Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Kauza zbitého fanouška: Skončí dlouhé čekání na zásadní změnu?

29. duben 2023
Sdílejte:
Zákrok ochranky na ligovém utkání Českých Budějovic proti Jablonci zdůraznil několik problémů, kterým český fotbal čelí. Bohužel za docela dramatických okolností. Jedním z nich je i nejasné postavení a odpovědnost soukromých bezpečnostních agentur a jednotlivých strážných.
Ilustrační snímek.Foto: salajean / Shutterstock

Co mohou a co nemohou dělat?

Kdo se může členem ostrahy stát?

Jaké mají „sekuriťáci“ pravomoci, kdy mohou fanouška zadržet a jak mají postupovat?

A jak jsou naopak chráněni oni, pokud jsou ze strany některých návštěvníků utkání napadeni?

Otázky, samé otázky…

V řadě evropských států na ně odpovídá právo. Zákon o soukromých bezpečnostních službách, který stanoví kvalifikační předpoklady a požadavky na členy bezpečnostních agentur. Jasně říká, co dělat mohou a co nemohou, jak mají spolupracovat s policií, kdy je mají fanoušci poslouchat a co se stane, když neposlechnou. Nebo je, nedej bože, napadnou.

Sepsání zákona samo nezaručí, že se při fotbale nic nestane. Že fanoušci nevytrhají sedačky, ani že je za to ochranka brutálně nenapadne. Ale jasný, přehledný a vyvážený zákon je dalším krokem ke kultivaci celého fotbalového prostředí. A pomáhá i v situaci, když už se něco ošklivého stane.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Jak jsme na tom v České republice?

   Bohužel nijak…

   O zákonu o soukromých bezpečnostních službách se dlouho mluví. Možná už 20 let. Ale právě že jenom mluví, konkrétní právní předpis jsme nikdy nepřijali. Několik návrhů už se v zákonodárném procesu objevilo, ale až do konce nikdy dotaženy nebyly.

   Pomoci si tak musíme s obecnějšími pravidly. Například trestní zákoník říká, že každý může zasáhnout k odvrácení přímo hrozícího nebo už probíhajícího trestného činu. Tím může být třeba poškozování cizí věcí s hrozící škodou nad 10 000 korun. Nebo kopání do ležícího člověka…

   Stačí to? Incident v Českým Budějovicích podle mě ukazuje, že pro praxi je to málo.

   Současná vláda měla v programovém prohlášení, že do konce roku 2023 přijme jasnou právní úpravu fungování soukromých bezpečnostních agentur. Programové prohlášení bylo nedávno aktualizováno. A termín 2023 z něj nějak vypadl. Dle nového znění chce vláda „na základě odborné debaty připravit moderní legislativní vymezení soukromých bezpečnostních agentur“.

   Tak pojďme aspoň debatovat. Než bude pozdě.   Související články

   Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

   Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

   Přímák

   Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

   Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

   Legendy

   Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

   Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

   Zprávy
   Popup se zavře za 8s