Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Když uzenář z Ústí kupuje posilu pro Bayern. Bundesliga a peníze

07. srpen 2023
Sdílejte:
Fotbal se sám neudělá. Sehnat na něj dost peněz nebylo nikdy jednoduché, proto doba vždycky přála nejvynalézavějším manažerům. Jak se jim dařilo a daří v Německu, o tom se dočtete ve čtvrtém díle seriálu věnovaného šedesáti letům Bundesligy.
Uli Hoeneß v USA kdysi objevil, že věci s logem jde skvěle prodávat.Foto: Profimedia

Jürgen Werner patřil na přelomu 50. a 60. let ke klíčovým hráčům HSV. Spolehlivý obránce, dokonce si zahrál za reprezentaci. Naposledy 5. května 1963 proti Brazílii s Pelém, Gilmarem a spol. Byť se prohrálo 1:2, Werner si připsal gól díky úspěšně proměněné penaltě.

Po zápase však nečekaně oznámil: „Končím s fotbalem!“ Přitom mu bylo teprve sedmadvacet let a netrápily ho žádné zdravotní potíže.

„Nechci se nechat zotročit penězi,“ dodal na vysvětlenou.

Nemohl totiž přenést přes srdce, že za pár týdnů se rozehraje zbrusu nová soutěž, Bundesliga. Ne, nevadilo mu, že i Západní Německo bude mít konečně celostátní ligu, ale nedokázal přijmout, že ta se zároveň zprofesionalizuje. Fotbal se má přeci hrát pro zábavu a z kamarádství, ne pro peníze. Ty ničí sportovního ducha. „Jakou asi tak budou mít fotbalisté radost ze hry, když najednou bude jejich povoláním?“

A to se tenkrát odhlasovalo, že maximální měsíční plat smí být pouhých 1200 marek. Pro srovnání: průměrný příjem v Západním Německu byl zhruba poloviční. Kdyby tak Werner tušil, že jednou budou fotbalisté placeni v desítkách milionů ročně a že o pětapadesát let později způsobí jistý Franck Ribéry skandál, když si v sedmihvězdičkovém hotelu v Dubaji objedná k večeři pozlacený steak v ceně dvou měsíčních gáží bundesligových hvězd z roku 1963.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.