Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Ztratili jsme tvář. Víkendová liga očima trenérů

06. listopad 2023
Plzeň po devíti letech vyhrála na Slavii a na čele tabulky je tak zpět Sparta, která porazila klokany. Zlín pod novým trenérem potřetí v řadě nedostal gól a zarmoutil Pardubice. Jak čtrnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Jindřich Trpišovský během zápasu s Plzní, který Slavia prohrála, když ve druhém poločase podle trenérových slov ztratila tvář.Foto: Profimedia

FK Pardubice - FC Zlín 0:1 (0:1)

• branka: 45.+2 Bužek
  • diváci: 2816

Radoslav Kováč (Pardubice): „Podle mě to byl náš úplně nejslabší zápas za celých 14 kol. Bylo toho málo, jsme obrovsky zklamaní, za týden musíme být daleko lepší. Nebylo se od čeho odrazit, jednotlivé výkony byly hrozně slabé. Chtěli jsme udělat radost fanouškům, sami sobě, klubu, že se to někam odráží a zase jsme dostali ťafku. Měli jsme plán, že budeme chodit za ně, ale vůbec jsem to tam neviděl. Možná dvakrát za zápas, což je nedostatečné. Máme hráče se skvělou střelou, ať je to Daněk, Hlavatý nebo Darmovzal. Ale pořád se do toho hrozně málo tlačíme. Dostali jsme náhodný gól, ale Bužek vystřelil a byla z toho branka do šatny. Druhý poločas nám to vůbec nevyšlo. Chtěli jsme to střídáním oživit, ale šlo to dolů.“

Bronislav Červenka (Zlín): „Do zápasu jsme vstoupili hodně pasivně, působili jsme takovým unaveným dojmem. Soupeř nás zatlačil kombinační hrou. Nebyli jsme v top formě. Od 30. minuty jsme byli daleko vyrovnanějším soupeřem, začali jsme hrozit z rychlých protiútoků ze zabezpečené obrany. Vytvořili jsme si dvě nebezpečné šance, třetí pak skončila gólem, i když šťastným, tečovaným od obránce soupeře. Ve druhém poločase byl důležitý vstup, soupeř se nedostal do tlaku. Odehráli jsme to velmi aktivně, byli nebezpeční dopředu a vzadu si to hlídali. Asi klíčový moment utkání byl fantastický zákrok Standy Dostála, že to neskončilo 1:1. Jsme strašně rádi a věříme, že budeme pokračovat dál ve své práci.“

FK Jablonec - SK Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

• branky: 5. Štěpánek - 18. Juliš
  • diváci: 2387

Radoslav Látal (Jablonec): „Bod bereme, přijel k nám tým, který je kvalitní na míči, ne náhodou je nahoře. Dali jsme šťastný gól, ale spíš nám to ublížilo, přestali jsme hrát. Ve druhém poločase jsme to museli přeskupit. Polidar byl otřesený, čekáme na výsledky z magnetické rezonance. Na konci jsme udělali chybu, hráli jsme na riziko. Byl to vyrovnaný zápas, i když Sigma měla o šanci víc. Pro mě je nepochopitelné, že rozhodčí nevidí malou domů a Kratochvíl dostal čtvrtou žlutou kartu, když se soupeře ani nedotkl. Utkání to nerozhodlo, ale tohle by rozhodčí měl zvládnout.“

Václav Jílek (Olomouc): „Jsem trochu zklamaný, ne z výkonu, ale z výsledku. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát. Hned v páté minutě jsme dostali gól z kategorie snadných, nebo hloupých. Digi (brankář Digaňa) udělal hrubou chybu, je to jeho první hrubka. Já bych ho spíš povzbudil za to, jakým způsobem utkání dohrál. Mužstvo zareagovalo velmi dobře, během poločasu jsme vyrovnali. Měli jsme i další šance, z celkového pohledu jsme byli nebezpečnější. Nevybavuju si vyloženou šanci Jablonce. Byl to poctivý, kompaktní výkon, který ale nebyl korunován vítězným gólem. Filip Novák je jednoznačně nachystaný, je to levonohý stoper, který nám chyběl.“

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

• branka: 89. Knapík
  • diváci: 3387

Zdenko Frťala (Teplice): „Jsme šťastní, že jsme prolomili nepříznivou šňůru a sérii bez vstřeleného gólu. Kluci do toho dali obrovské odhodlání, všichni splnili dokonale svou roli. Hráči splnili taktiku na 100 procent, nepustili jsme soupeře k jeho hře. Ofenziva Mladé Boleslavi je excelentní, o to větší obdiv zaslouží naše obrana, jak si s tím dokázala poradit. Věřím, že nás to povzbudí a začneme bodovat i se soupeři, kteří jsou nám v tabulce blíž.“

Marek Kulič (M. Boleslav): „I kvůli výpadku elektřiny a přerušení (stalo se to zhruba v 70. minutě a zápas byl asi 40 minut přerušen) to bylo zvláštní utkání, pro nás se smutným koncem. Tentokrát nám to nesedlo. Všude jsme byli druzí, nedařila se nám kombinace. V poli to byl vyrovnaný zápas, i když Teplice měly víc ze hry. I proto jsme sáhli ke trojitému střídání, nebyli jsme spokojeni, ale bohužel nám to nešlo. Bláznivý zápas, Teplice byly lepší.“

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 0:0

• diváci: 4093

Martin Svědík (Slovácko): „Druhý zápas v domácím prostředí za sebou a myslím, že to trochu kopírovalo utkání s Libercem. Hradec teď dostává méně gólů, poté co přišel pan Kotal, se hodně zaměřuje na obrannou fázi. Ale my jsme si prvních 15 minut nebyli schopni přihrát, založit akci, vyhazovali jsme balony. Jako jeden z důvodů remízového utkání beru prohospodařenou první půli, co se týče intenzity, kvality. V druhém poločase jsme se zlepšili. Soupeře jsme zmáčkli, měli jsme i šance z brejků, jdeme sami na bránu. Ale chybí nám důraz v pokutovém území, nejsme schopni ty situace vyřešit. Hradec měl také šanci, ale jinak si myslím, že jsme v druhém poločase byli lepší. Ale fotbal se hraje na góly a my ho nedali.“

Václav Kotal (Hradec): „Mám po utkání trochu rozporuplné pocity. Sice jsme přežili samostatný nájezd, ale potom jsme zase měli dvě dobré příležitosti ke skórování. Bohužel nemůžeme teď najít správného střelce. Bod je pro nás asi dobrý, protože Slovácko má přece jen pohárové ambice a chce hrát nahoře. Z tohoto pohledu je remíza úspěch. Ale trochu nám chybí efektivita v útočné fázi a kvalita v závěrečné fázi.“

AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

• branky: 68. Birmančević z penalty, 81. Sadílek
  • diváci: 17 411 diváků

Brian Priske (Sparta): „Celkově se dá říct, že to bylo těžké utkání proti silnému soupeři, proti kterému nikdy není lehké hrát. Za první půli si určitě Bohemians zaslouží kredit, protože presink zahajovali poměrně vysoko. My jsme měli problémy se z toho dostávat a zahájit naši výstavbu tak, jak jsme zvyklí. Zkrátka jsme nevěděli, jak z toho ven. Taky je potřeba si říct, že jsme kvalitativně nebyli na té úrovni, na jaké bychom chtěli být. To znamená, že v poločase to byla zasloužená remíza. Udělali jsme úpravy v naší hře a nějaké drobné změny ve způsobu hry. Myslím si, že se nám v druhém poločase podařilo ukázat kvalitu a správnou mentalitu.“

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Vzhledem k našemu zdravotnímu stavu jsme tady odehráli dle mého názoru dobré utkání. Těžko jsme dávali dohromady základní sestavu, ale v první půli jsme měli několik zajímavých pasáží. V plné nahotě se ukazuje, jak nás trápí produktivita, finální a předfinální fáze. Měli jsme několik akcí, které bychom měli dohrát lépe, zvlášť v takovém zápase. Případnou vstřelenou brankou by se Sparta dostala pod tlak. Po vedoucím gólu domácích jsme měli málo sil na hřišti, ale ani na lavičce jsme nedisponovali nějakou silou, jíž bychom posílili ofenzivu. Kuchťák mě přesvědčuje, že to byla penalta. Tak tady pískejme tyhle soft penalty, když ji tentokrát rozhodčí odpískal. Pak Sparta dala druhý gól, čímž v podstatě o osudu utkání zcela rozhodla.“

MFK Karviná – FC Baník Ostrava 1:3 (1:0)

• branky: 25. Budínský – 53. a 58. Buchta, 49. Ewerton
  • diváci: 4833 (vyprodáno)

Juraj Jarábek (trenér Karviné): „Je třeba říct, že Baník vyhrál zaslouženě. Vedli jsme ale 1:0 a měli momenty, kdy jsme mohli přidat druhý gól. Ale rozhodující byl vstup do druhého poločasu. Tak jsme si to opravdu nepředstavovali, Baník dal tři góly a za deset minut bylo rozhodnuto. To se už těžko otáčí proti takové kvalitě. Baník ale zaslouženě vyhrál. Moc hráčům nemůžeme vyčítat, říct, že by to odflákli.“

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Výborný zápas od začátku do poslední minuty. Byli jsme velice aktivní a měli dost příležitostí. Neproměnili jsme je ale a z brejku jsme byli potrestaní vlastně z první situace soupeře. Karviná pak měla další dvě situace, zblokované střely. I ve druhém poločase jsme chtěli být trpěliví, čekat na příležitosti, a ty přišly. Třikrát jsme skórovali a zápas jsme rozhodli. Pak jsme se snažili hlavně nechybovat.“

FC Slovan Liberec – SK Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

• branka: 61. Kulenovič
  • diváci: 1827

Luboš Kozel (Liberec): „Myslím, že to bylo nejtěžší utkání za poslední dobu, protože jsme si všichni přáli, abychom to zvládli vítězně. Věděli jsme, že budou namotivovaní, že to nebude jednoduché. Pohled na tabulku klame v tom, že ten soupeř umí hrát fotbal. Ukázal to i na Spartě, kde byli 30 minut lepší než domácí. První poločas jsme nehráli dobře do defenzívy. Trochu nás překvapili tím rozestavením. Hráli trochu jinak, než jsme čekali. Dělalo nám to problémy, proto jsme museli reagovat. Směrem dopředu jsme moc dobře nehráli, byli jsme nepřesní, někdy hektičtí. Přesto jsme měli asi trochu lepší šance, než soupeř, i když tam měli ten neuznaný gól. Myslím, že nám prospěla změna na čtyři obránce. Jsem rád, že to mužstvo odpracovalo, a to hlavně dozadu. Je to těsné, ale cenné vítězství.“

Marek Nikl (České Budějovice): „Těžko se to hodnotí. Jsem strašně zklamaný z výsledku, protože si myslím, že jsme tu předvedli dobrý výkon. Kluci makali, dobře k tomu zápasu přistoupili. Jediné, čeho můžeme litovat je, že jsme byli málo nebezpeční. Ke konci jsme si možná trochu i zasloužili nějaký ten gól. Bohužel jsme dostali branku po situaci, kde se řešil ještě ofsajd. Myslím, že tam před touto situací byl ještě otočený aut, ale to už je dávno pryč. Už to nezměníme.“

SK Slavia Praha - FC Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

• branky: 13. Van Buren - 64. a 79. Jirka
  • diváci: 18 434

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Ztratili jsme dobře rozehraný zápas, kdy se nám podařilo dát první gól a o půli jsme vedli 1:0. Bohužel, ve druhém poločase jsme utkání ztratili, postupem času se náš výkon zhoršoval, Plzeň se naopak zlepšovala. Dostali jsme dva góly z toho, kdy Jirka šel sám na bránu. Obě situace vyplynuly z rychlé rozehrávky, u první branky soupeř dobře otočil těžiště na druhou stranu, u druhého jsme byli v ofenzivním postavení a špatně jsme přepnuli. Potrestalo nás to, je to škoda, byl to velký a důležitý zápas. Dobře jsme si ho rozehráli, bohužel góly jsme soupeři darovali, chyběla nám soubojovost, agresivita, chtění ty souboje vyhrát. To vygradovalo v závěrečném tlaku, který jsme si chtěli vytvořit a byla z toho jen jedna střela a jedna standardka. Ve druhé půli jsme ztratili tvář a soupeře pustili do hry, což jsme nechtěli.“

Miroslav Koubek (Plzeň): „Z takového výkonu mám radost. Když jsem sem jel, tak jsem si pro sebe říkal, že výsledek je důležitý, ale jako kouč Viktorie Plzeň se se svým mužstvem chci prezentovat kvalitním výkonem. Spokojenost je vysoká, věděli jsme, že aktivitou a vysokým presinkem tady můžeme uspět. My jsme to vydrželi skoro devadesát minut, takže klobouk dolů před mužstvem. Na tom to bylo postavené. Erik (Jirka) má velice kvalitní koncovku. V Plzni je trochu utajovaný. Dávám mu větší prostor, protože to v tréninku vidím. Má vynikající tvrdou střelu. Obě situace chladnokrevně zakončil. Slovenský národní mančaft ví, co v něm má, a proto tam je.“

Zdroj citací: web Fortuna ligy, Slavie, Viktorie Plzeň a Slovanu Liberec

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.