Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Nedělejte nám z toho Super Bowl!

11. červenec 2023
Sdílejte:
Fanoušci mají velkou moc, a neváhají ji využívat. Kluby nepatří šejkům ani oligarchům. Na moderní stadiony chodí nejvíc lidí v Evropě. I to patří k obdivované německé fotbalové kultuře, o které je druhý díl našeho seriálu k šedesáti letům Bundesligy.
Je jich hodně a mají sílu. Ale nebylo to tak vždycky. Fanoušci Bayernu na ilustračním snímku.Foto: Profimedia

Filmové týdeníky z počátků existence Bundesligy vás spolehlivě zavedou do úplně jiného světa. Fanoušci přicházejí na zápasy v oblecích a s kravatou, těch několik málo žen má obvykle šaty, vstupné stojí pár marek, stadiony mají krytou pouze hlavní tribunu a na většině míst se stojí. Kulisu dotvářejí mechanické ukazatele skóre.

Nic z toho už dávno neplatí. Přesto se německá nejvyšší soutěž pyšní fotbalovou kulturou, jakou jim jinde můžou závidět.

Vstupné sice znatelně zdražilo, ale stále se na většině stadionů drží v mezích snesitelných i pro sociálně slabší. Pořád lze fandit vestoje. V nové sezoně se dokonce poprvé v historii bude Bundesliga hrát výhradně na hřištích bez atletické dráhy. Z tribun budou své miláčky podporovat lidé, kteří jsou stále fanoušky, nikoli zákazníky.

Jasně, každá německá generace má dojem, že teď už fotbal (svět, film, literatura, hudba, politika…) není, co býval, že před deseti roky bylo všechno mnohem lepší. Ale kdyby to byla pravda, nepotkávali byste stále na stadionech fanoušky v džínových vestách vyzdobených nášivkami, které o místním fotbale říkají možná víc než klubové kroniky.

Každý víkend by zejména do Severního Porýní-Vestfálska a Berlína nelétali fajnšmekři z britských ostrovů, kteří za víkend klidně zvládnou tři zápasy z různých soutěží – pátek Essen, sobota Dortmund, neděle Düsseldorf. Hledají to, co už doma trochu postrádají. Sport, který je lidovou zábavou pro všechny, ne rukojmím korporací. Ti nejnadšenější dokonce v Anglii vydávají časopis o německém fotbale.

Pojďme si některé významné prvky tamní fotbalové kultury trochu přiblížit.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.