Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Video: Hvězdné chvíle českého fotbalu v jednom týdnu. Panenka i nejzábavnější obrat

22. červen 2023
Sdílejte:
Zdá se, že je fotbal na dovolené, ale tenhle týden je pro Česko historický…
Vladimír Šmicer těsně poté, co po geniální přihrávce Karla Poborského vstřelil v 88. minutě gól na 3:2 proti Nizozemsku ve druhém zápase ve skupině na Euru 2004.Foto: Profimedia

Nejprve v pondělí uplynulo 19 let od bitvy Česko – Nizozemsko na Euru 2004. Byl to druhý zápas ve skupině a Češi už za sebou měli jeden obrat, když v prvním zápase prohrávali s Lotyšskem 1:0, ale dokázali vyhrát 2:1.

19. června 2004 pak přišlo utkání, které i oficiální twitterový účet Eura 2024 vyhlásil za jedno z největších v historii mistrovství Evropy.

Češi po 19 minutách prohrávali 0:2, ale pak se začali dít věci. A to nešlo jen o góly, třeba pumelice Pavla Nedvěda ve druhém poločase, která skončila na břevně, může směle kandidovat na titul nejhezčího gólu, který měl padnout, ale o centimetry to nevyšlo.

Pokochejte se…

A do zlatého fondu historie evropského šampionátu patří i možná nejslavnější penalta. Když ji někdo dloubne do prostředka brány je to pro všechny na světě Panenka. A to i když ji zahrají takoví velikáni jako z nedávné doby Francesco Totti nebo Cristiano Ronaldo.

Antonín Panenka si patent na tenhle typ penalty zapsal 20. června 1976 v Bělehradě. Byla to navíc rozhodující penalta finále proti Západnímu Německu a Panenka stylově využil možnost, kterou mu předchozím neproměněným pokutovým kopem nabídl Uli Hoeneß.

Československo bralo titul mistrů Evropy a pro něj i nástupnické Česko je to jediný dosud získaný titul.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s