Fotbalové dresy mohou být nositeli příběhů nebo symbolů a fotbalové kluby i reprezentace tak jejich prostřednictvím mohou promlouvat k široké veřejnosti. Stejně jako ostatní výstroj fotbalistů se ale musí řídit určitými pravidly. Některé návrhy tak kvůli jejich nerespektování nikdy nespatří světlo světa.
Jsou ale i takové dresy, které bez problému projdou nejrůznějšími schvalovacími procesy, hráči je začnou nosit a finální stopku jim vystaví až nejvyšší orgány jako například vláda. Takových dresů bylo v minulosti poměrně dost, my jsme pro vás vybrali tři nejzajímavější.
Poté, co Fiorentina s velkou slávou představila na začátku sezony 1992/93 nový venkovní dres, si nejen italští fanoušci začali rychle všímat nešťastně zvoleného vzoru v horní části dresu. Opakující se černofialový motiv, který na první pohled vypadal jako kříž, se místy spojoval do něčeho, co silně připomínalo nacistický hákový kříž. V polovině sezony tak musela být tato varianta stažena a nahrazena novou čistě bílou. Sponzor kupodivu neutekl a na dresu zůstal.
Mexická značka Garcis navrhla v roce 1999 domácí variantu reprezentačního dresu, jehož dominantou bylo logo Mexické fotbalové federace. Ta dala společně s organizací FIFA i dalšími fotbalovými orgány designu zelenou, ale stopka přišla od mexické vlády. Dodnes se neví, z jakého důvodu a tento zákaz tak zůstává větší záhadou než samotná mayská civilizace.
Kamerun se v roce 2002 prezentoval na Africkém poháru národů v dresech bez rukávů. Tílka, která známe z basketbalu, nikomu z Konfederace afrického fotbalu nevadila. Když ale Kamerunci v revolučních dresech dorazili na MS v Jižní Koreji a Japonsku, FIFA řekla jasné ne. Oficiální zdůvodnění potom znělo tak, že kvůli absenci rukávů nelze na dresy připevnit nášivku s logem turnaje. Puma tak byla nucena kamerunský dres upravit a přidělat na něj černé rukávy. Tehdy ještě FIFA netušila, že Kamerun se jen tak odbýt nenechá a brzo budou muset řešit další podobný problém. Ale o tom třeba zase příště…
Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…
Láká sázkaře víc mistrovství světa klubů, nebo Euro U21? Proč je pro ně Leo Messi stále modla? Jak se sázelo na popravu české repre v Chorvatsku? A existuje v téhle branži vůbec okurková sezona? Přečtěte si rozhovor s bookmakerem Betana Jakubem Vilikusem.
Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.
Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.