16. květen 2024
Sdílejte:
Slavia vedla 2:0, když Jhon Mosquera na začátku druhé půle padl ve vápně k zemi. Sudí Karel Rouček pískl penaltu, pak se ale dlouho čekalo na přezkum VAR. Ten Roučkovi nakonec doporučil penaltu zrušit, což se také stalo. Souhlasíte s tímto rozhodnutím?
Sudí Karel Rouček si v Edenu vše prohlédl na videu a penaltu zrušil.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Slavia Plzeň ve středu večer porazila 3:0. Na podzim Západočeši po 13 předchozích neúspěšných pokusech vyhráli ligový zápas v Edenu a připravili Slavii dosud poslední domácí porážku, ve středu ale o reálnou šanci na vítězství rychle přišli. Hned ve druhé minutě upadl unikající Mosquera po souboji s Ogbuem, který byl posledním hráčem Pražanů, podle sudího Roučka ani videorozhodčího se však o faul a případnou červenou kartu nejednalo.

V páté minutě udeřilo na opačné straně. Oscarův střílený centr gólman Jedlička pouze vyrazil před sebe a dobíhající Zmrzlý zblízka doklepl míč do odkryté branky. Připsal si druhou trefu za Slavii a skóroval ve druhém utkání po sobě, do něhož nastoupil.

Za dalších pět minut Pražané, které v boji o titul mohla udržet jen výhra, zvýšili. Po odvráceném rohovém kopu napřáhl z necelých 30 metrů netradiční střelec Oscar a povedenou ranou k tyči překonal Jedličku. Liberijský defenzivní univerzál v české lize skóroval poprvé od října 2021.

Po změně stran začali hosté aktivněji a ve 47. minutě sudí Rouček po zákroku Ogbua na Mosqueru nařídil penaltu. Po několikaminutové konzultaci s videorozhodčím a přezkoumání situace ze záznamu ale nakonec pokutový kop pro hosty odvolal.

Zrušili rozhodčí penaltu správně?

„To čekání bylo dlouhé. Měli jsme možnost vidět ty záběry a diskutovali jsme o tom, že ten pád byl dříve, než došlo ke kontaktu, takže jsme měli jasno. Čtvrtý rozhodčí mi říkal, že mají technické problémy. Samozřejmě, že na tu dálku to není možné vidět. Vždycky říkám, že je to velice těžké hodnotit. Některé pády jsou velice věrohodné. Když jsem měl možnost to vidět na telefonu, tak jsem hned věděl, jaký bude rozsudek," řekl po zápase Jindřich Trpišovský, trenér Slavie.

„Nemám čas zkoumat video během zápasu, na to koukají asistenti. Byla tam taková trma vrma. Rozhodčí říkal, že viděl faul, ale penaltový zákrok to asi nebyl, když to VAR vrátil. Ale proč to zkoumáme tak dlouho? Něco tam nesedělo, tečka,“ řekl po zápase Miroslav Koubek, trenér Plzně.

„Šest minut je zbytečně dlouhý přezkum VAR, bylo tam miniaturní zatažení ze strany Masopusta, ale nakonec správně odvolaná penalta. Ogbu promáchl, Mosquera pádu výrazně přidal,“ zhodnotil situaci na sociální síti X pravidlový expert deníku Sport Martin Vait.

Zpět k vývoji zápasu. Domácí pak znovu ožili. V 56. minutě Chytilovu povedenou ránu zastavilo břevno, poté na zadní tyči minul Zmrzlý. V 66. minutě plzeňský odchovanec Provod již střelou mezi nohy překonal Jedličku, ale sudí branku kvůli těsnému ofsajdu neuznali.

Plzeňští měli před tímto kolem spolu se Spartou nejlepší útok v ligové sezoně, ale tentokrát se neprosadili. I proto, že v 87. minutě bývalý gólman Viktorie Staněk vytáhl Kalvachův přízemní pokus. V poslední z osmi nastavených minut naopak po Juráskově pasu další střídající hráč Jurečka přetlačil Dweha a před Jedličkou nezaváhal.

První Sparta má dvě kola před koncem ligy před druhou Slavií čtyřbodový náskok. Sparta hraje o příštích dvou víkendech v Mladé Boleslavi a doma s Plzní, Slavia na Slovácku a doma s Boleslaví.