Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Zakázané dresy. Svastika, přidělané rukávy i neznámý důvod

18. listopad 2023
Sdílejte:
Tahle trika sundejte. Už se stalo, že to řekla i vláda. Tady jsou tři příklady zakázaných dresů.
Kamerunské dresy s přidělanými rukávy na MS 2002. Často nevydržely.Foto: Profimedia

Fotbalové dresy mohou být nositeli příběhů nebo symbolů a fotbalové kluby i reprezentace tak jejich prostřednictvím mohou promlouvat k široké veřejnosti. Stejně jako ostatní výstroj fotbalistů se ale musí řídit určitými pravidly. Některé návrhy tak kvůli jejich nerespektování nikdy nespatří světlo světa.

Jsou ale i takové dresy, které bez problému projdou nejrůznějšími schvalovacími procesy, hráči je začnou nosit a finální stopku jim vystaví až nejvyšší orgány jako například vláda. Takových dresů bylo v minulosti poměrně dost, my jsme pro vás vybrali tři nejzajímavější.

Fiorentina 1993

Poté, co Fiorentina s velkou slávou představila na začátku sezony 1992/93 nový venkovní dres, si nejen italští fanoušci začali rychle všímat nešťastně zvoleného vzoru v horní části dresu. Opakující se černofialový motiv, který na první pohled vypadal jako kříž, se místy spojoval do něčeho, co silně připomínalo nacistický hákový kříž. V polovině sezony tak musela být tato varianta stažena a nahrazena novou čistě bílou. Sponzor kupodivu neutekl a na dresu zůstal.

Mexiko 1999

Mexická značka Garcis navrhla v roce 1999 domácí variantu reprezentačního dresu, jehož dominantou bylo logo Mexické fotbalové federace. Ta dala společně s organizací FIFA i dalšími fotbalovými orgány designu zelenou, ale stopka přišla od mexické vlády. Dodnes se neví, z jakého důvodu a tento zákaz tak zůstává větší záhadou než samotná mayská civilizace.

Kamerun 2002

Kamerun se v roce 2002 prezentoval na Africkém poháru národů v dresech bez rukávů. Tílka, která známe z basketbalu, nikomu z Konfederace afrického fotbalu nevadila. Když ale Kamerunci v revolučních dresech dorazili na MS v Jižní Koreji a Japonsku, FIFA řekla jasné ne. Oficiální zdůvodnění potom znělo tak, že kvůli absenci rukávů nelze na dresy připevnit nášivku s logem turnaje. Puma tak byla nucena kamerunský dres upravit a přidělat na něj černé rukávy. Tehdy ještě FIFA netušila, že Kamerun se jen tak odbýt nenechá a brzo budou muset řešit další podobný problém. Ale o tom třeba zase příště…


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s