FIFA na začátku října rozhodla, že mistrovství světa v roce 2030 společně uspořádají Španělsko, Portugalsko a Maroko. Úvodní tři zápasy se ale odehrají v Uruguayi, Argentině a Paraguayi na oslavu výročí 100 let od prvního šampionátu, který v roce 1930 hostila Uruguay. Hrát se bude během června a července 2030.
Fotbalové mistrovství světa se tak poprvé v historii bude hrát v šesti zemích a na třech kontinentech. O pořadatelích MS 2030 jednomyslně rozhodla rada FIFA a po úspěšném dokončení kandidátského procesu by je měl potvrdit v roce 2024 kongres FIFA. Původně se mělo o hostitelích MS rozhodnout až na něm, středeční oznámení přišlo nečekaně.
Zahajovací zápas turnaje by se měl odehrát v Montevideu na Estadio Centenario, stadionu, jenž byl vybudován pro MS 1930 a hostil i první finále. V uruguayské metropoli se také uskuteční velká oslava ke stoletému výročí mistrovství světa. Další dva duely se odehrají v Argentině a Paraguayi. Tyto tři jihoamerické země podaly původně společnou kandidaturu na celé mistrovství světa, kterou ale FIFA odmítla. Jako bolestné mají aspoň jeden domácí zápas na šampionátu. Oproti dalším účastnickým zemím, tak získávají výhodu.
Po třech duelech se šampionát se 48 týmy přesune do Maroka, Španělska a Portugalska. Všech šest pořádajících zemí bude mít automaticky zajištěnou účast. „V rozděleném světě FIFA a fotbal spojují,“ uvedl v prohlášení prezident FIFA Gianni Infantino. Portugalsko a Maroko budou hostit zápasy fotbalového mistrovství světa poprvé, Španělsko už má zkušenost z roku 1982. Kromě jiného se lze těšit na zápasy na zrekonstruovaných stadionech Barcelony a Realu Madrid.
Na šampionátu v roce 2030 se 48 národních týmů rozdělí do 12 skupin po čtyřech a přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin budou postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Poprvé se tímto systémem bude hrát na MS 2026 v USA, Kanadě a Mexiku. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS. Podobným systémem se od roku 2016 hraje i rozšířené mistrovství Evropy, kde ze šesti skupin postupují do osmifinále i čtyři nejlepší ze třetích míst.
Všech šest zemí, ve kterých se budou hrát zápasy mistrovství světa, má účast na MS 2030 jistou a nebudou hrát kvalifikaci.
To záleží na úhlu pohledu. Jako každá změna nese i tato sebou kritiku. Někdo se obává, že bude se 48 týmy na mistrovství výrazně klesat jeho kvalita ve skupinové fázi. Podobně se to řešilo i u rozšíření Eura z 16 na 24 týmů od roku 2016. Na druhou stranu rozšíření o celou polovinu počtu účastníků dává jednoduše možnost více zemím dostat se na vrcholný reprezentační turnaj, který se hraje jen jednou za čtyři roky.
Zdeněk Folprecht vyměnil ligové kopačky za klávesnici a sepsal pro své dva syny veselé fotbalové pohádky. Pomozte v naší crowdfundingové kampani k vydání knížky a pořiďte si ji do knihovny, ať může rozdávat radost i u vás doma.
Změna kromě jiného znamená, že se od příštího mistrovství světa odehraje na závěrečných turnajích celkem 104 zápasů oproti 64, které se hrály na šampionátech dosud. Cíl FIFA je jasný: výrazně víc zápasů získá ještě víc prostoru v televizním vysílání a FIFA na tom vydělá víc peněz. O tom, že rozšíření počtu účastníků vedení FIFA využívá i jako politický nástroj, který mu zajišťuje hlasy při volbách, hovořil v podcastu ke katarskému šampionátu novinář Luděk Mádl. Na druhou stranu platí, že většinu peněz, které FIFA získá, rozděluje na jednotlivé národní fotbalové svazy, což by mělo pomoci k rozvoji fotbalu po celém světě.
Pro jednotlivé tým pak rozšíření znamená maximálně o jeden zápas víc než doteď. Kdo vypadne ve skupině, odehraje stejně jako dosud tři zápasy. Kdo v prvním vyřazovacím kole ten, stejně jako dosud odehraje zápasy čtyři. Od osmifinále, kde doteď play-off začínalo, počet zápasů o jeden vzroste. Znamená to, že nejlepších 16 odehraje o jeden zápas víc než doteď.
S tím, jak se MS rozšiřuje, bude stále obtížnější na organizaci. Proto se zřejmě stanou normou společné kandidatury několika zemí, jak ukazují už přidělená pořadatelství pro roky 2026 a nově i 2030.
Šance Česka na kvalifikaci na příští mistrovství světa nevzroste tak moc, jak by poloviční navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane v roce 2026 jen tři nová místa. Místo současných 13, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA.
Když se Česko dostalo na svůj jediný světový šampionát v roce 2006 v Německu, hrálo tam tehdy 14 týmů z Evropy. Česko se naopak pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde až do roku 2012 hrálo 16 týmů, což není o moc víc, než kolik je evropských týmů na MS. O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy. Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.
Kvalifikace na MS 2026 se rozjede v březnu roku 2025. Evropská část bude rozdělená na 12 skupin po čtyřech, nebo pěti týmech. Přímo na šampionát postoupí vítězové skupin o čtyři zbývající místa se bude hrát baráž. Kvalifikace na MS 2030 se pak bude hrát v roce 2029.
V rámci rotace kontinentů FIFA už vyzvala zástupce Asie a Oceánie, aby se ucházeli o pořádání mistrovství světa 2034. Když MS 2030 bude v Evropě, Africe a Jižní Americe a MS 2026 v Severní Americe, nikdo jiný už nezbývá. Favoritem na MS 2034 se tak v tuto chvíli zdá být Saúdská Arábie, která už potvrdila zájem. Pohledem z Česka je zajímavé, že novou sportovní infrastrukturu včetně nových fotbalových stadionů tam pomáhá budovat i architekt Pavel Hladík, rodák z Hradce Králové. Na starosti má konkrétně růst národního sportovního centra v úplně novém městě.
Austrálie s Novým Zélandem mají za sebou čerstvou zkušenost z pořádání ženského mistrovství světa, které skončilo z pohledu pořadatelů úspěchem, když na zápasy chodilo průměrně 31 tisíc lidí. Třeba tak Saúdové dostanou výraznou konkurenci. Světový šampionát se v Oceánii dosud nehrál.
V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.
Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?