Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Petr Čech: Věřím, že Češky postoupí na Euro. Ženský fotbal sleduje i kvůli dceři

31. květen 2024
Sdílejte:
V poslední době se o něm psalo spíš jako o hokejovém brankáři, ale díky tomu, že jeho 16letá dcera Adéla hraje fotbal v Londýně, vrátil se legendární gólman Petr Čech zpátky do známého prostředí. Na zelené trávníky.
Petr Čech v akci.Foto: Fotbal.cz

Ženský fotbal ho pohltil a tak vám přinášíme před pátečním kvalifikačním zápasem o Euro s Belgií jeho pohled. Nejen na postupové šance výběru trenéra Karla Rady. Účast na vrcholné akci by podle Petra Čecha ženskému fotbalu v Česku neskutečně pomohla, zvedla by zájem mladých dívek. „Dobře víme, jak jsou vrcholné akce důležité pro získání nových fanoušků a nábor malých dětí. Když vidí atmosféru a plné stadiony, může je to nadchnout,“ řekl plzeňský rodák asociačnímu webu Fotbal.cz.

České fotbalistky už byly několikrát blízko postupu na vrcholnou akci, ale ještě nikdy to nakonec nevyšlo. V poslední kvalifikaci o Euro prohrály v dubnu 2021 baráž se Švýcarskem po dvou remízách 1:1 až po penaltovém rozstřelu domácí odvety. „Věřím, že se jim to tentokrát podaří. Byl by to impuls pro ženský fotbal,“ potvrdil Petr Čech svoje předchozí slova.

Ženský fotbal by po takovém úspěchu vystoupil i v Česku ze stínu. Ve světě totiž zájem raketově roste, což potvrdila i sledovanost loňského mistrovství světa. „Ženský fotbal šel za posledních deset let ohromně nahoru. Kvalita jednotlivých hráček, týmů i soutěží stoupá. Anglická liga, německá, italská nebo španělská mají skvělou úroveň. Proplétají se jimi lepší hráčky a na posledních mistrovství Evropy nebo světa nabídly jednotlivé zápasy skvělou atmosféru i výborné výkony,“ popisuje bývalý gólman londýnských klubů Arsenalu a především Chelsea.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

Stejné týmy patří v Anglii mezi elitu i na poli ženského fotbalu, tamní nejvyšší soutěž prakticky kopíruje obsazením mužskou Premier League. „Anglické kluby si začaly uvědomovat důležitost ženského týmu, vytvořily jim skvělé podmínky. Hráčky mají vysoce profesionální zázemí, proto ta kvalita a růst výkonnosti. Stále častěji se objevuje ženský fotbal v televizi. Jsou to spojené nádoby a hodně to pomáhá růstu ženskému fotbalu,“ přibližuje Čech situaci na Ostrovech.

V zahraničních klubech působí i řada českých reprezentantek, na srazy národního týmu létají z Anglie, Francie, Španělska či Itálie. Také na tuzemské scéně vládnou pražská S, stejně jako v mužském fotbale. I tady je patrný posun v popularizaci, ale stále to není v porovnání s fotbalově vyspělejší Evropou ono. „Je to o nastavení člověka, co očekává od zápasů. Chybou je, když se snaží porovnávat mužský a ženský fotbal. Člověk by měl sledovat ženský fotbal co se týče kvality, taktiky nebo techniky v rámci dvou ženských týmů,“ přidává Petr Čech svůj pohled s tím, že by si přál, aby se zájem o ženský fotbal zvedl i v jeho rodné zemi.

„Sparta nebo Slavie to v českých podmínkách dělají dobře. Ženské zápasy umisťují na velké stadiony a je to jedna z cest, jak to dělat lépe. Čím víc se přidá týmů, tím poroste česká liga a může se přibližovat zahraničí,“ domnívá se. Ale záleží podle něho i na přístupu k trenérům.

„V Anglii se povedl velký pokrok v tom, že není rozdíl, jestli trénujete žáky, nebo žákyně. Jako trenéra vás ocení hlavně za to, že to děláte dobře a můžete postupovat v rámci akademií výš. S kvalitnějšími trenéry roste kvalita přípravy i výchovy hráček. Rychleji se zlepšují, pyramida se buduje odspodu. Pro každý sport jsou trenéři mládeže důležití, i když je znát, že jich je i v Anglii někde nedostatek,“ přidává srovnání s Anglií a vysvětluje tak i proč pomáhá s přípravou brankářek v týmu, kde působí jeho dcera Adéla.

Teď bude i s ní držet palce českým reprezentantkám, aby uspěly v kvalifikaci o Euro 2025, do které vstoupily dvěma shodnými porážkami 1:3 – doma s Dánskem i na hřišti favorizovaného Španělska. Je tedy nad slunce jasné, že do třetice už potřebují naplno bodovat a pomoci jim k tomu má domácí prostředí.

Zápas s Belgií se hraje v pražské Fortuna Areně v pátek od 18.30 hodin, vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal a utkání přímým přenosem vysílá sportovní kanál ČT sport. V úterý 4. června se pak hraje odveta na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Cesta na Euro

Kvalifikace na Euro se hraje v podobném formátu jak Liga národů. Nejprve přijdou na řadu zápasy v rámci jednotlivých skupin (duben až červenec) a následně barážové zápasy (první kolo na konci října a druhé na přelomu listopadu a prosince). Osm týmů z prvních dvou míst ve skupinách ligy A půjde rovnou na Euro, dalších osm týmů z ligy A pak v prvním kole baráže narazí na papírově slabší soupeře z ligy C.

Pro lepší představu: i pokud Česko ve své čtyřčlenné skupině skončí poslední, stále bude mít šanci na postup na Euro 2025 ve dvoukolé baráži. Kdyby se zadařilo a tým vedený trenérem Karlem Radou skončil ve skupině do druhého místa, zajistí si přímý postup na turnaj do Švýcarska (hezky je to konkrétně vysvětlené v úvodním videu – čas posuňte na 2:40 - v tomto textu na webu UEFA.com).

„Obecně platí, že pro nás bylo velmi důležité postoupit do skupiny A, abychom měli lepší výchozí pozici pro případné play-off,“ vypichuje Miroslava Fousková, která ve Fotbalové asociaci ČR vede ženský úsek, a připomíná tak loňský postup z Ligy národů B, kdy Češky v premiérovém ročníku této soutěže za sebou ve skupině nechaly reprezentace Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, se kterými se klidně mohou potkat v závěrečném (druhém) kole baráže o Euro.

Zároveň platí, že cenné by pro Česko bylo třeba i třetí místo ve skupině, protože ze čtvrtého se padá do skupiny B v příští edici Ligy národů (i když platí, že zároveň se i ze čtvrtého místa pokračuje v baráži o účast na Euro 2025).


Text, který jste právě dočetli, původně vyšel na webu Fotbal.cz.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s