Nedělejte nám z toho Super Bowl!

11. červenec 2023
Sdílejte:
Fanoušci mají velkou moc, a neváhají ji využívat. Kluby nepatří šejkům ani oligarchům. Na moderní stadiony chodí nejvíc lidí v Evropě. I to patří k obdivované německé fotbalové kultuře, o které je druhý díl našeho seriálu k šedesáti letům Bundesligy.
Je jich hodně a mají sílu. Ale nebylo to tak vždycky. Fanoušci Bayernu na ilustračním snímku.Foto: Profimedia

Filmové týdeníky z počátků existence Bundesligy vás spolehlivě zavedou do úplně jiného světa. Fanoušci přicházejí na zápasy v oblecích a s kravatou, těch několik málo žen má obvykle šaty, vstupné stojí pár marek, stadiony mají krytou pouze hlavní tribunu a na většině míst se stojí. Kulisu dotvářejí mechanické ukazatele skóre.

Nic z toho už dávno neplatí. Přesto se německá nejvyšší soutěž pyšní fotbalovou kulturou, jakou jim jinde můžou závidět.

Vstupné sice znatelně zdražilo, ale stále se na většině stadionů drží v mezích snesitelných i pro sociálně slabší. Pořád lze fandit vestoje. V nové sezoně se dokonce poprvé v historii bude Bundesliga hrát výhradně na hřištích bez atletické dráhy. Z tribun budou své miláčky podporovat lidé, kteří jsou stále fanoušky, nikoli zákazníky.

Jasně, každá německá generace má dojem, že teď už fotbal (svět, film, literatura, hudba, politika…) není, co býval, že před deseti roky bylo všechno mnohem lepší. Ale kdyby to byla pravda, nepotkávali byste stále na stadionech fanoušky v džínových vestách vyzdobených nášivkami, které o místním fotbale říkají možná víc než klubové kroniky.

Každý víkend by zejména do Severního Porýní-Vestfálska a Berlína nelétali fajnšmekři z britských ostrovů, kteří za víkend klidně zvládnou tři zápasy z různých soutěží – pátek Essen, sobota Dortmund, neděle Düsseldorf. Hledají to, co už doma trochu postrádají. Sport, který je lidovou zábavou pro všechny, ne rukojmím korporací. Ti nejnadšenější dokonce v Anglii vydávají časopis o německém fotbale.

Pojďme si některé významné prvky tamní fotbalové kultury trochu přiblížit.

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.