Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Rána pro ligu. Tipsport do boje o její jméno nejde

Aktualizováno
20. březen 2024
Sdílejte:
Firmy, které chtějí spojit své jméno s první a druhou ligou, mají poslední dny na přihlášku do soutěže. Výchozí pozice pro ně se navíc zlepšila, když je jeden z favoritů ze hry. LFA čerstvě zahájila i zbývající tendry na audiovizuální práva, například se hledá majitel TV práv pro cizinu.
Trofej pro vítěze ligy. Ilustrační snímek.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Od začátku března běží tendr na titulárního partnera nejvyšší soutěže pro sezony 2024/25 až 2028/29. Teď se první a druhá liga od sezony 2018/19 jmenují po Fortuně, která za to platí zhruba 80 milionů korun ročně. V aktuálně běžícím tendru se čekal velký boj a tedy i zvýšení výnosu pro kluby, jeden z největších favoritů ale do soutěže nakonec nejde.

„Po vyhodnocení podmínek tendru dospěl Tipsport k rozhodnutí nepředložit žádnou nabídku. Od začátku jsme preferovali spojení marketingových práv s ostatními tendrovanými balíčky. Název ligy je důležitý hlavně pro budování značky, ale Tipsport zná téměř 100 procent populace, takže bez dalších věcí, které jsou obchodovány zvlášť, jsme si takové partnerství vyhodnotili jako nákladově neefektivní,“ říká v textu pro týdeník Euro důvěryhodný zdroj z Tipsportu reportérovi Luďku Mádlovi.

Tipsport přitom ještě před dvěma lety v momentě, kdy vedení LFA zvažovalo, zda neprodlouží smlouvu s Fortunou, veřejně hlásil, že je připravený dát 150 milionů korun ročně. Jenže mezitím se loni uskutečnil tendr na audiovizuální práva, kde si exkluzivitu na streamy z ligy na příští pětiletku zajistilo konkurenční Betano za 120 milionů korun ročně a pro Tipsport to výrazně změnilo celou situaci.

Jediným kritériem pro vyhodnocení vítěze aktuálního tendru je nabízená cena. Soutěž je koncipována jako dvoukolová a lhůta pro podání nabídek do prvního kola soutěže byla stanovena do 22. března 2024. Ligová fotbalová asociace (LFA) chce s vítězem soutěže podepsat smlouvu do konce dubna. Tendr, který se týká i druhé ligy, je otevřený zájemcům z Česka i ze zahraničí.

LFA zájemcům před druhým kolem na anonymní bázi sdělí nejvýhodnější nabídkovou cena z prvního kola. Fortuna jako dosavadní titulární partner má právo dorovnat po konci druhého kola nejvyšší nabídku, pokud ta bude od jiné hazardní firmy. Uvádí to podmínky tendru na webu LFA.

„Účast v tendru řešíme, zažádali jsme o smluvní dokumentaci a další postup zvažujeme. Nabídku do prvního kola pravděpodobně podáme, nicméně jak jsme avizovali, budeme se chovat racionálně, a to i v kontextu nové regulace a zdanění, které náš byznys od letošního roku výrazně zasahuje,“ řekl Euru Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

Největší pozornost se tak stahuje k Betanu. „Udělali jsme první krok, když jsme si k tendru vyžádali veškerou dokumentaci. Uděláme si business case, a pokud tomu bude náš budget odpovídat, nabídku do prvního kola podáme,“ popsal týdeníku Euro stav věcí Roman Maco, country manager Betana pro Česko.

Může se ale stát, že se tendr na titulárního partnera LFA stále výrazně povede a do „boje“ se přihlásí i jiné firmy než sázkové kanceláře.

„O smluvní dokumentaci k tendru na generální partnerství profesionálního fotbalu oficiálně požádalo do této chvíle už osm subjektů. Velký zájem o příležitost spojit se s nejsledovanější soutěží v ČR nás velmi těší. Je to výsledek dlouhodobé práce klubů a Ligové fotbalové asociace,“ uvedl před týdnem na sociálních sítích Daniel Hajný, obchodní a marketingový ředitel Ligové fotbalové asociace, která tendr vypsala.

Hledá se klíč na přerozdělování

Loňský tendr na audiovizuální práva pro LFA a tedy celý profesionální fotbal v Česku skončil velkým úspěchem, když se roční příjem z nich zvedl z předchozích 150 milionů korun na částku atakující půl miliardy korun.

Na dubnovém grémiu klubů první a druhé ligy by se měl řešit nový klíč pro rozdělování navýšených prostředků z loňského tendru. Martin Vozábal, výkonný ředitel druholigového FC Silon Táborsko, nedávno v rozhovoru s Football Clubem mluvil o tom, co je ve hře.

„Na úrovni druhé ligy je shoda na tom, že mezi sebou budeme částku, která vyjde na druhou ligu, dělit šestnácti. V první lize fungoval až do nynějška hodně rovnostářský model, ve kterém každý klub bral ročně zhruba 11,5 milionu korun. Co vím, uplatnit by se měl tzv. polský model, který zohlední, že lidi se chtějí v televizi dívat hlavně na Spartu či Slavii, takže se tam podle pořadí v tabulce nůžky trochu rozevřou. Kluby, co jsou v lize dole, by si měly dosáhnout tak na 15 milionů, ty nahoře na 50 milionů. A podle mě je to tak správně,“ řekl Vozábal a dodal, že druholigové Táborsko teď ročně za audiovizuální práva dostává 2,4 milionu korun a od příští sezony, pokud jeho klub nepostoupí do první ligy, by to mohlo být 4,6 milionu korun.

Dohrávka z podzimu

LFA zároveň čerstvě vyhlásila výběrová řízení na audiovizuální práva ve třech vybraných oblastech, kde ještě chybí partner na další období. Konkrétně jde o tendry na televizní vysílání Fortuna ligy mimo území Česka a Slovenska, na streaming pro účely kurzového sázení mimo území Česka a na vysílání audiokomentáře zápasů obou celostátních ligových soutěží.

Licence pro televizní vysílání F:L mimo území České republiky a Slovenska a licence na streaming F:L pro účely kurzového sázení mimo území České republiky jsou soutěženy na dobu následujících pěti sezon, počínaje ročníkem 2024/25 a konče ročníkem 2028/29.

Vítěz tendru na vysílání audiokomentáře obou Celostátních ligových soutěží nabyde licenci na následující tři soutěžní ročníky, počínaje sezonou 2024/25 a konče sezonou 2026/27.

„Ligová fotbalová asociace by tímto způsobem chtěla oslovit subjekty, ať už přímo z České republiky, či ze zahraničí, a žádá je o případné vyjádření zájmu. Všechny tři zmíněné soutěže jsou otevřeny co nejširšímu okruhu potenciálních zájemců,“ uvedl Pavel Jahoda, mluvčí LFA.

I v těchto tendrech rozhodne o vítězi nabídnutá cena (nejvyšší nabídka vyhrává) a soutěže jsou opět koncipovány dvoukolově. Zájemci se do prvního kola mohou hlásit do 12. dubna 2024.

Související články

Devadesátky je potřeba dostat z českého fotbalu, říkají Haindlová a Tomíček

Advokáti Markéta Vochoska Haindlová a Zdeněk Tomíček se věnují sportovnímu právu. Jak si po právní stránce stojí fotbal v Česku? Daří se čistit prostředí od „starých“ struktur? Jak velký vliv mají hráčští agenti? Mají fotbalisti dostatečné zastání? A jak je to s jejich statusem OSVČ?

Podcast

Video: Bořil vysadil sedativa. Suchánek zve do Edenu na titul

Mužskému týmu Slavie se titul vzdálil, ženský tým ale v sobotu hraje v Edenu derby se Spartou, které ho může výrazně přiblížit ke třetímu titulu v řadě. A na Slavii mají zálusk i na návštěvnický rekord, ke kterému by mohlo pomoct i video Michala Suchánka v rozhovoru se svým autem.

Ženský fotbal

50 dnů do Eura. Vyrazte na turnaj i bez vstupenek!

Fotbalový svátek roku se neúprosně blíží. Co si vlastně od Eura slibuje celé Německo? Jaký program kromě samotných zápasů bude nachystaný? Na co se mají připravit čeští fanoušci v Lipsku a Hamburku? Máme pro vás odpovědi.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s