Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Příští půlrok rozhodne. Kolářovi hrozí konec kariéry, říká Tvrdík

26. leden 2024
Sdílejte:
Slavia překvapila, když na začátku ledna oznámila příchod Jindřicha Staňka. Vždyť má už dva reprezentační brankáře, divili se někteří. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík teď angažování Staňka vysvětlil i tím, že Ondřej Kolář má stále zdravotní trable po hrůzném faulu z Glasgow z března 2021.
Ondřej KolářFoto: Profimedia

Ten moment má nejspíš před očima stále každý, kdo ho tenkrát viděl. Kemar Roofe vší silou nasměroval kopačku přímo do obličeje Ondřeje Koláře.

Slávistického brankáře odvezli na nosítkách, s těžkým zraněním musel do nemocnice. V obličeji mu Roofe způsobil tržné rány a také frakturu čelní kosti. A ve finále to vlastně ještě dopadlo dobře. Myšleno tak, že to Kolář přežil. S následky se ale podle Jaroslava Tvrdíka potýká dodnes a můžou mu dokonce brzy ukončit kariéru.

„Zákrok Kemara Roofeho ho vážně poznamenal. Byl to asi zničující okamžik pro jeho kariéru. Vyšetření ukázala, že některé jeho neurologicko-oční reakce jsou na hranici a poškozují nejen jeho sportovní, ale i běžný život. Když je reakce u normální člověka na sto procent a pod padesát je to problém pro běžný život, tak Ondra (Kolář) má u některých ukazatelů čtyři procenta. Zásadní je, že vidí dobře na dálku i na blízko, ale má rozostřené vidění,“ uvádí Tvrdík ve slávistickém Totálním podcastu s tím, že není doktor a že vše říká svými slovy tak, jak věc chápe po konzultacích s odborníky.

„O tom ukazateli čtyř procent jsem se bavil s lékaři a je to přesný popis těch gólů z dálky (které Kolář v poslední době dostal; naposledy se hodně řešil takový gól v odvetě s Luhaňskem v předkole Evropské ligy, po kterém Koláře v dalších zápasech v bráně Slavie nahradil Aleš Mandous - poznámka redakce). Vidí míč pozdě, vidí ho na poslední chvíli, objevuje se mu jakoby z mlhy. To je odpověď na to, proč se ze dne na den stal z brankáře s top výkonností v Evropě skoro nejhorším brankářem na střely z dálky. Když mu to fanoušci vyčítali, tak to nebylo úplně fér, prostě je tam objektivní zdravotní nález,“ pokračuje Tvrdík.

Na druhou stranu by se fanoušci mohli ptát, proč Slavia nechávala Koláře i s takovým hendikepem chytat. Je ale možné, že ho na další vyšetření poslala až poté, co problémy pokračovaly. To Tvrdík v podcastu neupřesnil.

„Ondra (Kolář) má specializovanou rehabilitaci, má oční a mozková cvičení. Buď se mu v horizontu čtyř až sedmi měsíců podaří navrátit výkonnost, napravit zdravotní stav a vrátit se do brány, nebo bude muset ukončit brankářskou kariéru ve Slavii. Je to objektivně vážný problém. Buď ho dáme do pořádku, nebo mu Kemar Roof kariéru ukončil,“ uvádí Tvrdík.

Proto podle něj k Aleši Mandousovi potřebovala Slavia druhého špičkového brankáře. „Jindřicha Staňka si přáli oba naši trenéři brankářů Radek Černý i Štěpán Kolář, kteří ho znají. Dívali jsme se i do zahraničí, všichni vytipovaní byli výrazně dražší, nebo k nim měl výhrady hlavní trenér, protože si přál brankáře s češtinou. Roli sehrálo i to, že Staněk měl příslib z Plzně, že může odejít,“ vysvětluje Tvrdík.

Součástí Staňkova příchodu je podle slávistického předsedy představenstva i nová situace, kdy Plzeň podle něj možná už nemá takové aspirace, jako měla v minulosti, kdy ji stoprocentně vedl Adolf Šádek. „Mít brankáře, který bude schopný konkurovat Aleši Mandousovi, pro nás byla ideální pozice, protože sezona před námi je extrémně náročná. Potřebujeme dva špičkové brankáře. Kdo bude chytat je na trenérech. V létě brankáře vyřešíme definitivně, uvidíme, jestli se Ondrovi (Kolářovi) podaří vrátit do kondice,“ pokračuje Tvrdík.

Související články

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie

Žádný šprým, Sparta má zase velký tým. Nasajte euforii z Letné i ze sítí

Sparta - Galatasaray 4:1 a zasloužený postup do osmifinále. Letná vybuchla nadšením, stejně tak sociální sítě. Projděte si ty nejlepší reakce z twitteru.

Sparta
Popup se zavře za 8s