Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Komentář: Český fotbal pro fanoušky aneb nejde jen o plot v Edenu

01. březen 2024
Sdílejte:
Zástupce Slavie pokračuje v debatě o plotech v sektorech hostů na fotbalových stadionech v Česku. Co klub požaduje a jak toho chce dosáhnout? Se zákonodárci a zástupci policie by se prý měla otevřít i diskuze o policejních opatřeních na fotbale a možnostech používání pyrotechniky.
Skvělá atmosféra při pohárovém derby v Edenu. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Návrat přední části plotu do sektoru hostů v Edenu odstartoval další veřejnou debatu na téma přístupu k fotbalovým fanouškům. Přestože máme v této věci fakticky i filozoficky jasno a naše pozice je neměnná, sepsal jsem odpovědi na otázky: „Co chceme?“, „Proč to děláme?“ a „Musíme to dělat hlasitě?“ pro ty, kteří se v tématu chtějí zorientovat.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) je členem UEFA, a proto by měla dbát na to, aby národní předpisy byly aplikovány a vykládány v souladu s těmi evropskými. To se v případě plotu v sektorů hostů v Edenu nestalo, a my apelujeme na FAČR, potažmo LFA, aby zjednaly nápravu spočívající ve výkladu příslušných pravidel, zejména pak v rámci projektu Stadiony 2023 – požadavky na infrastrukturu, a to v souladu s pravidly UEFA.

Revolta? Ne. Postup dle platných pravidel UEFA. Jde nám jen o to sundat „náš“ plot? Ne. Chceme flexibilitu v rozhodování o organizaci zápasu na našem vlastním stadionu tak, jak to umožňuje již existující legislativa UEFA. Ta preferuje politiku bez plotů a bez bariér jako jsme viděli například při loňském finále Konferenční ligy v Edenu. Ruku v ruce s tím ale dává každému klubu možnost výběru ze čtyř řešení (mimo jiné i oddělení pouze za využití tzv. „stewardů“, tedy pořadatelské služby), z nichž plot je jen jedna z nich.

Fotbal pro fanoušky

Představme si pro lepší pochopení několik modelových situací: Fans Baníku chtějí plot na pověšení vlajek – plot jde nahoru. Plzeňští fanoušci plot nepotřebují a chtějí být blíže dění – plot jde dolů.

Proč by tam ale měl být plot pro šest desítek fanoušků z Pardubic? Více než rok jsme si toto nastavení dle standardů UEFA vyzkoušeli. Výsledek? Efektivní systém, který vždy reaguje na aktuální situaci. Za celou dobu bez incidentu, který by s tímto přístupem přímo souvisel.

Když Policie ČR nebo vedení klubu dospěje k závěru, že je utkání vysoce rizikové, plot se zvedá. Jako při středečním čtvrtfinále poháru, kdy opatření (plot i sítě) reagovala na dění v sektoru hostů při minulém derby.

Jaký je nyní stav? Plot je zpět a my dodržujeme certifikaci FAČR. Nejde totiž o tento konkrétní plot, ale o změnu myšlení. Musíme v rámci českého fotbalu znovu otevřít diskuzi a dělat taková rozhodnutí, která budou ve prospěch fanoušků. Bez nich fotbal nemá smysl.

Kotel Sparty po derby v Edenu.

Chceme systémovou změnu a velkou výhodou té, o které mluvíme, je právě výše zmíněná praxe. A ta funguje. Nebojujeme tedy za zajíce v pytli, ale za správnou a vyzkoušenou věc.

Pokud chceme, aby byly stadiony zaplněné ze 100 procent, musíme co nejlepší prostředí a služby nabídnout nejen domácím, ale i hostům. Zároveň se dnes Slavia i Sparta vážně baví o plánech na navýšení kapacity svých stadionů a 5 procent z 35tisícové kapacity v sektoru hostů už je z hlediska rentability opravdu velký počet diváků, který chceme mít, zcela logicky, také co nejčastěji plně obsazený.

S tím souvisí i nastavení pravidel pro certifikaci stadionů. Pojďme vytvořit takové podmínky, aby kluby, které chtějí a mohou dělat víc, tu možnost měly. Z naší praxe víme, že to jde a některá nařízení jsou již časem překonaná.

Pojďme se posunout

Jaká je naše motivace? Posunout český fotbal zase o kus dál. Kdybychom totiž nešli proti zaběhnutým, nicméně podle nás překonaným rámcům, tak by: nevznikla pracovní skupina LFA pro sektory hostů, nevyhlásil se první tržní tendr na TV a marketingová práva, nebyla blízko reforma směřující k profesionalizaci ligového fotbalu… a mnoho dalších dílčích věcí v rámci jednotlivých klubů v čele s pražskými „S“.

K čemu pak ve výsledku vede tato, pro některé věčné kverulanty moc hlasitá, kampaň? Ministr vnitra ČR Vít Rakušan je připraven setkat se s námi, LFA, FAČR, Policií ČR a dalšími zástupci klubů nejvyšší soutěže. Ve výsledku je jistě připraven i na „debatu bez cenzury“ s fanoušky a zainteresovanými novináři.

Rozhodně pak nebudeme řešit jen onu část plotu v Edenu. Čeká nás: prezentace pozitivního přístupu k fanouškům včetně konkrétních výsledků, diskuze na téma rozsahu policejních opatření na fotbalových zápasech, otevření debaty o legislativním rámci pro řízené použití pyrotechniky na stadionech podobně jako to udělali ve Francii nebo ve Švédsku.

Co je pro někoho boj proti systému, je ve výsledku legitimní a účinná cesta k systémové změně. Koneckonců tady vůbec nejde o plot v Edenu, ale o český fotbal pro fanoušky. Ne jako úderné heslo, ale jako programové nastavení, které si osvojí všichni zúčastnění a budou podle něj konat.

Jako to na svém posledním zasedání udělal Ligový výbor LFA, který podpořil stanovisko a snahu Slavie a požádal FAČR, aby směrnice, dle kterých se řídí Komise pro stadiony a hrací plochy, upravila dle standardů UEFA. Věříme, že je to další důležitý krok směrem ke zlepšení fotbalového prostředí u nás.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s