Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Co by hrál Guardiola v Česku? Jeho systém ukazuje, kde nám ujel vlak

16. červen 2023
Sdílejte:
Přestaňme se schovávat za individuální kvalitu a její cenu a zaměřme se na to, co si od geniálního trenéra vzít. Pojďme si rozebrat Guardiolův skvělý systém a porovnat herní profily hráčů v City s těmi, které jsme zvyklí vychovávat v Česku. Jak moc jsme vzdáleni fotbalovým nebesům?
Co se s tím dá dělat?Foto: Profimedia

V sobotu se finálně dopsal jeden dlouhý příběh. Mise geniálního trenéra a inovátora Pepa Guardioly v Manchesteru City se naplnila ziskem největší klubové trofeje. Ačkoliv Guardiolův tým už dlouhou dobu vykazuje známky stabilně nejlepšího klubu světa, potvrzení tohoto statutu v podobě ušatého poháru stále chybělo. Čekání je však minulostí a tým v čele s Erlingem Haalandem už se nějaký ten den utápí v bouřlivých oslavách.

Zatímco bleděmodrá část Manchesteru křepčí, část fotbalového světa lamentuje nad tím, že už druhý klub v tomto tisíciletí dokázal vyhrát Ligu mistrů za finanční podpory majitele, který zbohatl v pozadí autoritářského režimu (prvním byla Abramovičova Chelsea). Jistě, sportswashing je téma, které stojí za zmínku, v Evropě je však mnoho případů, kdy peníze ve fotbale zkrátka nestačí. Právě Liga mistrů je potom tím správným ukazatelem, neboť zatímco šejky vlastněné City v ní slaví triumf, šejky vlastněné PSG opět mění trenéra a hádá se se svými největšími hvězdami. Nejde zkrátka jen o finance.

Nejlepší systém na světě?

Od svého příchodu do Premier League zpopularizoval Guardiola mnoho různých taktických prvků. I jeho aktuální systém s největší pravděpodobností vzbudí vlnu inspirace. Zdá se, že se jedná o jeden z jeho nejdokonalejších výtvorů, který v sobě kombinuje mnohé starší prvky a přidává novinky. Pojďme si jej rozebrat.

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? Šance je

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.