Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Aktualizováno
14. březen 2024
Sdílejte:
Stejně jako v Miláně šla Slavia už v prvním poločase do deseti. Jak to vidíte vy, rozhodli sudí správně?
Tomáš Holeš opouští hřiště po vyloučení.Foto: Profimedia

Slavia v odvetě osmifinále Evropské ligy prohrála 1:3. V prvním poločase skórovali Christian Pulišič, Ruben Loftus-Cheek a Rafael Leao. Ve druhém korigoval výsledek Matěj Jurásek.

Stejně jako v prvním zápase v Miláně sešívaní do zápasu vstoupili dobře a prvních dvacet minut byli minimálně vyrovnaným soupeřem slavného AC.

Ve 20. minutě šli ale slávisté do oslabení, když švédský rozhodčí Glenn Nyberg po upozornění od VAR vyloučil domácího kapitána Tomáše Holeše za šlápnutí na milánského kapitána Davida Calabriu.

Domácí fanoušci bouřili, stejně jako dával hlasitě najevo nesouhlas trenér Jindřich Trpišovský. Milánští pak zbytek prvního poločasu ovládli a předčasně rozhodli o svém postupu do čtvrtfinále. Slavia v prvním zápase v Miláně prohrála 2:4 a červenou kartu tam dostal ve 26. minutě El Hadji Malick Diouf.

Dostal Tomáš Holeš červenou správně?

„Měli jsme aktivní vstup do zápasu. Nevyužili jsme to, jak jsme mohli. Pak přišla červená karta, která zápas rozpůlila. Jsem zklamaný, těšil jsem se na velký fotbal. Pak to pro nás bylo složité stejně jako v Miláně. AC ukázalo velkou kvalitu v útoku,“ řekl na pozápasové tiskové konferenci Jindřich Trpišovský, trenér Slavie.

„Kouše se to (červená karta) hrozně těžko. Hodiny se na to připravujete, a pak je všechno jinak. A zase se zpátky vracíte do toho, co bylo v Miláně. Olivier Giroud mi říkal, že nechápe, co tam rozhodčí hledá. Holeš byl zády k míči, vůbec o Calabriovi nevěděl, ten šel do toho souboje zezadu, dal mu nohu pod nohu. Nerozumím tomu rozhodnutí, nechápu to. Musíme se s tím ale vyrovnat, tým zareagoval dobře,“ pokračoval Trpišovský, který také uvedl, že červenou v Miláně pro Dioufa zpětně chápe, když si záběry pouštěl v klidu v televizi. S kartou pro Holeše se ale nesmířil.

„Slavia byla nebezpečná, ale dnes jsme víc kontrolovali hru a lépe využili přesilovku než v Miláně. Mohli jsme dát ještě víc gólů,“ řekl na pozápasové tiskové konferenci Stefano Pioli, trenér AC Milán.

Co říkají pravidla?

Červenou kartu mají rozhodčí kromě jiného udělit za surovou hru nebo hrubé nesportovní chování. Tyto situace pravidla definují takto:

Surová hra

Způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality, musí být potrestán jako surová hra.

Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry.

Hrubé nesportovní chování

Hráč se dopustí hrubého nesportovního chování, pokud použije nebo se pokusí použít nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči soupeři mimo boj o míč, nebo vůči spoluhráči, členovi realizačního týmu, rozhodčímu, divákovi nebo jiné osobě, bez ohledu na to, zda dojde nebo nedojde ke kontaktu.

Hráč, který mimo souboj o míč úmyslně udeří soupeře nebo jakoukoli jinou osobou do hlavy nebo do obličeje, rukou nebo paží, se dopustí hrubého nesportovního chování, vyjma případů, kdy použitá síla byla zanedbatelná.

Zdroj definic: pravidla fotbalu na webu FAČR