znovu udeřil. A v boji o sestup přišlo štěstí z Dánska

Leverkusen má další pozdní zásah. Pořád tak žije jeho ambice stát se prvním neporaženým šampionem Bundesligy. Prohra se ale zdá být blíž a blíž. Hodně týmů vypadá, jako by se jim nechtělo do Evropy. A Mainz se konečně rozhodl, že nechce do druhé ligy. O tom všem v novém díle seriálu Die Liga.