Nedělejte nám z toho Super Bowl!

11. červenec 2023
Sdílejte:
Fanoušci mají velkou moc, a neváhají ji využívat. Kluby nepatří šejkům ani oligarchům. Na moderní stadiony chodí nejvíc lidí v Evropě. I to patří k obdivované německé fotbalové kultuře, o které je druhý díl našeho seriálu k šedesáti letům Bundesligy.
Je jich hodně a mají sílu. Ale nebylo to tak vždycky. Fanoušci Bayernu na ilustračním snímku.Foto: Profimedia

Filmové týdeníky z počátků existence Bundesligy vás spolehlivě zavedou do úplně jiného světa. Fanoušci přicházejí na zápasy v oblecích a s kravatou, těch několik málo žen má obvykle šaty, vstupné stojí pár marek, stadiony mají krytou pouze hlavní tribunu a na většině míst se stojí. Kulisu dotvářejí mechanické ukazatele skóre.

Nic z toho už dávno neplatí. Přesto se německá nejvyšší soutěž pyšní fotbalovou kulturou, jakou jim jinde můžou závidět.

Vstupné sice znatelně zdražilo, ale stále se na většině stadionů drží v mezích snesitelných i pro sociálně slabší. Pořád lze fandit vestoje. V nové sezoně se dokonce poprvé v historii bude Bundesliga hrát výhradně na hřištích bez atletické dráhy. Z tribun budou své miláčky podporovat lidé, kteří jsou stále fanoušky, nikoli zákazníky.

Jasně, každá německá generace má dojem, že teď už fotbal (svět, film, literatura, hudba, politika…) není, co býval, že před deseti roky bylo všechno mnohem lepší. Ale kdyby to byla pravda, nepotkávali byste stále na stadionech fanoušky v džínových vestách vyzdobených nášivkami, které o místním fotbale říkají možná víc než klubové kroniky.

Každý víkend by zejména do Severního Porýní-Vestfálska a Berlína nelétali fajnšmekři z britských ostrovů, kteří za víkend klidně zvládnou tři zápasy z různých soutěží – pátek Essen, sobota Dortmund, neděle Düsseldorf. Hledají to, co už doma trochu postrádají. Sport, který je lidovou zábavou pro všechny, ne rukojmím korporací. Ti nejnadšenější dokonce v Anglii vydávají časopis o německém fotbale.

Pojďme si některé významné prvky tamní fotbalové kultury trochu přiblížit.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.