Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Uprostřed žlutočerného moře. Jak chutná fotbal v Dortmundu

06. listopad 2023
Sdílejte:
81 365. Číslo známé asi většině fanoušků Dortmundu. Taková je kapacita jejich stadionu a obvykle také počet prodaných lístků. Pokud jeden z nich zbyde i na vás, očekávejte nevšední zážitek. Tady je původní reportáž ze Signal Iduna Parku. Nebo spíš z Westfalenstadionu?
Fotbaloví blázni v hlavním městě fotbalu.Foto: Christian Charisius/dpa/Profimedia

Na vlakovém nádraží v Dortmundu by ani nemusely být cedule oznamující, ve kterém městě právě jste. Sotva vyjdete před hlavní budovu, máte jasno.

Ve větru se třepotají dvě obrovské vlajky s logem BVB a vedle na zdi se vyjímá nápis „Willkomen in der Fussballhauptstadt!“ Vítejte v hlavním městě fotbalu. Přehnané? Ani ne.

Celé centrum vypadá jako velká fanzóna. Na každém kroku najdete něco, co vám připomene, že právě tenhle sport je hlavní identitou města. To má Dortmund společné třeba s Brémami nebo Mönchengladbachem. Nebýt fotbalu, málokdo by je za hranicemi Německa znal.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

V Dortmundu je ten pocit asi nejintenzivnější.

Složitě byste hledali hospodu, která by nebyla vyzdobená alespoň klubovými vlaječkami. Častější variantou je, že v nich narazíte také na plakáty, fotografie, zarámované dresy Borussie i slavných soupeřů nebo menu plné fotbalové terminologie. Případně na barové stoličky, kde držáky pod sedátkem připomínají nohy urostlého obránce. Do žlutočerných barev jsou stylizované i některé stánky s kebabem.

Zvláštním koloritem jsou pak tradiční fanouškovské knajpy. Ubývá jich všude a nahrazují je unifikované sportbary, proto se je BVB snaží podporovat. Abyste i příště mohli na fotbal zajít do obyčejné hospůdky, kde vám sice nenabídnou zážitkovou gastronomii, ale při fandění s kamarády si dopřejete levné místní pivo a šnaps. Princip je jednoduchý: každá domácí výhra znamená peněžní prémii pro vybrané lokály.

Jedna z tradičních fanouškovských knajp.Foto: Luboš Brabec

Nic se však pochopitelně nevyrovná zkušenosti nejautentičtější. Návštěvě zápasu Borussie.

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.