V sobotu se finálně dopsal jeden dlouhý příběh. Mise geniálního trenéra a inovátora Pepa Guardioly v Manchesteru City se naplnila ziskem největší klubové trofeje. Ačkoliv Guardiolův tým už dlouhou dobu vykazuje známky stabilně nejlepšího klubu světa, potvrzení tohoto statutu v podobě ušatého poháru stále chybělo. Čekání je však minulostí a tým v čele s Erlingem Haalandem už se nějaký ten den utápí v bouřlivých oslavách.
Zatímco bleděmodrá část Manchesteru křepčí, část fotbalového světa lamentuje nad tím, že už druhý klub v tomto tisíciletí dokázal vyhrát Ligu mistrů za finanční podpory majitele, který zbohatl v pozadí autoritářského režimu (prvním byla Abramovičova Chelsea). Jistě, sportswashing je téma, které stojí za zmínku, v Evropě je však mnoho případů, kdy peníze ve fotbale zkrátka nestačí. Právě Liga mistrů je potom tím správným ukazatelem, neboť zatímco šejky vlastněné City v ní slaví triumf, šejky vlastněné PSG opět mění trenéra a hádá se se svými největšími hvězdami. Nejde zkrátka jen o finance.
Od svého příchodu do Premier League zpopularizoval Guardiola mnoho různých taktických prvků. I jeho aktuální systém s největší pravděpodobností vzbudí vlnu inspirace. Zdá se, že se jedná o jeden z jeho nejdokonalejších výtvorů, který v sobě kombinuje mnohé starší prvky a přidává novinky. Pojďme si jej rozebrat.
Česká reprezentace hraje svůj čtvrtý zápas v aktuální sezoně Lize národů v pondělí od 20:45 hodin v polské Vratislavi proti Ukrajině. Střetnutí vysílá stanice ČT Sport.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!