Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Běžte na stadion, teď si fotbal nepustíte. Británie drží sobotní televizní zákaz

12. říjen 2022
Sdílejte:
Když se Cristiano Ronaldo před rokem vrátil do Premier League, jeho debut sledovali fanoušci po celém světě. S výjimkou pár zemí, kde jsou zápasy anglické nejvyšší soutěže nelegální, jako je třeba Kuba nebo Severní Korea, měli ale smůlu i diváci v Británii.
Foto: Silvi Photo/Shutterstock

Británie jako jedna z mála zemí využívá článek 48 ze stanov UEFA. Ten povoluje členským státům, aby si vybraly během víkendu dvě a půl hodiny dlouhý úsek, kdy je zakázáno vysílat fotbalové zápasy živě.

V Británii není povolené vysílat fotbal v sobotu odpoledne už od 60. let. Předsedové klubů se tehdy báli, že fanoušci budou raději koukat na fotbal v pohodlí domova. Tehdejší předseda Burnley, Bob Lord, například na několik let vykázal televizní kamery ze stadionu. Zpět se mohly vrátit až když přiměl ligovou asociaci, aby zakázala vysílání zápasů v sobotu od tří.

A pravidlo v Británii platí dodnes. Zákaz se nevztahuje jen na domácí zápasy, ale i na ty zahraniční. V sobotu mezi časy 14:45 a 17:15 se prostě živě nepodíváte na žádný fotbal. Třeba debut Garetha Balea v dresu Realu Madrid v roce 2013 tak fanoušci na ostrovech viděli až od 16. minuty – začínalo se v pět odpoledne britského času.

Výjimkou jsou ojedinělé situace, kdy se v Británii nehraje. Po smrti královny Alžběty II., kdy byl z úcty k panovnici na jeden víkend přerušený fotbalový provoz, mohly televize zápasy zahraničních lig vysílat i v sobotu odpoledne.

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.