Poslední den přestupového okna je vytrestal už dost, řekli si fotbaloví bozi a rozhodli se ušetřit fanoušky mnichovského Bayernu dalšího trápení. Jejich favoriti si tak po dlouhých 847 dnech odnesli z utkání s Borussií Mönchengladbach všechny tři body. Tým Tomáše Čvančary vstoupil do zápasu lépe a až do úplného závěru to vypadalo, že ubrání alespoň bod za remízu 1:1. Pak si ale slovo vzal mladičký Mathys Tel a svůj desetiminutový pobyt na hřišti vyplnil rozhodujícím gólem.
Devět bodů z prvních tří kol má stejně jako Bayern už jen Leverkusen. Ten si po výhrách s Lipskem a v Gladbachu připsal demolici nováčka z Darmstadtu, ke které ve druhém poločase přispěl i Adam Hložek. Opět nastoupil jen na krátký poslední úsek hry a tentokrát mu desetiminutovka stačila na první gól v letošní bundesligové sezoně.
Teprve druhou výhru z berlínského An der alten Försterei, legendárního stadionu Unionu Berlin, si odvezlo RB Lipsko. V lize své nedělní soky naposledy přehrálo v roce 2021, ve venkovním střetnutí čekalo na jakákoli bod dokonce od roku 2019. O to významnější je jejich pohodlná výhra 0:3. Ačkoliv klid na duši rudým býkům dodával střídající Benjamin Šeško dvěma zásahy až v poslední desetiminutovce.
Postaral se tak mimochodem o už stý gól letošního bundesligového ročníku. Teprve podruhé v historii byla tato hranice překročena už během třetího hracího dne - v sezoně 1984/85 to bylo 109 gólů. Dosavadní průměr 3,7 branek na utkání láká ke sledování německé soutěže jako máloco.
Ne všichni se ale radují. S pěti body z duelů s Kolínem, Bochumí a Heidenheimem nepřekvapí, že atmosféra v Dortmundu je napjatá. Konflikty trojice Watzke, Kehl, Terzić prosakovaly napovrch už během léta. Ambiciózní sportovní ředitel a bývalý středopolař s víc než 350 zápasy za klub, Sebastian Kehl, naráží na tvrdohlavost hlavního trenéra Edina Terziće. Ten si trval mimo jiné na prodloužení smlouvy s Emre Canem a podpisech Felixe Nmechy a na konec přestupového období také Niclase Füllkruga.
Záhadnou shodou okolností se ale může stát, že obětním beránkem za špatné výkony a disproporční složení sestavy, kde najdeme stejný počet středních obránců jako hrotových útočníků, bude právě sportovní ředitel Kehl. Kouč Terzić se totiž těší velké podpoře výkonného ředitele Watzkeho.
A na závěr trochu evropského fotbalu. A ani tento segment neocení fanoušci BVB. Připomene jim totiž, že byli vylosování do skupiny smrti s PSG, AC Milán a Newcastlem United. Lepší zprávy pro Bundesligu ale nese Eintracht Frankfurt. Ten sice přišel přes léto prakticky o celou kostru týmu, když odchody Ndicky a Kamady doplnili prodeje Lindstrøma do Neapole a stávkujícího Kolo Muaniho do PSG. I bez nich se ale probojovali předkolem Konferenční ligy a po jejich výhře nad Levski Sofia bude mít Německo v Evropě letos sedm zástupců.
Že pravidlo 50+1 není zárukou sportovní purity a že fanoušci nemusí mít vždycky ten hlavní hlas, to nám dokazuje Bayern Mnichov. Konkrétně přístup jeho představitelů při výběru sponzorů klubu.
Asi žádnému z fanoušků německého fotbalu neunikla táhlá kontroverze okolo dnes už bývalého sponzora Qatar Airways. Jejich logo nosili hráči bavorského velkoklubu na rukávech od roku 2018 do letošního června.
Zátěž v podobě postoje katarského režimu k lidskoprávním otázkám nepřekvapivě nebyla po chuti části fanoušků klubu. Ti v roce 2021 přešli od vyvěšování kritických transparentů na adresu této spolupráce k organizované snaze využít svého hlasu na pravidelných výročních schůzích.
Bundesliga mezi vlastníky nemá šejky ani svého Abramoviče. Platí totiž pravidlo 50+1, se kterým jsou německé kluby neprodejné. Dominance Bayernu a jeho deset titulů v řadě však zvyšuje tlak na změnu.
Do čela hnutí se postavil Michael Ottl. Ten se právě na schůzi před dvěma lety uvedl, když, jak to popsalo DW, v sále vyvolal anarchii. Podrážděná reakce prezidenta klubu Uliho Hoeneße ve smyslu: „nejsme Amnesty International“ ale ukázala hranice, které ani angažovaní členové klubu nedokážou posunout.
Německý šampion si tak dál vesele inkasoval 20 milionů eur ročně. Po katarském šampionátu a s výhledem na konec partnerské smlouvy se ale v éteru začaly objevovat náznaky, že se Bayern přeci jen poohlíží po jiném sponzoru. Překážkou však měla být rozmlsanost Bavorů, kteří přivykli vysokému kalorickému příjmu v podobě šeků z Kataru.
Přesto, bez udání bližšího důvodu, spolupráce k poslednímu červnu skončila. Vítězství Michaela Ottla, který přiměl velký Bayern Mnichov přehodnotit svůj přístup k legitimizaci kontroverzních režimů? Omyl…
Namísto do Kataru budou příštích pět let hráči 33násobného německého šampiona lákat do Rwandy. Co je špatně na dlouhodobém sponzoru londýnského Arsenalu?
Něco naznačí vyjádření Humans Rights Watch, upozorňující na skutečnost, že veřejný život v zemi je plný „výhrůžek, zastrašování a záhadných úmrtí“. Řekněme ale, že jsme se rozhodli tuto skutečnost smést ze stolu s naivní představou, že fotbal a politika se nemají mísit. Pořád zůstává fakt, že Rwanda je jednou z nejchudších zemí světa. Měřeno hrubým národním důchodem jen těsně nepatří do spodní dvacítky. Země ve velké míře spoléhá na zahraniční humanitární pomoc. Souběžně s tím však posílá desítky milionů eur ročně dvěma z nejbohatších fotbalových klubů planety.
Vyměnit kontroverzní, režimem vlastněnou společnost (Qatar Airways) za jinou režimní turistickou asociaci (Visit Rwanda), je tak trochu definicí slovního spojení: z bláta do louže. Zvlášť, když vyzýváte k návštěvě země, co má od roku 2003 stejného prezidenta podpořeného více než 90 % hlasů v každých volbách (ignorujme zprávy Amnesty Internatiol o „atmosféře strachu a útlaku“ vztahující se k volbám v roce 2017), kde dochází k likvidaci politických i mediálních oponentů a kritiků, odkud čteme zprávy o potlačování lidských práv a kde žije většina populace v chudobě.
Gratulujeme Bayernu Mnichov k tomuto svazku. Připomeneme se, až zase „zachrání fotbal“ porážkou PSG…
Český fotbal je jako dům z karet. Na pozadí války Jaroslava Tvrdíka s Petrem Fouskem se řeší úroveň Haškovy práce, propadák lvíčat, nekryté prémie i stadion plný Ukrajinců.
V Anglii jsme během víkendových druholigových mačů zřejmě viděli nejhorší zakončení sezony. Ebou Adams se stal okamžitě terčem žertíků na sociálních sítích, ale i vlastních spoluhráčů.
Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.