Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Uprostřed žlutočerného moře. Jak chutná fotbal v Dortmundu

06. listopad 2023
Sdílejte:
81 365. Číslo známé asi většině fanoušků Dortmundu. Taková je kapacita jejich stadionu a obvykle také počet prodaných lístků. Pokud jeden z nich zbyde i na vás, očekávejte nevšední zážitek. Tady je původní reportáž ze Signal Iduna Parku. Nebo spíš z Westfalenstadionu?
Fotbaloví blázni v hlavním městě fotbalu.Foto: Christian Charisius/dpa/Profimedia

Na vlakovém nádraží v Dortmundu by ani nemusely být cedule oznamující, ve kterém městě právě jste. Sotva vyjdete před hlavní budovu, máte jasno.

Ve větru se třepotají dvě obrovské vlajky s logem BVB a vedle na zdi se vyjímá nápis „Willkomen in der Fussballhauptstadt!“ Vítejte v hlavním městě fotbalu. Přehnané? Ani ne.

Celé centrum vypadá jako velká fanzóna. Na každém kroku najdete něco, co vám připomene, že právě tenhle sport je hlavní identitou města. To má Dortmund společné třeba s Brémami nebo Mönchengladbachem. Nebýt fotbalu, málokdo by je za hranicemi Německa znal.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

V Dortmundu je ten pocit asi nejintenzivnější.

Složitě byste hledali hospodu, která by nebyla vyzdobená alespoň klubovými vlaječkami. Častější variantou je, že v nich narazíte také na plakáty, fotografie, zarámované dresy Borussie i slavných soupeřů nebo menu plné fotbalové terminologie. Případně na barové stoličky, kde držáky pod sedátkem připomínají nohy urostlého obránce. Do žlutočerných barev jsou stylizované i některé stánky s kebabem.

Zvláštním koloritem jsou pak tradiční fanouškovské knajpy. Ubývá jich všude a nahrazují je unifikované sportbary, proto se je BVB snaží podporovat. Abyste i příště mohli na fotbal zajít do obyčejné hospůdky, kde vám sice nenabídnou zážitkovou gastronomii, ale při fandění s kamarády si dopřejete levné místní pivo a šnaps. Princip je jednoduchý: každá domácí výhra znamená peněžní prémii pro vybrané lokály.

Jedna z tradičních fanouškovských knajp.Foto: Luboš Brabec

Nic se však pochopitelně nevyrovná zkušenosti nejautentičtější. Návštěvě zápasu Borussie.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.