Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Sparta maturuje. V Plzni obrátila sezonu, teď to musí potvrdit

26. duben 2023
Sdílejte:
Základní část Fortuna ligy finišuje velkým soubojem o první místo a dnes nás čeká další velký zápas. Sparta v něm potřebuje dokázat, že dospěla. A má na to toho nejvhodnějšího soupeře. Plzeň, která ji na začátku minulé dekády sesadila z trůnu, kam se klub z Letné teď pokouší vrátit.
Kapitán ve formě. Ladislav Krejčí má v sezoně 10 gólů z 13 ligových zápasů.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Sparta je uprostřed maturity a zatím si vede tak na půl. Po remízách 3:3 se Slavií a 1:1 na Slovácku hraje dnes poslední z trojice zápasů v závěru základní části, která měla prověřit její skutečnou sílu po předchozí vítězné šňůře proti průměrné ligové síle. Proti Slavii Sparta ukázala vnitřní sílu, která jí v předchozích letech chyběla a do ztraceného zápasu se dokázala dvakrát vrátit. Pak přišel zápas na Slovácku, kde Jan Kuchta trefil tyč a břevno, ale Sparta měla zároveň i štěstí, když vyrovnala gólem z penalty, kterou kopat neměla.

Má-li zkouškou dospělosti projít úspěšně, nemá už dnes kam uhnout. Po včerejší slávistické výhře na Baníku, musí skolit Plzeň, aby udržela v titulové jízdě se sešívanými krok a také naději, že v neděli po 30. kole bude první a příští ligové derby, které se bude hrát už druhé nadstavbové kolo a které může rozhodovat o titulu, bude hrát na Letné. Základní část ligy bude Sparta zakončovat v Liberci, Slavia doma s Hradcem.

Jarní forma v dnešním šlágru hovoří jasně pro Spartu. Ta má po restartu ligy z konce ledna bilanci devíti výher a tří remíz a je za toto období ligovým premiantem. Jak povedenou část sezony letenští hrají, je dobře vidět na tom, že na Viktorii má teď Sparta šest bodů náskok, i když loňský rok skončila v tabulce o sedm bodů za první Plzní.

Sparťanům navíc na jaře pomáhá i průměrná plzeňská forma, kterou dobře ukazuje bilance pěti výher, dvou remíz a pěti proher, kterou Viktoria dosud zapsala v kalendářním roce 2023. Na druhou stranu Plzeň určitě nebude na Letné odevzdaným soupeřem, když už jí začínají pomyslné play-off, zápasy o všechno. Jestli chce ještě titul obhájit, musí Spartu i Slavii ve zbylých zápasech porážet.

Sparta jde do zápasu i s tím, že si aktuální sezonu zachránila úspěšnou jízdou, která započala loni na podzim právě v Plzni. Letenští tam jeli po debaklu z derby v Edenu (0:4) s nožem na krku a i vlastní fanoušci už je často odepisovali. Navíc Sparta předtím ve Štruncových sadech 13 ligových zápasů v řadě nevyhrála a většinu prohrála. Ale přišel zlom, který byl o to nečekanější, že v té době vypadala Plzeň jako rozjetý válec, který předtím doma v lize porazil i Slavii (3:0 po červené kartě Santose hned z úvodu zápasu) a v lize tenkrát neprohrál už 35 zápasů v řadě.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Sparta vlastně tehdy v 15. kole na začátku listopadu obrátila vývoj celé aktuální sezony. Před její výhrou, kterou vystřelil v 82. minutě David Pavelka, vládla Viktoria lize o sedm bodů před Slavií a o 12 před Spartou. Po zkaženém derby v Edenu a vypadnutí s Vikingem v konferenční lize šlo tehdy také o první velké plusové body pro Briana Priskeho a jeho tým.

   Zda to byla i obrátka dlouhodobá, na to si musíme ještě počkat. Každopádně platí, že od nástupu Plzně na špičku české ligové scény od sezony 2010/11, byla Sparta až doposud jako ve špatném snu. Vyhrála od té doby jediný titul v sezoně 2013/14 pod vedením Vítězslava Lavičky, zatímco Plzeň jich za stejnou dobu získala všech svých šest. Za těchto dvanáct sezon Sparta před Plzní v tabulce skončila jen třikrát a i vzájemná zápasová bilance vychází jasně v neprospěch historicky nejúspěšnějšího českého klubu – od sezony 2010/11 (včetně) porazila Sparta Viktorii sedmkrát, třikrát s ní remizovala a hned osmnáctkrát prohrála.

   Plzeň, kam Sparta na začátku minulé dekády odložila Horvátha, Limberského, Koláře, Petrželu nebo Rezka, ji v minulých letech výsledkově přerostla. A letenští to na Plzeň od roku 2010 neumí ani doma, kde je ligová bilance 5-1-6 ve prospěch Viktorie. Sparta teď doufá, že v listopadu v Plzni nastartovala trvalý obrat a návrat starých časů. Když se podíváme před rok 2010, tak Sparta do té doby s Plzní měla od roku 1993, tedy od vzniku samostatné české ligy, jednoznačně pozitivní celkovou bilanci 19-5-2.

   Obrat pořádků z minulých let dobře dokumentuje právě série 13 ligových zápasů v Plzni, které Sparta mezi roky 2012 až 2022 nevyhrála. Pojďte si je proto s námi znovu připomenout:


    Související články

    Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

    Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

    Serie A

    Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

    Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

    Fanoušci

    Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

    V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

    Viktoria Plzeň
    Popup se zavře za 8s