Koupit předplatné webu

Běžte na stadion, teď si fotbal nepustíte. Británie drží sobotní televizní zákaz

12. říjen 2022
Sdílejte:
Když se Cristiano Ronaldo před rokem vrátil do Premier League, jeho debut sledovali fanoušci po celém světě. S výjimkou pár zemí, kde jsou zápasy anglické nejvyšší soutěže nelegální, jako je třeba Kuba nebo Severní Korea, měli ale smůlu i diváci v Británii.
Foto: Silvi Photo/Shutterstock

Británie jako jedna z mála zemí využívá článek 48 ze stanov UEFA. Ten povoluje členským státům, aby si vybraly během víkendu dvě a půl hodiny dlouhý úsek, kdy je zakázáno vysílat fotbalové zápasy živě.

V Británii není povolené vysílat fotbal v sobotu odpoledne už od 60. let. Předsedové klubů se tehdy báli, že fanoušci budou raději koukat na fotbal v pohodlí domova. Tehdejší předseda Burnley, Bob Lord, například na několik let vykázal televizní kamery ze stadionu. Zpět se mohly vrátit až když přiměl ligovou asociaci, aby zakázala vysílání zápasů v sobotu od tří.

A pravidlo v Británii platí dodnes. Zákaz se nevztahuje jen na domácí zápasy, ale i na ty zahraniční. V sobotu mezi časy 14:45 a 17:15 se prostě živě nepodíváte na žádný fotbal. Třeba debut Garetha Balea v dresu Realu Madrid v roce 2013 tak fanoušci na ostrovech viděli až od 16. minuty – začínalo se v pět odpoledne britského času.

Výjimkou jsou ojedinělé situace, kdy se v Británii nehraje. Po smrti královny Alžběty II., kdy byl z úcty k panovnici na jeden víkend přerušený fotbalový provoz, mohly televize zápasy zahraničních lig vysílat i v sobotu odpoledne.

Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.