České kluby za sebou mají parádní vstup do ligové fáze evropských pohárů.
Sparta vyhrála svůj první zápas v Lize mistrů nad Salcburkem 3:0, Slavia první zápas v Evropské lize také vyhrála, konkrétně 2:0 v Razgradu, a skvělý výsledek zapsala i Plzeň, když na konci zápasu dokázala aktivní hrou smazat dvougólové manko domácího Eintrachtu a z Frankfurtu veze bod za remízu 3:3.
Česko tak zapsalo další body do koeficientu, kde drží aktuálně deváté místo. Všechny tři kluby pak zvýšily své šance na postup. Pomoc jim v tom při konečném sčítání může i to, že do pohárů vstoupily se střeleckou formou.
V novém ligovém modelu totiž při případné rovnosti bodů dvou a více týmů už vůbec nerozhodují o umístění vzájemné zápasy (protože se nehraje ve formátu každý s každým).
Nejdůležitější jsou teď skóre a vstřelené góly.
Když se na konci ligové fáze sejde na stejném počtu bodů víc týmů, bude je UEFA do tabulky řadit ve všech třech evropských pohárech podle následujících kritérií. S tím, že vždy se půjde o stupínek níž, pokud nerozhodne kritérium, které je právě na řadě.
Nově tedy platí, že s ohledem na závěrečné umístění v tabulce se týmům jednoznačně vyplatí útočit v každém zápase. Nejprve sice rozhoduje celkové skóre, ale pak už jsou na řadě vstřelené góly. V minulém modelu evropských pohárů měly naopak nejvyšší váhu vzájemné zápasy.
Kdyby nás čekaly evropské gólové hody, bylo by to fajn. Zvlášť v podání českých klubů.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.