Koupit předplatné webu

Na důchod Pelé nečekal. Uměl se včas rozloučit i prát

05. leden 2023
Sdílejte:
Hvězda, která už od mládí věděla, že je předurčena k úspěchu. Pelé byl geniální a mazaný rváč i globální ikona, která se neostýchala slavit titul se zástupci tehdejší diktatury. Zůstával v něm ale i normální člověk Edson, jak popisují jeho spoluhráči.
Pelé ukazuje Pelého. To velcí muži dělají.Foto: Profimedia

Ti, kteří s Pelém hráli a trénovali, se cítí privilegovaní. Vystupovali na hřištích osvětlených jeho hvězdnou září. Byl vším. Hvězda Santosu. Talisman a nejlepší střelec brazilské reprezentace. Trojnásobný mistr světa. První světová superstar fotbalu. Velvyslanec Brazílie. Černá ikona.

Se svým krátkým účesem, oválným obličejem, jasnýma očima a působivou postavou vypadal, že nestárne. Přesto po něm jednoho slunečného červencového odpoledne roku 1971, kdy se Brazílie utkala s Jugoslávií, Maracaná křičela naposledy. Týden předtím ho Sao Paulo po remíze 1:1 s Rakouskem oslavilo korunou a žezlem. V Riu nechali tyto očekávané symboly stranou.

tribun ho fanoušci prosili, aby zůstal, ale číslo 10 bylo neoblomné: tohle bude jeho rozlučkový zápas v brazilském dresu. Uprostřed oslav se Pelého mysl vracela zpět k jeho otci Dondinhovi, který mu dal jednoduchou radu: „Nepřestávej, až ti budou říkat, že máš jít do důchodu. Skonči na vrcholu.“ Pelé přesně to udělal.

Dondinho, schopný hráč, kterému ale kariéru zkrátilo zranění, předal své sny synovi. Pelé vždy chtěl napodobit svého otce, a to i ke zděšení své matky Dony Celeste, která považovala fotbal za nestabilní profesi, která Dondinhovi přinesla příliš mnoho smutku a utrpení. Proč by měl její syn zažívat stejná muka? Jak zabezpečí svou rodinu? Když mu bylo 13 let, přispíval Pelé do rozpočtu domácnosti svých rodičů jako leštič bot a jako prodejce ukradených arašídů.

Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.