Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Co to hrajou? Velký taktický manuál, takhle fungují rozestavení

14. červenec 2023
Sdílejte:
Co si vzít z toho, když váš tým hraje 4-4-2, 4-3-3 nebo na tři obránce? Která formace je královská? Kde mají jednotlivá rozestavení díry? A vysvětlíme vám i to, proč se vliv základního rozestavení nadhodnocuje. Kdo chce hrát fotbalového manažera nebo kárat svůj tým za špatnou taktiku, musí tohle přečíst.
Ani s invertovaným bekem to Pavlu Vrbovi ve Spartě nevyšlo.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalový fanoušek zná většinou standardní rozestavení, jako jsou 4-4-2, 4-2-3-1, 4-3-3, 3-5-2, nebo 3-4-3. Týmy v nich ale jsou jen v menší části zápasů, typicky když nemají balon a stahují se do středního bloku. Je tedy potřeba si zapamatovat, že se taktický systém na konkrétní zápasy skládá z víc různých rozestavení a v mobilní aplikaci před zápasem bude známý pouze jeho tvar ve středním bloku. Podle toho potom celý systém pojmenováváme.

Vezměme si příklad. Rozestavení 4-4-2 je obecně nejznámější formace. Týmy, které ji využívají, se ale na půli soupeře mohou pokusit o vysoký presink, při kterém dochází třeba k vysunutí křídel výš, zasunutí jednoho z útočníků níž, nebo vysunutí jednoho ze středních záložníků. To samé platí pro moment, kdy je tým zatlačen níž. Pak často jedno z křídel (většinou to, na jehož straně má soupeř míč) může hrát takřka na úrovni vlastní obranné linie. Jindy zase dochází k vysunutí stoperů, kteří následují stáhnuté soupeřovi útočníky, nebo ke stažení ofenzivního záložníka, aby tým byl kompaktnější na středu.

Ještě větší škatulata se potom dějí, jakmile tým pracuje s balonem. Jistě, říkáte si, kdyby týmy stále působily v jedné formaci, bylo by to pro soupeře čitelné. Ale rozhodují i jiné aspekty. Útočné hráče chcete dostat do prostoru, kde mohou vytvořit soupeři nejvíc škody. Obráncům zase chcete poskytnout dostatečnou oporu v rozehrávce.

Mimo různé taktické posuny hráčů, které byly popsány výš, tak může docházet k využití úplně jiné formace na míči a bez něj. Tým, který na papíře hraje 4-4-2, třeba může zasunout obě křídla do meziprostorů (mezi kraj a střed hřiště), vysunout beky vysoko a jednoho z útočníků stáhnout o něco níž, aby pomohl přečíslit střed hřiště. Následný tvar tak už není 4-4-2, ale třeba 2-3-5.

Další variace rozestavení pak přicházejí, třeba když tým rozehrává od brankáře a všichni hráči se tak musí naskládat na vlastní půli. Brankář na míči navíc přidává dalšího hráče do kombinace, takže celé rozestavení vypadá o něco jinak, to už jsou ale mnohem složitější počty. Věnujme se spíš standardním postavením při postupném útoku a ve středním bloku.

Rozestavení tedy existuje mnohonásobně víc než jen standardních šest, nebo sedm, která si dál představíme. Je to právě jejich kombinace, společně se strategickým cílem týmu a drobnými úkony, posuny a rotacemi hráčů v různých situacích, co dohromady utváří taktický systém. Tedy soubor prvků, které se kouč snaží svým svěřencům předat, aby byli společně úspěšní.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.