Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficient: Plzeň zachránila šanci na desítku, Liga mistrů je blízko

Aktualizováno
15. březen 2024
Sdílejte:
I když pražská S v osmifinále nebodovala, posun Česka na desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA na konci této sezony je díky postupu Plzně reálný. Jediný zbývající konkurent už totiž nemá nikoho ve hře.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Dvě prohry (Slavia – AC Milán 1:3 a Liverpool – Sparta 6:1) a nakonec zlatá remíza Plzně se Servette Ženeva (0:0). To byl pohárový čtvrtek, po kterém už pokračuje cesta fotbalovou Evropou z českého pohledu jen pro Viktorii. Po zmíněné remíze totiž následoval úspěšný penaltový rozstřel, po kterém si Plzeň poprvé v historii zahraje čtvrtfinále evropského poháru, konkrétně Evropské konferenční ligy.

Mezi poslední osmičkou se Plzeň utká s italskou Fiorentinou. Pokud by se Viktorii podařilo postoupit, čeká na ni v semifinále vítěz duelu Bruggy - PAOK.

Z pohledu národního koeficientu to i přes dvě prohry pro Česko vlastně dopadlo dobře. Má totiž na dosah klíčovou desátou pozici, která zaručí v sezoně 2025/26 kromě jiného přímou účast českého mistra v Lize mistrů.

„Stačí nám jedna remíza Plzně, abychom přeskočili Skotsko a dostali se na vysněnou 10. příčku,“ shrnuje aktuální stav specializovaný twitterový účet FC Koeficient.

Skotsko po včerejší prohře Rangers s Benfikou (0:1) už nemá ve hře žádného zástupce a na Česko má náskok už jen 0,25 bodu, na jehož smazání stačí právě jediná remíza Plzně.

Země za aktuálně jedenáctým Českem mají velký odstup a jejich zástupci už z Evropy vypadli.

Aktuální pořadí národních koeficientů UEFA kolem desátého místa. / Zdroj: FC Koeficient

Do příští sezony pak Česko z počítané pětiletky odepíše ze svého pohledu slabou sezonu 2019/20 a bude do ni vstupovat minimálně z desátého místo, když teď je deváté o 0,200 bodu před desátým Tureckem (to má ve hře ještě Fenerbahce v Konferenční lize). Především ale na jedenáctý Izrael už náskok Česka dělá 4,550 bodu.

Už nyní tak můžeme říci, že v příští sezoně budou české kluby společně hrát nikoliv o pět týmů v evropských pohárech, ale o udržení přímého postupu mistra ligy 2025/26 do základní skupiny Ligy mistrů sezony 2026/27.

Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem patnácté a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců (do aktuálního ročníku v Evropě zasáhly čtyři české týmy, když v předkolech byli ještě pražští Bohemians).

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá nebo jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky, tak pokračujte na tento vysvětlující a podrobný text. Česko má zároveň pořád šanci i na účast mistra v Champions League v příští sezoně. Jaké okolnosti by se k tomu musely sejít, vysvětluje text Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.

Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s