Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Dělali jste problémy? Kamera vás nepustí na stadion

31. červenec 2023
Sdílejte:
Máme se inspirovat Katarem a nainstalovat na stadiony kamery, které hned u vstupu odhalí ty, kdo nesmí dovnitř? Fotbalová asociace ČR je pro. Automatizované rozpoznávání tváří může přinést víc pořádku. Jen aby ho ale nebylo až příliš.
Tak pojďte. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Během loňského mistrovství světa v Kataru bylo na tamějších stadionech a v jejich okolí nasazeno na patnáct tisíc kamer s technologií automatického rozpoznávání obličeje. Doplnily je drony a další sledovací zařízení. Katarští pořadatelé se zkrátka poučili při čínské olympiádě.

„Jde o nový standard, jasný trend v provozní ochraně. Toto je příspěvek Kataru celému sportovnímu světu,“ říkal hrdě Niyas Abdulrahman, který měl na starosti technickou stránku šampionátu.

Na českých stadionech si vás zatím umělá inteligence neporovnává se sbírkou chuligánů, kteří na předchozích utkáních dělali takovou ostudu, že napříště dostali zákaz. Ale kluby se už ptaly. A jak technologie zlevňují, budou se ptát dál a víc. Některé problémy by to mohlo snadno a rychle řešit. Ale docela nové samozřejmě zase přinést.

Obličej si nevyměníte

Automatické rozpoznávání osob funguje bez lidské asistence. Stroj je schopný z obrázku nebo videa identifikovat člověka. Zaměří se na některé biometrické markanty a hledá shodu v existující databázi osob. Obvykle se používají biometrické hodnoty odečtené z lidského obličeje (facial recognition), ale funguje to například i s chůzí, která je taky velmi individuální.

Zásah do soukromí zachycených lidí je značný. Snímáte něčí biometrické znaky, které prakticky nelze nebo lze jen velmi obtížně odstranit či změnit. A vytvářet databáze obsahující biometrické hodnoty znamená vždycky vytvářet zároveň riziko zneužití těchto dat. K nejrůznějším účelům. Od marketingových – na první pohled méně závažných nebo závadných –, přes politické ovlivňování až třeba po diskriminaci, například na základě skutečného či domnělého etnického původu.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.