Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Dělali jste problémy? Kamera vás nepustí na stadion

31. červenec 2023
Sdílejte:
Máme se inspirovat Katarem a nainstalovat na stadiony kamery, které hned u vstupu odhalí ty, kdo nesmí dovnitř? Fotbalová asociace ČR je pro. Automatizované rozpoznávání tváří může přinést víc pořádku. Jen aby ho ale nebylo až příliš.
Tak pojďte. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Během loňského mistrovství světa v Kataru bylo na tamějších stadionech a v jejich okolí nasazeno na patnáct tisíc kamer s technologií automatického rozpoznávání obličeje. Doplnily je drony a další sledovací zařízení. Katarští pořadatelé se zkrátka poučili při čínské olympiádě.

„Jde o nový standard, jasný trend v provozní ochraně. Toto je příspěvek Kataru celému sportovnímu světu,“ říkal hrdě Niyas Abdulrahman, který měl na starosti technickou stránku šampionátu.

Na českých stadionech si vás zatím umělá inteligence neporovnává se sbírkou chuligánů, kteří na předchozích utkáních dělali takovou ostudu, že napříště dostali zákaz. Ale kluby se už ptaly. A jak technologie zlevňují, budou se ptát dál a víc. Některé problémy by to mohlo snadno a rychle řešit. Ale docela nové samozřejmě zase přinést.

Obličej si nevyměníte

Automatické rozpoznávání osob funguje bez lidské asistence. Stroj je schopný z obrázku nebo videa identifikovat člověka. Zaměří se na některé biometrické markanty a hledá shodu v existující databázi osob. Obvykle se používají biometrické hodnoty odečtené z lidského obličeje (facial recognition), ale funguje to například i s chůzí, která je taky velmi individuální.

Zásah do soukromí zachycených lidí je značný. Snímáte něčí biometrické znaky, které prakticky nelze nebo lze jen velmi obtížně odstranit či změnit. A vytvářet databáze obsahující biometrické hodnoty znamená vždycky vytvářet zároveň riziko zneužití těchto dat. K nejrůznějším účelům. Od marketingových – na první pohled méně závažných nebo závadných –, přes politické ovlivňování až třeba po diskriminaci, například na základě skutečného či domnělého etnického původu.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.