E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Počítáme koeficient: Další body a Česko už je jedenácté

01. prosinec 2023
Sdílejte:
Všechny tři české týmy ve čtvrtek v Evropě naplno bodovaly a Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA usazeno už na jedenáctém místě. Pět míst v pohárech v sezoně 2025/26 tak vypadá jako jistota a dokonce Česko může snít o přímém účastníkovi v Lize mistrů.
Ilustrační snímek z losu Ligy mistrů.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou pátý hrací den skupin v pohárové Evropě a z pohledu počítání národního koeficientu dopadl famózně. V Evropské lize Sparta porazila Betis 1:0, Slavia vyhrála 3:2 v Tiraspolu a Plzeň 1:0 v Tiraně nad Ballkani.

„Také s většinou dalších čtvrtečních výsledků můžeme být spokojení. Skáčeme už na 11. místo v žebříčku. Skotsko je po dvou remízách už jen necelé dva body před námi. Rakousko dnes úplně bez bodu, Švýcarsko jen remíza Servette, která nám navíc pomohla. Obě země už jsou za námi,“ hodnotí dopady aktuálního pohárového týdne na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

„Norské a dánské týmy sice bodovaly, ale to nám už tolik nevadí, náš náskok na ně je už kolem dvou bodů. Další země už nemusíme sledovat prakticky vůbec, nejlepší patnáctka je nyní prakticky jistá a naopak budeme stále koukat před sebe,“ dodává FC Koeficient.

Aktuální pořadí národních koeficientů. / Autor: Fotcalc.com

„Ze všech zobrazených zemí v posledních pěti sezónách dosáhlo na roční koeficient přes 10 jen Rakousko v sezóně 2021/22. My to máme už na dosah a rozhodně nemusíme končit jen tam,“ komentuje bodový zisk Česka v letošní sezoně FC Koeficient.

Česku navíc hraje do karet, že to vypadá i na historický postup všech třech týmů do jarní fáze a ve hře jsou navíc i další bonusové body za umístění ve skupinách Evropské ligy (detailně o tom zde).

Připomeňme, že desáté místo dává jistou účast v Lize mistrů pro mistra dané země. Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět (a dva týmy začínaly v předkolech Ligy mistrů), je třeba se udržet minimálně na patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Rozdíl mezi 15. a 11. až 14. místem je pak v tom, že vicemistr startuje v prvním případě už ve druhém předkole nemistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů a ve druhém případě až v play-off a má tak rovnou jistou minimálně skupinu v Evropské lize.

V příští pohárové sezoně Česko odepíše ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly jen 2,5 bodu (v aktuální sezoně to je už 9,25 bodu a v předchozí to bylo 6,75). Pokud se tak českým klubům v Evropě povede i příští sezona, může atak desátého místa být už úplně reálný.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s