Co mohou a co nemohou dělat?
Kdo se může členem ostrahy stát?
Jaké mají „sekuriťáci“ pravomoci, kdy mohou fanouška zadržet a jak mají postupovat?
A jak jsou naopak chráněni oni, pokud jsou ze strany některých návštěvníků utkání napadeni?
Otázky, samé otázky…
V řadě evropských států na ně odpovídá právo. Zákon o soukromých bezpečnostních službách, který stanoví kvalifikační předpoklady a požadavky na členy bezpečnostních agentur. Jasně říká, co dělat mohou a co nemohou, jak mají spolupracovat s policií, kdy je mají fanoušci poslouchat a co se stane, když neposlechnou. Nebo je, nedej bože, napadnou.
Sepsání zákona samo nezaručí, že se při fotbale nic nestane. Že fanoušci nevytrhají sedačky, ani že je za to ochranka brutálně nenapadne. Ale jasný, přehledný a vyvážený zákon je dalším krokem ke kultivaci celého fotbalového prostředí. A pomáhá i v situaci, když už se něco ošklivého stane.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.
Jak jsme na tom v České republice?
Bohužel nijak…
O zákonu o soukromých bezpečnostních službách se dlouho mluví. Možná už 20 let. Ale právě že jenom mluví, konkrétní právní předpis jsme nikdy nepřijali. Několik návrhů už se v zákonodárném procesu objevilo, ale až do konce nikdy dotaženy nebyly.
Pomoci si tak musíme s obecnějšími pravidly. Například trestní zákoník říká, že každý může zasáhnout k odvrácení přímo hrozícího nebo už probíhajícího trestného činu. Tím může být třeba poškozování cizí věcí s hrozící škodou nad 10 000 korun. Nebo kopání do ležícího člověka…
Stačí to? Incident v Českým Budějovicích podle mě ukazuje, že pro praxi je to málo.
Současná vláda měla v programovém prohlášení, že do konce roku 2023 přijme jasnou právní úpravu fungování soukromých bezpečnostních agentur. Programové prohlášení bylo nedávno aktualizováno. A termín 2023 z něj nějak vypadl. Dle nového znění chce vláda „na základě odborné debaty připravit moderní legislativní vymezení soukromých bezpečnostních agentur“.
Tak pojďme aspoň debatovat. Než bude pozdě.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.