Koupit předplatné

Hostování pod lupou. Přicházející změna ovlivní celou ligu

19. květen 2023
Sdílejte:
Česká první liga začne už příští rok s omezováním hostování. Koho české kluby posílají na hostování a koho si půjčují?
Matěj Kovář - tohle hostování z Manchesteru United se Spartě povedlo.Foto: Profimedia

Pravidla FIFA, která postupně začnou platit i v českém prostředí, omezí počet hráčů na hostováních v rámci jedné sezony na maximálně tři mezi dvěma kluby a celkově pak na šest poslaných z jednoho klubu hostovat do různých klubů a platit to bude i z druhé strany – kluby budou moct mít v jedné sezoně maximálně šest vypůjčených hráčů ve svém kádru. Toto pravidlo se netýká mladých hráčů do 21 let (včetně).

Tuhle finální verzi pravidel mají jednotlivé národní asociace zavést nejpozději od sezony 2025/26. Česká Ligová fotbalová asociace (LFA) má v plánu zavést od příštího ročníku první část pravidla, tedy omezit na maximálně tři hráče počet hostování mezi konkrétními dvěma kluby, zbytek pravidla (šest hráčů celkem) pak bude platit až od startu další sezony (2025/26).

FIFA avizuje na svých webových stránkách, že cílem tohoto omezení je rozvoj mladých hráčů, prosazování soutěživosti a rovněž zabránění hromadění hráčů v největších klubech.

Jak jsou na tom z hlediska hostování české kluby a jak je chystaná regulace zasáhne, je hlavním tématem tohoto článku. Zdrojem dat je web Transfermarkt.com a jedná se o data aktuální pro jarní část sezony 2022/23.

Související články

Sparta proti Plzni. Střet, který umí obrátit ligu naruby

Plzeň jede nad plán a tak má liga znovu v čele top trojku. Viktoria teď přijíždí do Prahy potvrdit pověst vyzyvatele. Před rokem to byla naopak Sparta, kdo ji sestřelil z trůnu.

Česká liga

Že já jsem se snažil! Když hráč zápasu dostane kari s rýží

Dobrý výkon na hřišti by měl být náležitě oceněn. Někdy to ale může končit rozpaky. Projděte si bizarní ceny pro hráče zápasu, které nám padly do oka.

Přímák

Dvanáctý hráč i první soudce. Ultras Marseille vládnou na tribunách i v kancelářích

Jen málo velkých klubů pojmenovalo tribunu po někom z fanoušků. Olympique Marseille je jedním z nich. Tým z jihu Francie je se svými příznivci spojen tak těsně, že ho jejich nálady ovlivňují stejně jako dění na samotném hřišti. Tak jako nedávno, kdy jedna schůzka ultras a vedení OM změnila celou sezonu.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.