Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Zakázané dresy. Svastika, přidělané rukávy i neznámý důvod

18. listopad 2023
Sdílejte:
Tahle trika sundejte. Už se stalo, že to řekla i vláda. Tady jsou tři příklady zakázaných dresů.
Kamerunské dresy s přidělanými rukávy na MS 2002. Často nevydržely.Foto: Profimedia

Fotbalové dresy mohou být nositeli příběhů nebo symbolů a fotbalové kluby i reprezentace tak jejich prostřednictvím mohou promlouvat k široké veřejnosti. Stejně jako ostatní výstroj fotbalistů se ale musí řídit určitými pravidly. Některé návrhy tak kvůli jejich nerespektování nikdy nespatří světlo světa.

Jsou ale i takové dresy, které bez problému projdou nejrůznějšími schvalovacími procesy, hráči je začnou nosit a finální stopku jim vystaví až nejvyšší orgány jako například vláda. Takových dresů bylo v minulosti poměrně dost, my jsme pro vás vybrali tři nejzajímavější.

Fiorentina 1993

Poté, co Fiorentina s velkou slávou představila na začátku sezony 1992/93 nový venkovní dres, si nejen italští fanoušci začali rychle všímat nešťastně zvoleného vzoru v horní části dresu. Opakující se černofialový motiv, který na první pohled vypadal jako kříž, se místy spojoval do něčeho, co silně připomínalo nacistický hákový kříž. V polovině sezony tak musela být tato varianta stažena a nahrazena novou čistě bílou. Sponzor kupodivu neutekl a na dresu zůstal.

Mexiko 1999

Mexická značka Garcis navrhla v roce 1999 domácí variantu reprezentačního dresu, jehož dominantou bylo logo Mexické fotbalové federace. Ta dala společně s organizací FIFA i dalšími fotbalovými orgány designu zelenou, ale stopka přišla od mexické vlády. Dodnes se neví, z jakého důvodu a tento zákaz tak zůstává větší záhadou než samotná mayská civilizace.

Kamerun 2002

Kamerun se v roce 2002 prezentoval na Africkém poháru národů v dresech bez rukávů. Tílka, která známe z basketbalu, nikomu z Konfederace afrického fotbalu nevadila. Když ale Kamerunci v revolučních dresech dorazili na MS v Jižní Koreji a Japonsku, FIFA řekla jasné ne. Oficiální zdůvodnění potom znělo tak, že kvůli absenci rukávů nelze na dresy připevnit nášivku s logem turnaje. Puma tak byla nucena kamerunský dres upravit a přidělat na něj černé rukávy. Tehdy ještě FIFA netušila, že Kamerun se jen tak odbýt nenechá a brzo budou muset řešit další podobný problém. Ale o tom třeba zase příště…


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s