přijďte na promítání finále Eura 2025

Zakázané dresy. Svastika, přidělané rukávy i neznámý důvod

18. listopad 2023
Sdílejte:
Tahle trika sundejte. Už se stalo, že to řekla i vláda. Tady jsou tři příklady zakázaných dresů.
Kamerunské dresy s přidělanými rukávy na MS 2002. Často nevydržely.Foto: Profimedia

Fotbalové dresy mohou být nositeli příběhů nebo symbolů a fotbalové kluby i reprezentace tak jejich prostřednictvím mohou promlouvat k široké veřejnosti. Stejně jako ostatní výstroj fotbalistů se ale musí řídit určitými pravidly. Některé návrhy tak kvůli jejich nerespektování nikdy nespatří světlo světa.

Jsou ale i takové dresy, které bez problému projdou nejrůznějšími schvalovacími procesy, hráči je začnou nosit a finální stopku jim vystaví až nejvyšší orgány jako například vláda. Takových dresů bylo v minulosti poměrně dost, my jsme pro vás vybrali tři nejzajímavější.

Fiorentina 1993

Poté, co Fiorentina s velkou slávou představila na začátku sezony 1992/93 nový venkovní dres, si nejen italští fanoušci začali rychle všímat nešťastně zvoleného vzoru v horní části dresu. Opakující se černofialový motiv, který na první pohled vypadal jako kříž, se místy spojoval do něčeho, co silně připomínalo nacistický hákový kříž. V polovině sezony tak musela být tato varianta stažena a nahrazena novou čistě bílou. Sponzor kupodivu neutekl a na dresu zůstal.

Mexiko 1999

Mexická značka Garcis navrhla v roce 1999 domácí variantu reprezentačního dresu, jehož dominantou bylo logo Mexické fotbalové federace. Ta dala společně s organizací FIFA i dalšími fotbalovými orgány designu zelenou, ale stopka přišla od mexické vlády. Dodnes se neví, z jakého důvodu a tento zákaz tak zůstává větší záhadou než samotná mayská civilizace.

Kamerun 2002

Kamerun se v roce 2002 prezentoval na Africkém poháru národů v dresech bez rukávů. Tílka, která známe z basketbalu, nikomu z Konfederace afrického fotbalu nevadila. Když ale Kamerunci v revolučních dresech dorazili na MS v Jižní Koreji a Japonsku, FIFA řekla jasné ne. Oficiální zdůvodnění potom znělo tak, že kvůli absenci rukávů nelze na dresy připevnit nášivku s logem turnaje. Puma tak byla nucena kamerunský dres upravit a přidělat na něj černé rukávy. Tehdy ještě FIFA netušila, že Kamerun se jen tak odbýt nenechá a brzo budou muset řešit další podobný problém. Ale o tom třeba zase příště…


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Zastaví někdo Španělky? A jak by Euro zvládly Češky? Projděte si s námi letní fotbalový svátek

Euro ve Švýcarsku přechází do rozhodující vyřazovací fáze. Ve Football Club podcastu probíráme vše, co k tomu potřebujete vědět. Hru samotnou, finanční odměny, plné stadiony a dostaneme se i k velké výzvě pro Češky, které bohužel o své první účasti na velkém turnaji dál jen sní.

Girl Power podcast

Liga je zpět. Projděte si, co nás na startu čeká už od pátku

Chance liga startuje už tento pátek předehrávkou mezi Pardubicemi a Plzní. Projděte si kompletní program úvodního kola.

Česká liga

Podvodníci z Gijónu. Německá ostuda změnila pravidla fotbalu

Největší skandál v historii světových šampionátů. Velmi přátelský zápas západního Německa s Rakouskem sebral v roce 1982 Alžírsku šanci na historický úspěch. Ale aspoň vedl ke změně pravidel, a tak se díky němu základní skupiny hrají férovějším způsobem – poslední zápasy mají výkop ve stejný čas.

Historie
Popup se zavře za 8s