Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Počítáme koeficient: Budeme po sezoně před Turky? Data říkají opatrné ano

04. září 2024
Sdílejte:
Historický úspěch v podobě čtyř týmů v základních fázích evropských pohárů usadil Česko pevně v první desítce koeficientového žebříčku. Datové modely navíc podporují české myšlenky na udržení aktuálního devátého místa před Tureckem.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Díky 19 výhrám z 24 utkání v předkolech a postupu Sparty do Ligy mistrů je Česko momentálně dokonce na čele žebříčku koeficientů získaných v této sezoně (ale tradičně nejlepší země na zapojení většiny svých klubů do nového ročníku ještě čekají).

„V aktuální pětiletce už jsme přeskočili, a teď ho máme poměrně daleko za sebou, i Turecko a pokud nenastane nějaká podzimní pohárová apokalypsa, Česko s rezervou udrží nejhůře desáté místo v žebříčku a tím také jisté místo v Lize mistrů pro českého mistra sezony 2025/26,“ vyhodnocuje skvělý úvod evropské sezony FC Koeficient, specializovaný účet na sociální síti X, jehož autor píše rozbory k počítání koeficientů pravidelně i pro web Footballclub.cz.

Tabulka národních koeficientů po dalším hracím týdnu vypadá v segmentu, který českého fanouška zajímá nejvíc, následovně.

Aktuální pořadí národních koeficientů UEFA kolem desátého místa. / Zdroj: FC Koeficient

Česko tak už v této sezoně nasbíralo 5,300 bodu do národního koeficientu. Z pohledu aktuálně počítané pětiletky je to velký příslib pro zastabilnění české pozice v top desítce, která zaručuje jisté účastnické místo pro mistra v Champions League, i na další roky. „Pevně držíme devátou příčku, na desáté Turecko máme náskok 2,750 bodu. Náskok na jedenácté místo je víc než sedmibodový, což není reálné v této sezoně stáhnout. Bravo všem českým klubům!“ píše FC Koeficient.

Z pohledu českého souboje s Tureckem naposledy českého fanouška mohlo potěšit, že Trabzonspor vypadl po penaltovém rozstřelu se švýcarským St. Gallenem v play off o Konferenční ligu a Turecko má stejně jako Česko na podzim v pohárech čtyři týmy – Besiktas, Fenerbahce a Galatasaray v Evropské lize a Basaksehir v Evropské lize.

Do konce ledna tak české i turecké kluby čeká dalších 30 zápasů v evropských pohárech (po osmi v LM a EL a šest v KL). Všichni také mají šance na postup do jarních fází a posbírání dalších bonusových bodů za umístění v tabulce jednotlivých lig a za postupy do osmifinále a dál (víc bodů se rozděluje v LM a EL než v KL, podrobně o tom čtěte v tomto textu).

A právě na těchto následujících zápasech jsou postaveny kalkulace fotbalových analytiků a matematiků, které dávají Česku poměrně vysokou naději na udržení si aktuální deváté pozice. Nils Mackay, datový analytik společnosti Opta, vypočítal, že šance Česka na nejhůře deváté místo po konci této sezony je 67,1 %.

Polský matematik Piotr Klimek, který dlouhodobě počítá pravděpodobnostní vývoj koeficientového žebříčku, je k šancím Česka na nejhůře deváté místo po konci sezony trochu střídmější, stále ale došel k tomu, že šance je velká. S Tureckem to Česko podle něj momentálně má zhruba padesát na padesát, konkrétně Česko na nejhůře devátém místě vidí s 49,6% pravděpodobností.

Oba modely se pak shodují, že Česko by po konci této sezony mělo být s pravděpodobností, která hraničí s jistotou, deváté, nebo desáté. Je to logické. Česko teď totiž ztrácí na osmou Belgii 5,75 bodu a Belgie má stále ve hře všech pět klubů. Naopak jedenácté Norsko je až o 7,35 bodu za Českem. Mackayovy výpočty tak ukazují pravděpodobnost 1,1 %, že Česko vypadne z top desítky, Klimek pravděpodobnost takového českého kolapsu vidí na 3,4 %. Nemělo by k němu tedy dojít. 

Připomeňme, že za výhru v předkolech české kluby do národního koeficientu teď připisovaly 0,200 bodu a za remízu 0,100 (protože výhra v předkolech je za 1 bod a remíza za 0,5 bodu a tento zisk se dělí počtem účastníků v pohárech, kterých má Česko v této sezoně pět). Od ligové fáze jsou body dvojnásobné – tedy za výhru Česko (i Turecko) připisuje 0,400 bodu a za remízu 0,200 bodu.

Česko do této sezony vstupovalo v aktuálním počítání národního koeficientu na desátém místě. Mezitím, jak už jsme psali, se výbornými výsledky všech českých klubů v předkolech dostalo před Turecko a je tak teď deváté. Na osmé místo Belgie pomýšlet nemůžeme, s náskokem kolem sedmi bodů a stále s pěti týmy v evropských soutěžích je hodně daleko.

Deváté místo by oproti desátému přineslo navíc jistotu přinejhorším Evropské ligy i pro vicemistra a celkově tři jisté ligové fáze pohárů pro české kluby. Připomeňme také, že od desátého místa výš je jisté místo pro mistra v Champions League.

Připomeňme, že žebříček národních koeficientů počítaný v aktuální sezoně bude platit pro nasazení klubů do pohárové Evropy v sezoně 2026/27.

Do aktuální sezony české kluby vstoupily na základě 15. příčky, kterou Česko vybojovalo v nervydrásajícím souboji o pouhých pět setin bodu nad Norskem na jaře 2023, když Bodø/Glimt ve dvojzápase s Lechem Poznaň uhrálo jen jednu remízu, zatímco žádný český klub do jarní fáze evropských pohárů postoupit nedokázal. Česko tímto získalo právo vyslat do Evropy pět účastníků místo dosavadních čtyř, především ale své nejsilnější trojici usnadnilo cestu do ligové fáze pohárů, kde se sbírá nejvíc bodů.

Příští rok už využijí české kluby desátou příčku v pořadí koeficientů, kterou vybojovaly v minulé sezoně. Český mistr tak půjde přímo do Ligy mistrů. Vicemistr sice bude startovat v druhém předkole nemistrovské části LM, takže nebude mít jistotu žádné ligové fáze, bude mít však tři pokusy si nějakou ligovou fázi zajistit. Třetí tým (nebo vítěz poháru) bude hrát play-off Evropské ligy a mít tak jistotu nejhůře ligové fáze Konferenční ligy. Čtvrtý tým navíc půjde do druhého předkola EL (místo KL, jak je tomu letos) a bude mít tak větší šanci se do ligové fáze alespoň KL probojovat rovněž. Jen pro pátý tým se nic nezmění a půjde stejně jako letos do druhého předkola KL.

Související články

S balonem kouzlili, kvůli špatným investicím ale skončili na mizině

Během skvělé fotbalové kariéry vydělali obří jmění. I tak ale kvůli špatným investicím museli vyhlásit osobní bankrot. Přečtěte si příběhy pěti světových hvězd, které skončily na mizině.

Fotbal a investice

Video: Parádní šibenice Karabce. Sparťanský talent v Německu válí

Hostování v Hamburku jde fotbalistovi Adamovi Karabcovi k duhu. Zatímco ve Spartě už nedokázal růst a prosadit se, ve 2. Bundeslize sbírá velkou minutáž a je i produktivní. Prohlédněte si jeho parádní gól do sítě Darmstadtu.

Německo

Skvělý Šulc. V šanci zakopl míč kvůli zraněnému soupeři, pak rozhodl

Plzeňský Pavel Šulc rozhodl v neděli zápas v Karviné. Pochvalu si ale nezaslouží jen za své góly…

Česká liga
Popup se zavře za 8s