Británie jako jedna z mála zemí využívá článek 48 ze stanov UEFA. Ten povoluje členským státům, aby si vybraly během víkendu dvě a půl hodiny dlouhý úsek, kdy je zakázáno vysílat fotbalové zápasy živě.
V Británii není povolené vysílat fotbal v sobotu odpoledne už od 60. let. Předsedové klubů se tehdy báli, že fanoušci budou raději koukat na fotbal v pohodlí domova. Tehdejší předseda Burnley, Bob Lord, například na několik let vykázal televizní kamery ze stadionu. Zpět se mohly vrátit až když přiměl ligovou asociaci, aby zakázala vysílání zápasů v sobotu od tří.
A pravidlo v Británii platí dodnes. Zákaz se nevztahuje jen na domácí zápasy, ale i na ty zahraniční. V sobotu mezi časy 14:45 a 17:15 se prostě živě nepodíváte na žádný fotbal. Třeba debut Garetha Balea v dresu Realu Madrid v roce 2013 tak fanoušci na ostrovech viděli až od 16. minuty – začínalo se v pět odpoledne britského času.
Výjimkou jsou ojedinělé situace, kdy se v Británii nehraje. Po smrti královny Alžběty II., kdy byl z úcty k panovnici na jeden víkend přerušený fotbalový provoz, mohly televize zápasy zahraničních lig vysílat i v sobotu odpoledne.
Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.
Nottigham ve čtvrtém kole Premier League vyhrál 1:0 a dosáhl prvního úspěchu na Anfieldu po 55 letech.
Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!