Pravidla FIFA, která postupně začnou platit i v českém prostředí, omezí počet hráčů na hostováních v rámci jedné sezony na maximálně tři mezi dvěma kluby a celkově pak na šest poslaných z jednoho klubu hostovat do různých klubů a platit to bude i z druhé strany – kluby budou moct mít v jedné sezoně maximálně šest vypůjčených hráčů ve svém kádru. Toto pravidlo se netýká mladých hráčů do 21 let (včetně).
Tuhle finální verzi pravidel mají jednotlivé národní asociace zavést nejpozději od sezony 2025/26. Česká Ligová fotbalová asociace (LFA) má v plánu zavést od příštího ročníku první část pravidla, tedy omezit na maximálně tři hráče počet hostování mezi konkrétními dvěma kluby, zbytek pravidla (šest hráčů celkem) pak bude platit až od startu další sezony (2025/26).
FIFA avizuje na svých webových stránkách, že cílem tohoto omezení je rozvoj mladých hráčů, prosazování soutěživosti a rovněž zabránění hromadění hráčů v největších klubech.
Jak jsou na tom z hlediska hostování české kluby a jak je chystaná regulace zasáhne, je hlavním tématem tohoto článku. Zdrojem dat je web Transfermarkt.com a jedná se o data aktuální pro jarní část sezony 2022/23.
Jak už jsme psali dřív, česká liga je co do podílu hostujících hráčů nadprůměrná. Slavia a Sparta se řadí i v evropském srovnání mezi kluby, které využívají hostování velmi často. Jsou to ale právě tyto dva kluby s aktuálně 17 (Slavia z toho má na hostování poslaných 6 hráčů ve věku 21 let a méně) a 13 (ze Sparty teď nehostuje nikdo ve věku 21 let a méně), a Viktoria Plzeň s celkem 15 hráči (z toho 2 ve věku 21 let) odeslanými na hostování, které zvyšují ligový průměr. Pro tyto kluby mohou nová pravidla znamenat změnu přístupu k budování kádru. Když nově budou moct na hostování poslat jen šest hráčů za sezonu, znamenalo by to s jejich aktuálním hráčským kádrem, že by jim v klubu na sezonu zůstávalo mnohem víc nevyužitých hráčů než teď.
Jen 6 klubů z celkových 16 totiž na hostování posílá víc než 3 hráče. Vedle zmíněné nejsilnější trojice jsou to ještě Mladá Boleslav a Hradec Králové. Naopak Olomouc a Zlín neposlali na hostování ani jednoho hráče.
Z hlediska využívání zapůjčených hráčů pak nikoho na hostování nevyužívá pouze Slavia. Naopak 7 klubů má aktuálně na soupisce 5 a víc hostujících hráčů. Mezi nimi je s pěti hostováními i Sparta (Jankto, Kamenovič, Kovář, Kuchta, Mabil). Nejvíc je to pak v případě Pardubic (9 hráčů, z toho 3 ze Slavie a po dvou z Baníku a Mladé Boleslavi) a Liberce (8 hráčů, z toho 3 ze Sparty a 2 ze Slavie). Do pravidla o maximálně šesti hráčích na hostování za sezonu by se v aktuálním ročníku nevlezl ještě Jablonec (7 hráčů, z toho 3 ze Sparty). Žádný klub v aktuální sezoně nemá v kádru na hostování víc jak tři hráče z jiného klubu.
Podle nových pravidel pro hostování, která budou zcela v platnosti od sezony 2025/26, se omezení nebudou týkat mladých hráčů do 21 let. V aktuální situaci tvoří tito hráči 22 % (19) všech hráčů, které české kluby vysílají na hostování.
Nejvíce je to v případě Slavie, která takto na hostování posílá 7 hráčů. Následují Teplice se třemi hráči a dále Plzeň a Mladá Boleslav se dvěma hráči. Po jednom mladém hráči pak vysílají na zkušenou Hradec Králové, Bohemians, Pardubice, Slovácko a Brno.
V českých prvoligových klubech zároveň celkem hostuje 11 hráčů do 21 let (17 %), z čehož je zřejmé, že část mladých hráčů vysílaná mateřskými ligovými kluby ligu následně hraje spíš v nižších soutěžích.
Hráči, kteří z českých ligových klubů odchází na hostování, dominantně míří do dalších českých klubů, ať už ligových nebo nižších soutěží. Do zahraničí jde z celkového počtu hráčů odcházejících na hostování 18 % (15 hráčů), nejčastěji odchází hostovat na Slovensko, ale máme tu samozřejmě i hostování v dalších zemích (Rakousko, Anglie, Izrael aj.). Nejvíc hráčů vysílá do zahraničí Sparta a Slavia (po třech), následují České Budějovice (2) a po jednom vlastním hráči na hostování v zahraničí mají Plzeň, Liberec, Mladá Boleslav, Slovácko, Bohemians, Teplice a Brno.
Víc než polovina hráčů, 52 % (44 hráčů), pak z českých prvoligových klubů hostuje v jiném prvoligovém klubu. Tuto statistiku pochopitelně ovlivňuje důležitá role nejsilnější trojky, Slavie, Sparty a Plzně, které celkem vysílají do oběhu tři čtvrtiny všech ligových hráčů, kteří hostují v jiném ligovém klubu. Týmy využívají i možnost vyslat hráče na hostování do nižších soutěží. To se týká celkem 26 hráčů, kteří tvoří třetinu z celkového počtu. Soudě podle aktuálních dat, změna systému hostování se tak dotkne personální politiky většiny ligových klubů.
Z nižších soutěží je aktuálně v prvoligových klubech na hostování 9 hráčů, což tvoří pouze 14 % z celkového počtu hráčů přicházejících do ligy hostovat.
V případě hráčů odcházejících ze zahraničí a do zahraničí je rozdíl relativně malý. Nejvíc hráčů s mateřským klubem v zahraničí má na hostování aktuálně Sparta (5), následují se dvěma Liberec a Jablonec. Po jednom pak mají České Budějovice a Zlín.
Hostování v české lize slouží zejména klubům samotným – ať už v případě mateřských klubů, které hráče vysílají na rozehrání, tak klubů, které je přijímají. Mladí hráči tvoří přibližně pětinu všech hráčů, které kluby posílají na hostování, v první lize samotné jich nicméně hostuje jen 17 %.
Nová pravidla, která budou postupně omezovat hostování, se z hlediska šířky vlastního kádru logicky nejvíc dotknout tří nejsilnějších českých klubů, nicméně je třeba poznamenat, že i hráčská politika klubů ze středu tabulky (letos např. Pardubice, dlouhodobě pak Slovan Liberec), která hráče na hostování hojně využívá, se bude muset postupně přizpůsobit.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
V roce 1962 se touto dobou hrál československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.
Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.
Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.