Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Kauza zbitého fanouška: Skončí dlouhé čekání na zásadní změnu?

29. duben 2023
Sdílejte:
Zákrok ochranky na ligovém utkání Českých Budějovic proti Jablonci zdůraznil několik problémů, kterým český fotbal čelí. Bohužel za docela dramatických okolností. Jedním z nich je i nejasné postavení a odpovědnost soukromých bezpečnostních agentur a jednotlivých strážných.
Ilustrační snímek.Foto: salajean / Shutterstock

Co mohou a co nemohou dělat?

Kdo se může členem ostrahy stát?

Jaké mají „sekuriťáci“ pravomoci, kdy mohou fanouška zadržet a jak mají postupovat?

A jak jsou naopak chráněni oni, pokud jsou ze strany některých návštěvníků utkání napadeni?

Otázky, samé otázky…

V řadě evropských států na ně odpovídá právo. Zákon o soukromých bezpečnostních službách, který stanoví kvalifikační předpoklady a požadavky na členy bezpečnostních agentur. Jasně říká, co dělat mohou a co nemohou, jak mají spolupracovat s policií, kdy je mají fanoušci poslouchat a co se stane, když neposlechnou. Nebo je, nedej bože, napadnou.

Sepsání zákona samo nezaručí, že se při fotbale nic nestane. Že fanoušci nevytrhají sedačky, ani že je za to ochranka brutálně nenapadne. Ale jasný, přehledný a vyvážený zákon je dalším krokem ke kultivaci celého fotbalového prostředí. A pomáhá i v situaci, když už se něco ošklivého stane.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Jak jsme na tom v České republice?

   Bohužel nijak…

   O zákonu o soukromých bezpečnostních službách se dlouho mluví. Možná už 20 let. Ale právě že jenom mluví, konkrétní právní předpis jsme nikdy nepřijali. Několik návrhů už se v zákonodárném procesu objevilo, ale až do konce nikdy dotaženy nebyly.

   Pomoci si tak musíme s obecnějšími pravidly. Například trestní zákoník říká, že každý může zasáhnout k odvrácení přímo hrozícího nebo už probíhajícího trestného činu. Tím může být třeba poškozování cizí věcí s hrozící škodou nad 10 000 korun. Nebo kopání do ležícího člověka…

   Stačí to? Incident v Českým Budějovicích podle mě ukazuje, že pro praxi je to málo.

   Současná vláda měla v programovém prohlášení, že do konce roku 2023 přijme jasnou právní úpravu fungování soukromých bezpečnostních agentur. Programové prohlášení bylo nedávno aktualizováno. A termín 2023 z něj nějak vypadl. Dle nového znění chce vláda „na základě odborné debaty připravit moderní legislativní vymezení soukromých bezpečnostních agentur“.

   Tak pojďme aspoň debatovat. Než bude pozdě.   Související články

   „Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

   Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

   Cesta na Euro

   Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

   Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

   Bundesliga

   Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

   Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

   Euro 2024
   Popup se zavře za 8s