Sparta se trefuje, Slavia zkouší. Zimní přestupy pod lupou

31. leden 2024
Sdílejte:
Pomůže Solbakken Spartě k titulu a jak bude vypadat rotace v jejím středu zálohy? Sednou si v útoku Kuchta a Tuci? Potřebovala Slavia nového brankáře? Nechytila se při hledání druhého Juráska do pasti? A kdo v její sestavě ovládne levou stranu? Analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček rozebírají zimní přestupy.
Markus Solbakken v přípravném zápase s Kodaní.Foto: Profimedia

Do středu zálohy si Sparta pořídila 23letého norského záložníka Markuse Solbakkena z Vikingu. „Myslím, že se od něj dá velmi rychle čekat, že bude rozdílovým hráčem. Mohl by zapadnout stejně rychle jako před rokem Kaan Kairinen. Solbakken má velký potenciál pro další růst, ale už teď může Spartě hned na jaře pomoci i v tom, že pomůže vyřešit problémy s rotací. Například hned na začátku jara, kdy má Sparta těžké zápasy v lize i pohárech, už nebude muset nastupovat David Pavelka, což byl na podzim v některých zápasech, třeba proti Ostravě, problém. Pavelka už opravdu nestačil tomu tempu,“ říká v novém FC podcastu Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu a videotechnik a analytik české reprezentace U19.

„Jde o hráče, který chce být hodně na míči, chce mít hodně nahrávek, pomáhá budovat hru zezadu a poté dál cirkuluje po celém hřiště. Je silný v přihrávkách i vedení míče. Je to šestka, ale je schopný i získávat území pomocí dobrého vedení míče. Na podzim ve Vikingu hrál šestku v systému 4-3-3, ale v minulosti působil i na osmičce,“ dodává Mrklas o posile za víc jak 50 milionů korun.

„Obecně Sparta klade ve středu pole důraz na profily hráčů, které jsou vyvážené a dovedou se vzájemně doplňovat. Možností pro rotaci je tam vždy hodně, což Spartě celý podzim umožňovalo Kairinena nebo Laçiho v anglických týdnech v několika zápasech v řadě vyšťavit a pak je nechat na jeden zápas odpočinout. Přišlo mi to organické, zatímco u Slavie je rotace víc nahodilá, nevidím tam nějaký plán,“ říká Tomáš Daníček, který dlouhodobě analyzuje českou ligu.

„Trpišovský má na rozdíl od Priskeho typ hráče, kterého chce. Je tam jednoznačný důraz na atletiku, výdrž a přijde mi, že to přestupové politice ve Slavii dominuje víc, než by mělo. Přijde mi, že na Slavii chybí druhý silný hlas, který by trenérovi oponoval. Který by například řekl: a je to opravdu to, co potřebujeme? Nebo: pojďme se podívat na hráče, který má třeba nějakou slabou stránku, ale my s ní umíme pracovat. V tom byl Trpišovský vždycky špička. Teď mi přijde, že si vybírá hráče, kteří jsou komplexní, než že by měli jednu silnou stránku,“ říká Daníček.

Dál Sparta pořídila 23letého útočníka Indrita Tuciho z Lokomotivy Záhřeb. „Podobné znaky s Tomášem Čvančarou tam jsou v momentě, kdy je tým v postupném útoku, Tuci chce balon do nohy. Rozdíl je v tom, že Čvančara byl komplexní a neměl jen hru zády k brance. Tuci se se to může naučit, ale v chorvatské lize, kde jsem ho sledoval, to nedělal. Chodil hlouběji, místy hrál falešnou devítku a rozehrával na rychlá křídla. Myslím, že trenér Priske má rád, když má na hřišti dva útočníky. A Tuci může být také náhrada za Kuchtu přesně v té pozici falešné devítky, kterou hrál na konci podzimu,“ říká Mrklas.

Z norského Tromsø dorazil do Slavie senegalský levý wingbek El Hadji Malick Diouf. Za devatenáctiletý talent (19 mu bylo teprve na konci prosince) poslali sešívaní do Norsko podle deníku Sport přes dva miliony eur (zhruba 50 milionů korun). „Ten hráč je strašně mladý, je mu devatenáct let a přichází do jiného světa, než ve kterém teď hrál. Norská liga není tak intenzivní jako česká, je měkčí. Je to pro Slavii chytrý přestup v tom, že má na levou stranu variantu v Dumitrescovi, k tomu si pořídila Zmrzlého, který zahraje vše nalevo. A Diouf může být talent, který v Edenu budou pilovat a třeba od podzimu může být na jiné úrovni. Myslím, že to je příslib do budoucna,“ říká Mrklas.

Daníček to vidí jinak. „U výrazných sparťanských posil člověk vidí, že mají na to tým posunout, že to je investice do zlepšení týmu,“ říká. Slavia třeba s Dumitrescem nebo teď s Dioufem zkouší trefovat příští „hvězdy“ a nemá s nimi podle Daníčka vždy trpělivost. Zmiňuje v té souvislosti třeba i nákupy Matěje Valenty nebo Daniela Fily.

Z Plzně Slavia přivedla reprezentačního brankáře Jindřicha Staňka. „S Mandousem mají oba různé styly chytání, Mandous sází na dobré čtení hry a je často v pozicích, které nevyžadují spektakulární zákroky, jaké předvádí Staněk. Oba jsou výborní i ve hře jeden na jednoho. Mandous funguje jako libero, podílí se na rozehrávce z hloubi. Staněk má neuvěřitelně přesné dlouhé přihrávky, reálně svými nákopy vytváří šance. Staněk je úplně jiný gólman, co se týče chování při vysokých balonech. Mandous s Kolářem hodně zůstávají na čáře, organizují obranu slovně. Staněk je v tomto úplné zvíře, jde do všeho, ničeho se nebojí a získává si tím i respekt soupeřů. Obránci Slavie si na to budou muset zvykat,“ říká Daníček v aktuálním FC podcastu.

V něm padl dotaz třeba i na to, zda bude na začátku příští sezony na lavičce Plzně Martin Svědík? „Posun v intenzitě od Bílka ke Koubkovi byl jednoznačně pozitivní, Plzeň teď hraje opravdu náročný fotbal jak pro ně samotné, tak hlavně pro soupeře. Myslím, že Svědík by v tomhle byl ideálním pokračováním a také si myslím, že začíná tušit, že by se měl posunout. Takže by to mohlo vyjít,“ říká Daníček.

Hlavní témata podcastu:

0:46 – Představení hostů.

1:44 – Zimní přestupy Sparty a Slavie vzhledem k nadějím na titul.

4:20 – Posily Sparty: co čekat od Solbakkena a Tuciho?

12:19 – Jak a proč se proměnily přestupové strategie Sparty a Slavie?

23:55 – Sejk, Karabec a další odchovanci na rozcestí.

31:35 – Slávistické posily pod lupou. Diouf vs. Zmrzlý. Čeká je základ?

38:16 – Není hledání druhého Juráska pro Slavii past?

40:47 – Staněk vs. Mandous: jak se s novým brankářem změní hra Slavie?

49:06 – Kdo bude v reprezentaci brankářská jednička na Euru?

51:40 – Přetlak v útoku Slavie? Koho a jak bude trenér Trpišovský využívat?

58:22 – Letem světem zbytek ligy: Svědík do Plzně? Boleslav jako štika ligy? Je Radek Kováč pravým mužem pro Liberec? Můžou se České Budějovice zachránit? A jaké mladé hráče mimo top 3 týmy v lize sledovat?

FC podcasty najdete na:

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s