Koupit předplatné webu

První výplata? Šok! Petr Čech o přechodu ze hřiště do kanceláře

06. květen 2023
Sdílejte:
Petr Čech byl v tomto týdnu uveden do síně slávy Premier League. Při té příležitosti otevíráme rozhovor z ledna 2020, který s ním vyšel ve 12. čísle tištěného Football Clubu. Měl za sebou tehdy rok, ve kterém změnil profesi. Přístup ale ne. Jaký pro něj byl přechod od fotbalisty k funkcionáři?
Loni v červnu po třech letech skončil ve vedení Chelsea, kde působil jako poradce technického a sportovního úseku.Foto: Profimedia

V čem se liší ráno funkcionáře Chelsea od profesionálního fotbalisty?

Jako hráč jsem vstal, věděl v kolik je trénink a prakticky můj den záležel jen tom, abych se připravil, šel na trénink a staral se čistě o svoje věci. To bylo mnohem jednodušší než se starat o řadu jiných, což je základní rozdíl. Teď když ráno vstanu, první věc, kterou udělám, je, že se podívám na všechny maily a zprávy, které přišly. Otevřu si kalendář, což ale vlastně dělám i den předtím, než si jdu lehnout, abych si mohl rozvrhnout den. Pak jedu do práce. Hodně se odvíjí od tréninku prvního týmu. To je velká součást mojí práce.

Ale nepohybujete se jen u prvního týmu, ne?

Jsem zainteresovaný ve všech součástech fotbalového procesu, spolupracuji se všemi fotbalovými odvětvími, které v klubu jsou. Ať už je to komunikace s trenérem (Frankem Lampardem), nebo s oddělením, které se stará o hráče na hostování, s oddělením skautingu a development squad. A k tomu se váže i akademie. Všechno se musí nějak koordinovat, abychom byli všichni propojení a jeli na jedné vlně, aby fungovala komunikace co nejsnáze a plynulo to bez nějakých zádrhelů. Jsem taková spojka mezi vedením klubu, hlavně směrem k Marině Granovské (ředitelka klubu – pozn. red.). Když se pro něco rozhodneme, představíme to vedení a oni nám dají finální rozhodnutí, jestli se ty věci takhle mohou dělat, nebo nedají. Výhodou Chelsea je, že se do něj vrátila spousta bývalých hráčů a lidí, kteří to prostředí dobře znají, což hodně pomáhá, protože víme, jak kdo funguje. Když přijdete do nové role a nového prostředí, potřebujete víc času na aklimatizaci, abyste sledoval, jak kdo pracuje, co kdo dělá, jak klub vůbec funguje.

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.