Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Plzeň se ve čtvrtek zvedne. První liga s Jakubem Podaným

31. červenec 2023
Sdílejte:
Bude Plzeň zase třetí, i když má z prvních dvou zápasů jen bod? Kdo ji bude prohánět v souboji o Evropu? A byla to ve Zlíně jasná penalta pro Spartu, aby na ni VAR musel upozorňovat? Na ligové otázky po druhém kole nové sezony odpovídáme s Jakubem Podaným.
Lukáš Hejda se raduje z vedoucího gólu Plzně proti Hradci. V šesté minutě závěrečného nastavení ale přišlo vyrovnání, po kterém má Viktoria po dvou kolech jediný bod.Foto: Petr Eret / Mafra / Profimedia

Budou o titul bojovat jen Sparta se Slavií, jsou odskočené už i od Plzně?

Po dvou kolech to tak momentálně vypadá. Teď bude záležet hodně i na tom, jak rychle se dokáže Plzeň zvednout ze současných problémů. Kvalitou kádru je na tom pořád v porovnání s většinou ligy nadprůměrně dobře. Ale obě pražská S jsou ještě dál, kvalitně přes léto posílila a čekám, že si to o titul rozdají Sparta se Slavií.

Čekáte tedy, že Plzeň bude nakonec zase třetí?

Kvalitou kádru patří rozhodně do top trojky, hodně bude záležet na tom, jak rychle začnou dávat góly. Čekám, že to ve čtvrtek v odvetě předkola Konferenční ligy v Kosovu zvládnou, což pro ně může být ten potřebný impuls ke zlepšení.

Kdo se na Viktorii bude dotahovat, kdo se dostane do Evropy?

Mohla by to být Olomouc, kde trenérský tým Václava Jílka už delší dobu buduje zajímavý projekt s jasně danou herní koncepcí. A štikou ligy by mohla být Mladá Boleslav. Včerejší bod získaný s Libercem po tak nepříznivém vývoji (Boleslav po poločase prohrávala 0:2 a hrála hodinu hry bez vyloučeného Kostky) ji může na začátku ligy dodat další sebevědomí a mohou být nepříjemným soupeřem pro kohokoli. Mají na to i dostatek kvalitních hráčů. A zapomínat v bitvě o pohárovou Evropu určitě nemůžeme ani na Slovácko, které s návratem Rigina Cicilii a s nadějnými Filipem Vechetou a Pavlem Juroškou možná vyřešilo problémy se střílením branek z minulé sezony.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Máte nějaký tým, na který se extra těšíte?

Hodně jsem zvědavý, jak si Pardubice Radka Kováče povedou v nové sezoně. Zda s pozměněným a opět velmi mladým týmem dokážou i dál hrát atraktivní fotbal a přitom se udržet v lize.

Jaký letní přestup vás nejvíc zaujal?

Z pohledu prvních dvou odehraných kol je to dlouho očekávaný a v létě dotažený přestup Mojmíra Chytila z Olomouce do Slavie. Naposledy v Českých Budějovicích Slavii jako střídající hráč výrazně pomohl remízově se vyvíjející zápas vyhrát, když si připsal asistenci a pak i gól. Už úvodní vítězství proti Hradci pojišťoval jako úspěšný žolík. Jsem zvědavý na to, jestli dokáže být podobně produktivní i v momentě, až ho Jindřich Trpišovský pošle do základní sestavy.

Nejdiskutovanějším momentem druhého kola byla ruka, po které Sparta ve Zlíně kopala penaltu. Komise rozhodčích ji zhodnotila jako správně nařízenou, protože „ruka byla před tělem hráče zhruba na úrovni ramene v nepřirozené poloze“. Souhlasíš s takovým hodnocením?

Ano, odpovídá to současným pravidlům i tomu, jak nám je rozhodcovská komise vykládala před sezonou na semináři pro zástupce médií. Martin Cedidla do toho souboje nešel úplně správně, nechápu, proč sparťana odstrkoval rukama a nešel do očekávaného hlavičkového souboje. Byla to situace po autovém vhazování, trajektorie míče byla očekávaná a balon nebyl nikým tečován. Cedidla měl dostatek času správně zareagovat. Měl ruce v nepřirozené poloze, a tudíž je to penalta. Věřím, že se podobné situace v sezoně budou posuzovat stejně.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s