Poslední kusy knihy Zajíc v Americe

Velký žebříček příjmů z Evropy. Sparta je před Chelsea, Slavia před Plzní

02. červen 2025
Sdílejte:
Cink cink. V tomhle textu létají miliardy korun. Projděte si žebříček všech 108 klubů, které hrály v této sezoně evropské poháry v jejich hlavní fázi. Z českých klubů je nejvýš Sparta na 36. místě.
Sparta v Lize mistrů.Foto: Profimedia

Sparta si účastí v Lize mistrů zajistila přes 710 milionů korun, Slavia má z Evropské ligy téměř 420 milionů, Plzeň 365 milionů a Mladá Boleslav si v Konferenční lize na odměnách od UEFA přišla na zhruba 160 milionů korun.

Tyto peníze pokryjí celý plzeňský rozpočet pro sezonu 2024/25, který podle nedávného žebříčku Seznam zpráv dělá 300 milionů korun. Podobné je tu u Mladé Boleslavi, která má hospodařit s rozpočtem 170 milionů korun na sezonu. Pražská S mají zhruba miliardové náklady za ročník, takže Sparta s nimi z Evropy pokryje přes 70 procent a Slavia přes 40. I to jsou skvělé počty.

Zpět ale k penězům z Evropy. Vítěz Ligy mistrů PSG bere 3,7 miliardy korun, vítěz Evropské ligy Tottenham 1,1 miliardy a vítěz Konferenční ligy Chelsea má za předešlou sezonu v Evropě prize money ve výši 550 milionů korun.

Vítěz třetího nejprestižnějšího poháru si tak nevydělal v Evropě ani tolik, jako podprůměrný tým z Ligy mistrů. Sparta v ní získala jen čtyři body a skončila hned v ligové fázi, i tak bere o zhruba 160 milionů korun víc než Chelsea.

Naši parťáci

České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Decathlon, kde seženete vše na fotbal i další sporty.

    Chci vědět víc

    Celkově UEFA rozděluje mezi kluby v ligových fázích víc než 3,3 miliardy eur za sezonu. Platí to pro právě končící sezonu 2024/25 i pro následující dva ročníky. Z toho téměř tři čtvrtiny (necelých 2,5 miliardy) míří klubům hrajícím Ligu mistrů, 565 milionů klubům v Evropské lize a 285 milionů klubům v Konferenční lize.

    Liga mistrů je tak stále objemem rozdělených finančních prostředků daleko nad Evropskou ligou a ta je zase zhruba dvakrát štědřejší než Konferenční liga.

    Nejdůležitějším faktorem pro přepočítávání odměn je samozřejmě úspěšnost klubů v dané sezoně, nemalá část prostředků se však rozděluje mimo jiné na základě klubových koeficientů, tedy na základě výsledků v Evropě z minulých sezon. Jak konkrétně tento systém funguje, podrobně vysvětlujeme v textu Evropský poklad. Rozebíráme, jak se počítají pohárové bonusy pro jednotlivé kluby.

    Na základě výše nastíněných pravidel se pak stane, že i když Slavia v Evropské lize skončila se čtyřmi body už v ligové fázi a Plzeň postoupil z ní i z následného play-off až do osmifinále, tak Viktoria přesto má za právě skončenou sezonu nižší odměnu od UEFA.

    Slavia těží ze svých skvělých výsledků v Evropě v předešlých sezonách a kromě jiného získala nejvyšší odměnu ze všech 12 týmů, které v druhém nejprestižnějším evropském poháru vypadly hned v ligové fázi.

    Následující finanční žebříček, ve kterém je podle výše odměn za sezonu 2024/25 seřazeno všech 108 týmů, které hrály minimálně ligovou fázi některého ze tří evropských pohárů, sestavil Football meets data, odborný účet na sociální síti X, který počítá všechno možné od koeficientů právě až po peníze. Jde tak o neoficiální čísla, která ale mají velmi blízko k realitě.

    Žebříček kromě jiného ukazuje, že 25 týmů z Ligy mistrů získalo na odměnách víc než Tottenham, který vyhrál Evropskou ligu. A 35 týmů z Ligy mistrů (z 36) a sedm dalších z Evropské ligy zase na prize money vydělalo víc než Chelsea, která ovládla Konferenční ligu.

    Pořadí Klub Odměny v milionech eur Odměny v milionech korun Dosažená pozice
    1. Paris Saint-Germain 148,4 3710 Vítěz LM
    2. Inter Milán 136,6 3415 Finalista LM
    3. Arsenal 117 2925 Semifinále LM
    4. Barcelona 116,6 2915 Semifinále LM
    5. Bayern Mnichov 105,9 2647,5 Čtvrtfinále LM
    6. Borussia Dortmund 102,2 2555 Čtvrtfinále LM
    7. Real Madrid 101,8 2545 Čtvrtfinále LM
    8. Liverpool 98,1 2452,5 Osmifinále LM
    9. Bayer 04 Leverkusen 87,1 2177,5 Osmifinále LM
    10. Atlético Madrid 84,9 2122,5 Osmifinále LM
    11. Aston Villa 83,7 2092,5 Čtvrtfinále LM
    12. Lille 78,7 1967,5 Osmifinále LM
    13. Manchester City 76,2 1905 Play-off LM
    14. Benfica 71,4 1785 Osmifinále LM
    15. Atalanta 67,1 1677,5 Play-off LM
    16. Juventus 66,4 1660 Play-off LM
    17. PSV Eindhoven 65,3 1632,5 Osmifinále LM
    18. Feyenoord 64,8 1620 Osmifinále LM
    19. AC Milán 61,4 1535 Play-off LM
    20. Club Bruggy 60,9 1522,5 Osmifinále LM
    21. AS Monako 59,8 1495 Play-off LM
    22. RB Lipsko 58,8 1470 Ligová fáze LM
    23. Brest 51,8 1295 Play-off LM
    24. Sporting 49 1225 Play-off LM
    25. Celtic FC 46,2 1155 Play-off LM
    26. Tottenham 45,4 1135 Vítěz EL
    27. VfB Stuttgart 43 1075 Ligová fáze LM
    28. Salcburk 42,5 1062,5 Ligová fáze LM
    29. Šachtar Doněck 41,3 1032,5 Ligová fáze LM
    30. Dinamo Záhřeb 39,7 992,5 Ligová fáze LM
    31. Manchester United 36,4 910 Finalista EL
    32. Boloňa 35,3 882,5 Ligová fáze LM
    33. Crvena zvezda 32 800 Ligová fáze LM
    34. Young Boys 30,2 755 Ligová fáze LM
    35. Girona 29,9 747,5 Ligová fáze LM
    36. Sparta Praha 28,5 712,5 Ligová fáze LM
    37. Sturm Graz 28 700 Ligová fáze LM
    38. Bodø/Glimt 26,2 655 Semifinále EL
    39. Lazio 24,2 605 Čtvrtfinále EL
    40. Bilbao 24 600 Semifinále EL
    41. Eintracht Frankfurt 24 600 Čtvrtfinále EL
    42. Olympique Lyon 22,5 562,5 Čtvrtfinále EL
    43. Chelsea 22 550 Vítěz KL
    44. Slovan Bratislava 21,9 547,5 Ligová fáze LM
    45. Rangers 20,7 517,5 Čtvrtfinále EL
    46. AS Roma 20,6 515 Osmifinále EL
    47. Ajax 20,4 510 Osmifinále EL
    48. Olympiakos 19,4 485 Osmifinále EL
    49. Real Sociedad 18,8 470 Osmifinále EL
    50. Galatasaray 18,4 460 Play-off EL
    51. Real Betis 17,3 432,5 Finalista KL
    52. AZ Alkmaar 17,2 430 Osmifinále EL
    53. Slavia Praha 16,7 417,5 Ligová fáze EL
    54. Porto 16,5 412,5 Play-off EL
    55. Fenerbahçe 15,9 397,5 Osmifinále EL
    56. Midtjylland 15,7 392,5 Play-off EL
    57. Viktoria Plzeň 14,6 365 Osmifinále EL
    58. Fiorentina 14,1 352,5 Semifinále KL
    59. Braga 13,8 345 Ligová fáze EL
    60. PAOK 13,6 340 Play-off EL
    61. Djurgården 13,5 337,5 Semifinále KL
    62. Dynamo Kyjev 12,9 322,5 Ligová fáze EL
    63. Malmö 12,7 317,5 Ligová fáze EL
    64. FCSB 12,5 312,5 Osmifinále EL
    65. Hoffenheim 12,5 312,5 Ligová fáze EL
    66. Ferencváros 12,3 307,5 Play-off EL
    67. Karabach 12,2 305 Ligová fáze EL
    68. Legia Varšava 11,4 285 Čtvrtfinále KL
    69. Anderlecht 11,3 282,5 Play-off EL
    70. Rapid Vídeň 11,2 280 Čtvrtfinále KL
    71. Twente 10,8 270 Play-off EL
    72. Beşiktaş 10,7 267,5 Ligová fáze EL
    73. Jagiellonia Białystok 10,1 252,5 Čtvrtfinále KL
    74. Vitória Guimaraes 9,9 247,5 Osmifinále KL
    75. Union SG 9,5 237,5 Play-off EL
    76. Maccabi Tel-Aviv 9,2 230 Ligová fáze EL
    77. Kodaň 9,2 230 Osmifinále KL
    78. Lugano 9,1 227,5 Osmifinále KL
    79. Cercle Bruggy 8,9 222,5 Osmifinále KL
    80. Panathinaikos 8,7 217,5 Osmifinále KL
    81. Nice 8,7 217,5 Ligová fáze EL
    82. Molde 8,5 212,5 Osmifinále KL
    83. APOEL 8,4 210 Play-off KL
    84. Heidenheim 8,4 210 Play-off KL
    85. Elfsborg 8,3 207,5 Ligová fáze EL
    86. Ludogorec 8,2 205 Ligová fáze EL
    87. Gent 8,2 205 Play-off KL
    88. NK Celje 8,2 205 Čtvrtfinále KL
    89. Pafos 7,6 190 Osmifinále KL
    90. Olimpija Lublaň 7,5 187,5 Play-off KL
    91. İstanbul Başakşehir 7,4 185 Ligová fáze KL
    92. Shamrock Rovers 7,4 185 Play-off KL
    93. Borac Banja Luka 7,2 180 Osmifinále KL
    94. Omonia 6,8 170 Play-off KL
    95. Mladá Boleslav 6,4 160 Ligová fáze KL
    96. RFS 6,3 157,5 Ligová fáze EL
    97. LASK 6,2 155 Ligová fáze KL
    98. TSC Bačka Topola 6 150 Play-off KL
    99. Hearts 6 150 Ligová fáze KL
    100. Víkingur Rejkjavík 5,9 147,5 Play-off KL
    101. Astana 5,8 145 Ligová fáze KL
    102. HJK Helsinki 5,7 142,5 Ligová fáze KL
    103. The New Saints 5,7 142,5 Ligová fáze KL
    104. St. Gallen 5,6 140 Ligová fáze KL
    105. Dinamo Minsk 4,9 122,5 Ligová fáze KL
    106. Noah 4,7 117,5 Ligová fáze KL
    107. Larne 4,6 115 Ligová fáze KL
    108. Petrocub-Hîncești 4,6 115 Ligová fáze KL

    Video: Sparťanská přestavba

    Měla by Sparta od základu překopat svůj herní styl? Jaký trenér by jí seděl? Je dobře, že v roli sportovního ředitele zůstal Tomáš Rosický? Kteří hráči jsou přebyteční a měli by klub odpustit? A na jaké posily v Česku i cizině by měli letenští cílit? Ve Football Club podcastu odpovídá analytik Vojtěch Mrklas.


    Související články

    Derby

    Co stálo za propadákem Sparty v derby? Data mluví jasně

    Jednadvacet střel bez výsledku. Letenští v derby propadli v efektivitě. Územní převaha jim byla k ničemu. Datový rozbor ukazuje, proč Sparta v zápase proti Slavii neuspěla.

    Kvíz

    Kvíz: Legendy v penzi. Poznáte z fotek bývalé slavné fotbalisty?

    Jste znalci fotbalu? Máte přehled i dobrou paměť? Otestujeme vás ve dvanácti krocích. Ukážeme vám fotku, vy nám řeknete, o kterou legendu z nedávné minulosti jde.

    Sázky

    Kde sledovat zápas Slavie se Zbrojovkou: Chance Liga online živě

    Hned v sobotu odpoledne je na programu šlágr 7. kola Chance Ligy. Mistrovská Slavia hostí v Edenu nováčka z Brna. Souboj prvního s druhým týmem tabulky sledujte od 15:00 živě v online live streamu Betano TV.

    Popup se zavře za 8s