Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

26. listopad 2023
Sdílejte:
Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.
Daniel Křetínský je konečně úspěšný i ve fotbale. Se Spartou bral v minulé sezoně titul, s West Hamem ovládl Konferenční ligu. Na fotce je český miliardář zachycený při finálovém zápase v pražském Edenu.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Chcete zbohatnout fotbalem? Ta myšlenka je scestná, fotbal je tu v první řadě pro radost. Nicméně může se vám to teoreticky povést – coby geniálnímu hráči nebo jeho šikovnému agentovi. Anebo jako vychytralému podvodníkovi s výsledky, který na ně buď sází, nebo je třeba jako rozhodčí vytváří na hřišti. Nebo obojí. Je to ovšem proti zákonu a opravdu to nelze doporučit.

A byť si to možná někdo myslí, nezbohatnete nejspíš ani coby majitel klubu. Majetným už totiž z logiky věci musíte být, když si klub pořizujete.

A ve chvíli, kdy ho budete mít, zjistíte, že se před vámi sice otevírá spousta možností, ale taky že jste si pořídili obrovský závazek: Starat se o klub jako o vlastní dítě, a to pod obrovskou veřejnou kontrolou. Tisíce fanoušků budou denně hodnotit, jestli je klub v dobré ekonomické či sportovní kondici. A ve finále se fanouškům pokaždé zodpovídáte za celý klub vy jako jeho majitel.

Peníze! Peníze!

Fotbal bez peněz dělat nejde. Rozebíráme to v novém čísle tištěného FC. Hlavní téma je 130letá Sparta, ale druhý blok textů je byznysový. Luboš Brabec rozebírá sportovní i ekonomický vzestup Bayernu, Jan Kaliba byznysové souvislosti přesunu Lea Messiho do USA. S Wrexhamem se podíváme do Hollywoodu a rozebíráme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

Techtle ve VIP

Co vstup do fotbalového velkoklubu novému vlastníkovi bleskurychle zařídí, to je úplný definitivní konec anonymity. Pokud vás do té doby znali jen lidi ve vaší branži, teď vás najednou zná celé město. Anebo rovnou půlka republiky. Záleží, jestli jste si pořídili klub v Kolíně, nebo rovnou pražskou Spartu. A to přitom obvykle fotbalový klub není jádrem vašeho podnikání.

Fotbalový klub a jeho zápasy vám coby podnikateli vytvářejí ideální příležitost k tomu, abyste do VIP prostor zvali politiky, další podnikatele, umělce nebo třeba i důležité policisty. Získáváte s ním jistý společenský status a příležitost využívat stadion a zápasy jako přirozenou platformu pro získávání kontaktů, upevňování vztahů a neformální jednání.

Troufnu si říct, že v českém prostředí je právě tohle základním důvodem, proč je pro někoho atraktivní fotbalový klub vlastnit. Princip si můžeme krásně ilustrovat případem Daniela Křetínského, vlastníka Sparty, jehož podnikání v průběhu let dramaticky expandovalo z česko-slovenského do kontinentálního měřítka. Cestou na novinářská místa na Letné měl člověk mnohokrát příležitost všimnout si, jak do VIP prostor míří primátor, ministři či známí čeští lobbisté.

Související články

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář

Video: VAR posvětil krále střelců. Ptáme se: byl Jurečka v ofsajdu?

Václav Jurečka dal v posledním kole dva góly Mladé Boleslavi a obhájil tak korunu pro krále ligových střelců. Obě branky přezkoumával delší dobu VAR a nezrušil je. Jak byste rozhodli vy?

Česká liga
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.