E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Hostování pod lupou. Přicházející změna ovlivní celou ligu

19. květen 2023
Sdílejte:
Česká první liga začne už příští rok s omezováním hostování. Koho české kluby posílají na hostování a koho si půjčují?
Matěj Kovář - tohle hostování z Manchesteru United se Spartě povedlo.Foto: Profimedia

Pravidla FIFA, která postupně začnou platit i v českém prostředí, omezí počet hráčů na hostováních v rámci jedné sezony na maximálně tři mezi dvěma kluby a celkově pak na šest poslaných z jednoho klubu hostovat do různých klubů a platit to bude i z druhé strany – kluby budou moct mít v jedné sezoně maximálně šest vypůjčených hráčů ve svém kádru. Toto pravidlo se netýká mladých hráčů do 21 let (včetně).

Tuhle finální verzi pravidel mají jednotlivé národní asociace zavést nejpozději od sezony 2025/26. Česká Ligová fotbalová asociace (LFA) má v plánu zavést od příštího ročníku první část pravidla, tedy omezit na maximálně tři hráče počet hostování mezi konkrétními dvěma kluby, zbytek pravidla (šest hráčů celkem) pak bude platit až od startu další sezony (2025/26).

FIFA avizuje na svých webových stránkách, že cílem tohoto omezení je rozvoj mladých hráčů, prosazování soutěživosti a rovněž zabránění hromadění hráčů v největších klubech.

Jak jsou na tom z hlediska hostování české kluby a jak je chystaná regulace zasáhne, je hlavním tématem tohoto článku. Zdrojem dat je web Transfermarkt.com a jedná se o data aktuální pro jarní část sezony 2022/23.

Související články

Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

Proč to v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.

Podcast

Komentář: Český fotbal pro fanoušky aneb nejde jen o plot v Edenu

Zástupce Slavie pokračuje v debatě o plotech v sektorech hostů na fotbalových stadionech v Česku. Co klub požaduje a jak toho chce dosáhnout? Se zákonodárci a zástupci policie by se prý měla otevřít i diskuze o policejních opatřeních na fotbale a možnostech používání pyrotechniky.

Fanoušci

Video: Parádní oslava! Lingr a Hancko vystřelili Feyenoordu finále

Československé duo hájící barvy Feyenoordu Rotterdam mělo svůj den. V semifinále nizozemského poháru dali oba hráči, kteří se ještě nedávno proháněli po trávnících ve Fortuna lize, každý po gólu a otočili průběh zápasu s Groningenem.

Feyenoord
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.