Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

V Polsku hraje o titul a chce do top ligy. Mladý český funkcionář staví tým podle Red Bullu

16. květen 2024
Sdílejte:
David Balda je sportovním ředitelem Śląsku Wrocław. V otevřeném rozhovoru s Football Clubem popisuje svou současnou práci, sny, inspiraci, ale třeba i rozpočet a platy hráčů v Polsku.
David Balda během jednoho ze zápasů Śląsku.Foto: Profimedia

Hrával za českou mládežnickou reprezentaci, ale profesionálním fotbalistou se nestal. Dnes je David Balda ve 33 letech jedním z významných funkcionářů polské Ekstraklasy, jedné z nejsilnějších lig ve střední a východní Evropě.

Balda je sportovním ředitelem Śląsku Wrocław. Jeho tým je v současné době na druhém místě ligové tabulky, dva body za vedoucí Jagiellonii Białystok. Śląsk dvě kola před koncem stále sní o zisku mistrovského titulu. A to v minulé sezoně skončil jeden bod od sestupu.

Úspěch Śląsku v této sezoně není náhodný. Vychází z koncepce, kterou Balda začal v klubu před rokem prosazovat. Pokud jde o herní styl a přestupovou politiku, do značné míry se inspiroval modelem Red Bullu.

S Baldou jsme se setkali během akce Football Forum Hungary v Budapešti, kde byl jedním z řečníků. V rozhovoru pro Football Club mluví také o tom, proč se polským klubům v Evropě momentálně nedaří, proč je tamní liga tak vyrovnaná a zda by jednou chtěl řídit některý z předních českých klubů.

Máte zajímavý životní příběh, od hráčské kariéry přes Českou republiku, Polsko a Slovensko až po post sportovního ředitele Śląsku Wrocław. Jak jste se dostal na svou současnou pozici?

Fotbal jsem hrál, byl jsem i v reprezentacích U16 a U17, ale na vrcholovou úroveň jsem se nikdy nedostal. Ve dvaceti letech jsem šel na zkoušku do Leicesteru City, ale nevyšlo to. Byl jsem prostě slabý. Přesto jsem zůstal žít v Anglii tři roky a normálně jsem pracoval, také jsem hlídal děti a pak jsem začal spolupracovat s fotbalovými agenturami. Po třech letech v Anglii jsem dostal nabídku z Baníku Ostrava jako šéf skautů a přestupový manažer, kde jsem byl dva roky. Hodně lidí si mě bohužel spojuje s obdobím pana Šafarčíka, ale myslím, že jsem odvedl dobrou práci. Spousta mých tipů ale nebyla brána v potaz a přišlo hodně hráčů, se kterými jsem nesouhlasil. Ve finále to na mě hodili, takže jsem z toho měl negativní PR. Ale to bylo v letech 2014 až 2016, od té doby jsem se vyvíjel.

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.