Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Co to hrajou? Velký taktický manuál, takhle fungují rozestavení

14. červenec 2023
Sdílejte:
Co si vzít z toho, když váš tým hraje 4-4-2, 4-3-3 nebo na tři obránce? Která formace je královská? Kde mají jednotlivá rozestavení díry? A vysvětlíme vám i to, proč se vliv základního rozestavení nadhodnocuje. Kdo chce hrát fotbalového manažera nebo kárat svůj tým za špatnou taktiku, musí tohle přečíst.
Ani s invertovaným bekem to Pavlu Vrbovi ve Spartě nevyšlo.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalový fanoušek zná většinou standardní rozestavení, jako jsou 4-4-2, 4-2-3-1, 4-3-3, 3-5-2, nebo 3-4-3. Týmy v nich ale jsou jen v menší části zápasů, typicky když nemají balon a stahují se do středního bloku. Je tedy potřeba si zapamatovat, že se taktický systém na konkrétní zápasy skládá z víc různých rozestavení a v mobilní aplikaci před zápasem bude známý pouze jeho tvar ve středním bloku. Podle toho potom celý systém pojmenováváme.

Vezměme si příklad. Rozestavení 4-4-2 je obecně nejznámější formace. Týmy, které ji využívají, se ale na půli soupeře mohou pokusit o vysoký presink, při kterém dochází třeba k vysunutí křídel výš, zasunutí jednoho z útočníků níž, nebo vysunutí jednoho ze středních záložníků. To samé platí pro moment, kdy je tým zatlačen níž. Pak často jedno z křídel (většinou to, na jehož straně má soupeř míč) může hrát takřka na úrovni vlastní obranné linie. Jindy zase dochází k vysunutí stoperů, kteří následují stáhnuté soupeřovi útočníky, nebo ke stažení ofenzivního záložníka, aby tým byl kompaktnější na středu.

Ještě větší škatulata se potom dějí, jakmile tým pracuje s balonem. Jistě, říkáte si, kdyby týmy stále působily v jedné formaci, bylo by to pro soupeře čitelné. Ale rozhodují i jiné aspekty. Útočné hráče chcete dostat do prostoru, kde mohou vytvořit soupeři nejvíc škody. Obráncům zase chcete poskytnout dostatečnou oporu v rozehrávce.

Mimo různé taktické posuny hráčů, které byly popsány výš, tak může docházet k využití úplně jiné formace na míči a bez něj. Tým, který na papíře hraje 4-4-2, třeba může zasunout obě křídla do meziprostorů (mezi kraj a střed hřiště), vysunout beky vysoko a jednoho z útočníků stáhnout o něco níž, aby pomohl přečíslit střed hřiště. Následný tvar tak už není 4-4-2, ale třeba 2-3-5.

Další variace rozestavení pak přicházejí, třeba když tým rozehrává od brankáře a všichni hráči se tak musí naskládat na vlastní půli. Brankář na míči navíc přidává dalšího hráče do kombinace, takže celé rozestavení vypadá o něco jinak, to už jsou ale mnohem složitější počty. Věnujme se spíš standardním postavením při postupném útoku a ve středním bloku.

Rozestavení tedy existuje mnohonásobně víc než jen standardních šest, nebo sedm, která si dál představíme. Je to právě jejich kombinace, společně se strategickým cílem týmu a drobnými úkony, posuny a rotacemi hráčů v různých situacích, co dohromady utváří taktický systém. Tedy soubor prvků, které se kouč snaží svým svěřencům předat, aby byli společně úspěšní.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.