Běžte na stadion, teď si fotbal nepustíte. Británie drží sobotní televizní zákaz

12. říjen 2022
Sdílejte:
Když se Cristiano Ronaldo před rokem vrátil do Premier League, jeho debut sledovali fanoušci po celém světě. S výjimkou pár zemí, kde jsou zápasy anglické nejvyšší soutěže nelegální, jako je třeba Kuba nebo Severní Korea, měli ale smůlu i diváci v Británii.
Foto: Silvi Photo/Shutterstock

Británie jako jedna z mála zemí využívá článek 48 ze stanov UEFA. Ten povoluje členským státům, aby si vybraly během víkendu dvě a půl hodiny dlouhý úsek, kdy je zakázáno vysílat fotbalové zápasy živě.

V Británii není povolené vysílat fotbal v sobotu odpoledne už od 60. let. Předsedové klubů se tehdy báli, že fanoušci budou raději koukat na fotbal v pohodlí domova. Tehdejší předseda Burnley, Bob Lord, například na několik let vykázal televizní kamery ze stadionu. Zpět se mohly vrátit až když přiměl ligovou asociaci, aby zakázala vysílání zápasů v sobotu od tří.

A pravidlo v Británii platí dodnes. Zákaz se nevztahuje jen na domácí zápasy, ale i na ty zahraniční. V sobotu mezi časy 14:45 a 17:15 se prostě živě nepodíváte na žádný fotbal. Třeba debut Garetha Balea v dresu Realu Madrid v roce 2013 tak fanoušci na ostrovech viděli až od 16. minuty – začínalo se v pět odpoledne britského času.

Výjimkou jsou ojedinělé situace, kdy se v Británii nehraje. Po smrti královny Alžběty II., kdy byl z úcty k panovnici na jeden víkend přerušený fotbalový provoz, mohly televize zápasy zahraničních lig vysílat i v sobotu odpoledne.

Důvod takzvaného fotbalového blackoutu je jasný. Snaží se lidi dostat od televizích obrazovek na stadiony. Samozřejmě má ale také své kritiky. Ti například tvrdí, že je zbytečný, protože v dnešní době se na internetu najdou desítky ilegálních streamů z každého zápasu a kluby jen zbytečně přichází o peníze za televizní práva.

Shaun Harvey ale dlouholeté pravidlo obhajuje. „Článek 48 chrání životně důležitý příjem peněz pro kluby a zároveň tvoří atmosféru na stadionech, která je atraktivní pro vysílatele. Pro anglický fotbal je stejně důležitý, jako pivo o přestávce,“ řekl serveru The Athletic bývalý výkonný ředitel English Football League, která spravuje druhou, třetí a čtvrtou nejvyšší soutěž v Anglii.

Právě pro nižší soutěže je článek 48 klíčový. Zápasy Premier League by byly pravděpodobně vyprodané každý týden i bez něj, ale ostatní profesionální soutěže jsou na něm závislé. V Championship, League One a League Two se hraje zpravidla v sobotu od 15 hodin. A stadiony jsou oproti většině zemí světa na ostrovech o poznání zaplněnější. Může to být lepším fotbalem nebo věrnějšími fanoušky, ale dost možná to také souvisí s tím, že diváci nemají možnost sledovat doma na gauči nejlepší světové hráče, a tak jdou podpořit svůj tým, i když hraje třeba až čtvrtou ligu.

Nikdo přesně neví, co by zrušení sobotního blackoutu přineslo, ale kluby z nižších soutěží se ho rozhodně vzdát nechtějí. „Zrušením zákazu bychom otevřeli Pandořinu skříňku. Dali jsme klubům možnost ho zrušit a velká většina byla proti. Jejich volbu respektuji,“ vysvětluje Harvey.

V Německu to funguje

Často používaný argument proti článku 48 je srovnání s Bundesligou. Tam televizní vysílání není omezené vůbec a tribuny jsou stejně plné. Díky větším stadionům navíc každý rok dominují tabulce návštěvnosti v Evropě.

Návštěvnost nejlepších pěti evropských lig v sezoně 2018/19
Soutěž Průměrná návštěva Průměrná kapacita stadionu Návštěvnost v %
Premier League 38 188 39 287 97
Bundesliga 43 467 46 504 93
La Liga 27 163 36 613 74
Ligue 1 22 863 32 584 70
Serie A 25 062 38 442 65
Zdroj: Transfermarkt.de

A nejen Bundesliga drží krok s Premier League. Druhá německá liga měla v sezoně 2018/19, kdy v Evropě naposledy ročník nijak neovlivnily koronavirová opatření, dokonce vyšší návštěvnost než anglická Championship.

Návštěvnost druhých nejvyšších soutěží v sezoně 2018/19
Soutěž Průměrná návštěva Průměrná kapacita stadionu Návštěvnost v %
2. Bundesliga 19 125 24 782 77
Championship 20 174 27 852 72
La Liga 2 10 490 20 003 52
Ligue 2 6 861 17 692 39
Serie B 7 365 20 631 36
Zdroj: Transfermarkt.de

Anglie se dostává zpět do čela při srovnání třetích nejvyšších soutěží, které už jsou v řadě zemí pouze regionální. Mimochodem i na třetí anglickou ligu chodí víc diváků než na první českou. Čtvrtá divize má pak profesionální status ze všech evropských zemích pouze v Anglii a i ta si drží velmi dobrá čísla návštěvnosti.

Návštěvnost vybraných soutěží v sezoně 2018/19
Soutěž Průměrná návštěva Průměrná kapacita stadionu Návštěvnost v %
League One 8 712 15 762 55
Česká první liga 5 552 10 456 53
3. Liga (Německo) 8 149 18 396 44
League Two 4 467 11 564 39
Serie C 1 868 8 376 22
Česká druhá liga 1 000 5 178 19
Zdroj: Transfermarkt.de

Jak se ale Německu daří držet krok s Anglií? Roli určitě hrají peníze. Chodit na Bundesligu je totiž cenově daleko podobnější návštěvě ligového utkání v Česku než zápasu Premier League.

V sezoně 2018/19, za kterou návštěvnosti porovnáváme, si nejlevnější permanentku v Německu mohli za pouhých 112 eur koupit fanoušci Düsseldorfu, který nově postoupil do nejvyšší soutěže. Ale třeba i mistrovský Bayern nabízel lístek na všech 17 domácích utkání za 140 eur. Za jeden zápas tak nejvěrnější fanoušci zaplatili jenom asi 8 eur, tedy jen něco málo přes 200 korun. A to mluvíme o jednom z nejlepších týmů na světě. V průměru stály nejlevnější vstupenky na jednotlivá utkání v Bundeslize 15,20 eura (372 Kč). Oproti Anglii jsou to opravdu hodně slušné ceny.

Kdo to vládne Bundeslize? Kultovní Union Berlín přežil komunisty i dluhy

Na jeho stadionu se stojí a stejně tak fanoušci vždy stáli za ním. V době komunismu, kdy měli na stadionu rušičky proti nežádoucím chorálům, i v době svobody, kdy byl blízko krach.

Přečíst

Tam kluby prodávaly nejlacinější vstupenky za dvojnásobek oproti Německu. Průměrně tak dali fanoušci za lístek 27 liber, v přepočtu necelých 750 korun. Svoje příznivce pak tradičně nejvíc ždímal Arsenal a nejdražší vstupenka na jeden zápas se prodávala za 97 liber (2800 Kč). Nejlevnější permanentku pro svoje fanoušky prodával Huddersfield za 299 liber (8611 Kč). Za jeden zápas tak zaplatili příznivci suverénně posledního Huddersfieldu víc než dvojnásobek toho, co za lístky museli dát fanoušci vítěze Bundesligy.

A není to jen o penězích. Že Německo nevyužívá článek 48 ještě neznamená, že se nesnaží co nejvíc pomoct týmům z nižších soutěží. Utkání první a druhé nejvyšší ligy se v Německu prakticky nikdy nehrají souběžně. Většina bundesligových mačů se hraje v sobotu v 15:30, 2. Bundesliga pak plánuje nejvíc utkání na sobotu ve 13:00, takže fanoušci můžou podpořit svůj tým na stadionu a potom bez větších problémů stihnou nějaký zápas nejvyšší soutěže v televizi.

Velmi podobně plánují svá utkání první a druhá nejvyšší liga v Itálii a ve Francii. Hodně zemí tak hledá způsoby, jak dostat co nejvíc lidí na stadiony i v nižších divizích. Článek 48 k tomu kromě Británie využívá ještě Černá Hora.

Na hřišti je mi nejlíp. Hluboká sonda do myšlení Jindřicha Trpišovského

Otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským o proměnách trenérské profese, využívání moderních technologií, zlozvycích české ligy nebo o psychické náročnosti profesionálního fotbalu.

Přečíst

Fanouškům to nevadí

Studie z roku 2016 (novější jsme nenašli) zjišťovala, co je pro Angličany u fotbalových zápasů důležité. „Zkoumání ukázalo, že pro 42 % dotázaných má vysílání v televizi velký vliv na to, jestli se rozhodnou jít na zápas Premier League,“ prozradil Jack Genovese, hlavní analytik datové společnosti Ampere.

„Dál jsme zjistili, že utkání v sobotu od tří hodin jsou zdaleka nejoblíbenější pro fanoušky, kteří chtějí chodit na Premier League. Nejraději je má 68 % dotázaných. Téměř třetina lidí pak odpověděla, že není ochotná chodit na fotbal jindy, než v sobotu ve tři,“ dodal Genovese.

Pouze 8 % Angličanů pak podle něj není spokojených s televizním pokrytím Premier League.

Především v době, kdy se vyjednává o televizních právech a mediální společnosti vytahují z peněženek astronomické částky, se vždy objevují spekulace, jestli by se zákaz vysílání neměl uvolnit. Kluby se ho ale jen tak nebudou chtít vzdát. Anglický fotbal by totiž bez článku 48 pravděpodobně vypadal jinak.

Související články

Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?

Česká liga

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava
Popup se zavře za 8s