Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Počítáme koeficient: Slavia je čtrnáctá v Evropě za poslední pětiletku

06. prosinec 2023
Sdílejte:
Slavia, Plzeň a Sparta přibližují Česko v tabulce koeficientů k přímé účasti v Lize mistrů. A všechny tři týmy jsou i v top stovce evropských klubů, které v poslední pětiletce nasbíraly nejvíc bodů do národních koeficientů.
Losovací míčky. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

S 13,75 body je Slavia 14. nejúspěšnějším týmem v Evropě, co se sbírání bodů do národního koeficientu UEFA v posledních pěti letech týče. Plzeň je 61. s 8,35 body a Sparta 99. s 3,975 body. Ukazují to data na webu Swissfootballdata.com, který se na počítání koeficientů zaměřuje.

Všechny tři zmíněné české kluby v této sezoně svou bilanci výrazně vylepšují, když Plzeň má stoprocentní bilanci ve skupině Konferenční ligy po pěti zápasech a jistý postup z prvního místa do osmifinále. Slavia vede před posledním kolem skupinu v Evropské lize o dva body před AS Řím a i Sparta sbírá body a stále je ve hře o postup.

V součtu to v počítání aktuální pětiletky Česko vytáhlo už na 11. místo v národním žebříčku koeficientů a Česko má dobré vyhlídky i na posun na desáté místo, které by mistrovi ze sezony 2024/25 dávalo jistou účast ve skupině Ligy mistrů v ročníku 2025/26.

Pojďme ale zpět k nejúspěšnějším klubům poslední pětiletky, co se příspěvku do národního koeficientu UEFA týče. Mezi pomyslnými medailisty jsou Manchester City, Bayern a PSG. Real Madrid je pátý a čtvrtí jsou skotští Rangers. K tomu dodejme, že v tomto žebříčku nehrají roli jen samotné úspěchy jednotlivých klubů v evropských pohárech v posledních pěti letech, ale vliv má i celková síla dané země. Rangers tak dělí své bodové zisky menším počtem týmů v pohárech, které má Skotsko než třeba právě Španělsko. Je to také důvod, proč je Slavia v klubovém žebříčku UEFA za poslední pětiletku 39., ale v této tabulce je 14. (vedle toho, že klubový a národní žebříček mají odlišná bodování).

Top 100 za poslední pětiletku, která stále probíhá. / Zdroj: Swissfootballdata.com (klepněte pro zobrazení žebříčku a pak obrázek ještě zvětšete pomocí lupy)

Na webu Swissfootballdata.com najdete i podobnou tabulku za období od roku 1955. V něm se Sparta dostává před Slavii a se ziskem 73,25 bodu je na 31. místě. Slavia je 55. a má 50,375 bodu, 87. je Dukla se 34,583 body a Plzeň je 117. s 24,675 body. V tabulce najdete i další české kluby: 150. Baník (18,425), 165. Liberec (16,467), 256. Olomouc (9,1) nebo 263. Bohemians (8,5). Nejúspěšnějšími týmy v tomto historickém žebříčku jsou Real (184,577), Barcelona (174,923) a Benfica (145,852).

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s