Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Třikrát tolik za ligu? Tendr na TV práva dopadl dobře, naznačuje Tvrdík

Aktualizováno
15. listopad 2023
Sdílejte:
Kolem tendru na televizní práva, který odstartoval na konci srpna, a který má ligovým klubem podstatně zvýšit příjem z vysílání nejvyšší soutěže, bylo v poslední době z oficiálních míst ticho. To v úterý v noci na sociální síti X (bývalý Twitter) protrhl šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.
Největším zastáncem tendru byl od začátku Jaroslav Tvrdík.Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

„Dnes skončilo druhé kolo výběrového řízení na první část TV a marketingových práv klubů LFA na sezony 2024/2025-2029/2030. Chci poděkovat partnerům z Viktorie, Baníku a Sparty za týmovou práci ve výběrové komisi. Cítím nesmírnou radost a obrovskou satisfakci potom, co jsme byli za podnět na ÚOHS některými označeni za škůdce českého fotbalu. A současně smutek, že takto nepostupoval profesionální fotbal již v minulosti,“ uvedl Tvrdík. Zástupci Ligové fotbalové asociace (LFA) průběh tendru ani aktuální Tvrdíkova slova zatím nekomentují.

Byl to právě Tvrdík, kdo byl hlavním zastáncem myšlenky na vypsání tendru. Dřív Ligová fotbalová asociace (LFA) a ještě předtím Fotbalová asociace ČR prodávala ligová práva bez veřejné soutěže. Liga tak teď dostává podle neoficiálních zpráva za televizní práva zhruba 150 milionů korun za sezonu od společnosti Pragosport, která je následně přeprodala současnému vysílateli O2 TV (za kolik peněz není známé). Pragosport je firma, která léta patřila dlouholetému místopředsedovi fotbalové asociace Jaroslavu Vackovi, nyní patří společnosti Livesport.

Tvrdík tendr prosazoval s tím, že si od něho slibuje podstatné navýšení příjmu pro ligové kluby, které si získané peníze dělí. Šéf Slavie mluvil o přání, aby příjem vyrostl zhruba na trojnásobek. A jak už Football Club psal na konci září po prvním kole tendru, mělo by se Tvrdíkovo přání splnit. Suma, kterou LFA za televizní práva za první ligu nově obdrží, má vyskočit právě zhruba na trojnásobek toho, co doteď dával lize Pragosport, řekl redakci FC dobře informovaný zdroj, který má blízko k vedení ligy. Hospodářské noviny píší, že za TV práva podala nejvyšší nabídku O2 TV (300 milionů korun) a na bettingová streamovací práva Betano (120 milionů korun).

Celková částka by ještě měla vzrůst o výnosy z dodatečných tendrů. Jde o prodeje práv k vysílání druhé ligy, televizní vysílání a streaming v zahraničí, kde se počítá s nižšími desítkami milionů, rozhlasové přenosy a také o internetové sestřihy zápasů. Celkově by tak částka podle některých kuloárních odhadů měla atakovat půl miliardy korun, vypočítávají Hospodářské noviny.

Bližší informace Tvrdík nesdělil, na oznámení výherce si tak budeme muset ještě počkat. Ligová fotbalová asociace ho má odtajnit na tiskové konferenci, její termín ale zatím neoznámila. Před tendrem se spekulovalo, že o vysílací práva na první ligu se poperou především O2 TV, Pragosport a Canal+ Sport. Podle informací redakce Football Clubu z dobře informovaného zdroje televize Canal+, která teď v Česku vysílá Premier League a má na ni jistotu nově až do roku 2028, poslala na LFA nabídku jen symbolickou, která měla daleko do Tvrdíkovy vysněné sumy.

Nejlepší elektronická tužka všech dob. Dokazuje, že tyhle pohádky fungují

Vydali jsme knížku fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta. Sám autor teď ve videorozboru ukazuje, že funguje. Děti přestávají zlobit a spí. Ano, je to reklama. Ale podle nás povedená, vtipná, takže se s ní rádi pochlubíme. A můžete to brát i jako tip na vánoční dárek.

Přečíst

LFA, která řídí první a druhou ligu, si nechala podmínky tendru před jeho vyhlášením zkontrolovat Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten to udělal a vymohl si v podmínkách některé změny, které následně zdržely vypsání tendru. Ještě předtím Slavia dala na ÚOHS podnět, zda je v pořádku prodávat TV práva rovnou Pragosportu, jak to do té doby LFA dělala. A úřad řekl, že má být vypsaný tendr. To je ten moment, který Tvrdík s odkazem na ÚOHS ve svém vyjádření na platformě X zmiňuje.

Matoucí pak v Tvrdíkově sdělení je poznámka o tom, že skončilo druhé kolo tendru na TV a marketingová práva. Výběrové řízení zahájené na konci srpna ale je pouze na vysílací (TV) práva. Tendr na marketingová práva, tedy na to, po kom se bude česká liga jmenovat (dnes je to Fortuna liga), podle zatím zahájen nebyl a Tvrdík se v tomto bodě spletl. Podle informací, které má redakce FC k dispozici, se tento druhý tendr chystá až na dobu po ukončení výběrového řízení na TV práva.

A Tvrdík v úterý večer poslal do fotbalové komunity ještě jeden vzkaz. „Věřím, že na Ligovém výboru LFA a na konci měsíce na Ligovém grémiu LFA kluby po této zkušenosti podpoří další naše návrhy na reformy českého profesionálního fotbalu.“ Kromě jiného jde už o souboj o nové vedení LFA, které se bude volit v létě 2024. Slávistický šéf dlouhodobě bojuje proti vlivu Sparty ve vedení českého fotbalu a v tomto konkrétním případu se snaží, aby ligu dál nevedl z pozice šéfa Ligového výboru LFA Dušan Svoboda, který je zároveň místopředsedou představenstva Sparty. Tvrdíkovým favoritem na vedení reformované LFA je současný výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Na Tvrdíka večer reagoval také na sociální síti X generální ředitel Sparty Tomáš Křivda: „Průběžné výsledky tendru na vysílací práva nás mohou naplňovat optimismem. Vidíme výsledky, které přináší spolupráce napříč prostředím českého profesionálního fotbalu. S největší pravděpodobností dosáhneme výrazného navýšení příjmů z těchto práv pro členské kluby, což je skvělá a důležitá zpráva.“

„Je mi však nesympatické, když se tyto průbězné výsledky náročné a složité dlouhodobé společné práce někdo snaží zpolitizovat a nadřazovat vlastní ambice a selfpromo nad profit a rozvoj celého prostředí. Navíc když tak může ohrozit výsledek tendru, který ještě není definitivně uzavřen.“

  Související články

  Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

  Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

  Euro 2024

  Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

  Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

  Přímák

  Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

  Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

  Cesta na Euro
  Popup se zavře za 8s