Láska k fotbalu se dá získat mnohými způsoby. Třeba skrz fotbálek s kamarády v dětství v rodné vesnici, ale i přes vysokoškolské studium v Barceloně, městě fotbalu zaslíbeném. Takto rozdílné zkušenosti mají aktérky nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu, novinářka Fatima Rahimi a tlumočnice a překladatelka Romana Bičíková.
Zatímco Rahimi se vedle jiné agendy pro Radio Wave nebo Deník Referendum zabývá i tematikou lidských práv ve fotbale na Blízkém východě, u nás najdete například texty o Modré dívce nebo o právech žen v Íránu, Bičíková měla během kariéry možnost tlumočit tiskovky slavného Pepa Guardioly, hráčů Barcelony nebo španělské a české reprezentace.
Povídání s dvěma inspirativními ženami se netočí jen kolem jejich profesního života, ale i jejich vztahu k fotbalu coby fanynek.
Jakým reakcím musí žena čelit, když přizná náklonnost k nějakému klubu, ale zároveň není slepě vyhraněná a dokáže popřát k vítězství i odvěkému rivalovi? Jak vnímají prostředí v českém fotbale a na stadionech? A jaké mají fotbalové sny, na jaký stadion by se chtěly podívat a zápas kterého týmu vidět?
Poslechněte si nový díl FC podcastu a dobře se bavte!
1:05 - Romana Bičíková a Fatima Rahimi a jejich cesta k fotbalu.
4:52 - Holky na fotbale.
7:55 - Porovnání českého a zahraničního fotbalu.
12:03 - Fotbalové stereotypy a averze.
14:51 - Fotbal a ženská práva.
19:01 - Ženský fotbal v Česku.
28:03 - Jaký vztah k fotbalu mají dnes?
35:20 - Spojení fotbalu a politiky.
38:50 - Prostředí na českých fotbalových stadionech.
49:55 - Fotbalové sny.
Podcast vznikl v rámci projektu Girl Power, kde se snažíme upozornit na ženský fotbal. Na hru samotnou, ale i na její společenský přesah. Partnery Girl Power jsou výrobce sportovního oblečení, vybavení a obuvi Puma a Heroine, magazín o hrdinkách cílící na ženské publikum.
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.
Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.
Před brankářem, který má míč v ruce, můžete stát, ale nesmíte mu aktivně bránit v pohybu. Situace z nedělní ligy nám dává prostor poznat jedno z méně známých fotbalových pravidel…