E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Počítáme koeficient: Další body a Česko si upevnilo jedenácté místo

15. prosinec 2023
Sdílejte:
Všechny tři české týmy ve čtvrtek v Evropě znovu naplno bodovaly a Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA pevně usazeno na jedenáctém místě. Pět míst v pohárech v sezoně 2025/26 tak vypadá jako jistota a dokonce Česko může snít o přímém účastníkovi v Lize mistrů.
Losování Evropské ligy. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou závěrečný hrací den skupin v pohárové Evropě a i z pohledu počítání národního koeficientu dopadl znovu famózně. V Evropské lize Slavia porazila Servette Ženeva 4:0 a ovládla svou skupinu, Sparta vyhrála 3:1 na Kypru nad Limassolem a Plzeň potvrdila stoprocentní bilanci v Konferenční lize výhrou 3:0 nad Astanou.

„Celkově tak máme za poslední hrací den 2,75 bodu, což je prostě skvělý výsledek a završuje to historický podzim v evropských pohárech. Važme si jej, takový nemusí přijít zase třeba dvacet let. Velká gratulace a velké díky všem třem českým klubům!“ shrnul čtvrtek z pohledu dopadu na koeficientový žebříček specializovaný účet na sociální síti X FC Koeficient.

Kromě bodů za samotné výhry připsala Slavia bonusové body za první místo ve skupině Evropské ligy a postup do osmifinále a Sparta za druhé místo v Evropské lize. Body za výhru Plzně ve skupině Konferenční ligy už Česko zapsalo dřív.

Česko si po čtvrtku upevnilo 11. místo v národním žebříčku koeficientů. „Na Skotsko ztrácíme 1,3 bodu, to jsou tři české výhry. Není to málo, na jaře bude každý bod mnohem těžší. Země za námi mají tak velkou ztrátu, že jsou prakticky ze hry, pod 11. místo už takřka jistě nespadneme,“ vypočítává FC Koeficient. Ze Skotska na druhou stranu do pohárového jara postoupili jen glasgowští Rangers, kteří včera vyhráli v Seville nad Betisem 3:2 a skončili ve skupině první před Spartou.

„Připomeňme, že 11. místo by znamenalo, že mistr a vicemistr půjdou do předkol Ligy mistrů, vítěz poháru a čtvrtý tým do předkol Evropské ligy a pátý tým do předkola Konferenční ligy,“ píše FC Koeficient. Dodejme také, že desáté místo dává navíc jistou účast v Lize mistrů pro mistra dané země.

A nezapomeňme zmínit ještě to, že tabulka národních koeficientů, kterou počítáme v této sezoně, je rozhodující pro účast v pohárech od sezony 2025/26.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté a díky skvělým výsledkům všech tří klubů poskočilo o celých sedm míst.

Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců. Na jeho startu Česko odepíše ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly jen 2,5 bodu (v aktuální sezoně to je už 12 bodů a v předchozí to bylo 6,75). Pokud se tak českým klubům v Evropě povede i příští sezona, může atak desátého místa být už úplně reálný.

Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky? Brzy (nejpozději během neděle) budeme mít na webu také velký shrnující text o koeficientovém žebříčku po odehraném podzimu, kde půjdeme do detailu.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s