Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

První výplata? Šok! Petr Čech o přechodu ze hřiště do kanceláře

06. květen 2023
Sdílejte:
Petr Čech byl v tomto týdnu uveden do síně slávy Premier League. Při té příležitosti otevíráme rozhovor z ledna 2020, který s ním vyšel ve 12. čísle tištěného Football Clubu. Měl za sebou tehdy rok, ve kterém změnil profesi. Přístup ale ne. Jaký pro něj byl přechod od fotbalisty k funkcionáři?
Loni v červnu po třech letech skončil ve vedení Chelsea, kde působil jako poradce technického a sportovního úseku.Foto: Profimedia

V čem se liší ráno funkcionáře Chelsea od profesionálního fotbalisty?

Jako hráč jsem vstal, věděl v kolik je trénink a prakticky můj den záležel jen tom, abych se připravil, šel na trénink a staral se čistě o svoje věci. To bylo mnohem jednodušší než se starat o řadu jiných, což je základní rozdíl. Teď když ráno vstanu, první věc, kterou udělám, je, že se podívám na všechny maily a zprávy, které přišly. Otevřu si kalendář, což ale vlastně dělám i den předtím, než si jdu lehnout, abych si mohl rozvrhnout den. Pak jedu do práce. Hodně se odvíjí od tréninku prvního týmu. To je velká součást mojí práce.

Ale nepohybujete se jen u prvního týmu, ne?

Jsem zainteresovaný ve všech součástech fotbalového procesu, spolupracuji se všemi fotbalovými odvětvími, které v klubu jsou. Ať už je to komunikace s trenérem (Frankem Lampardem), nebo s oddělením, které se stará o hráče na hostování, s oddělením skautingu a development squad. A k tomu se váže i akademie. Všechno se musí nějak koordinovat, abychom byli všichni propojení a jeli na jedné vlně, aby fungovala komunikace co nejsnáze a plynulo to bez nějakých zádrhelů. Jsem taková spojka mezi vedením klubu, hlavně směrem k Marině Granovské (ředitelka klubu – pozn. red.). Když se pro něco rozhodneme, představíme to vedení a oni nám dají finální rozhodnutí, jestli se ty věci takhle mohou dělat, nebo nedají. Výhodou Chelsea je, že se do něj vrátila spousta bývalých hráčů a lidí, kteří to prostředí dobře znají, což hodně pomáhá, protože víme, jak kdo funguje. Když přijdete do nové role a nového prostředí, potřebujete víc času na aklimatizaci, abyste sledoval, jak kdo pracuje, co kdo dělá, jak klub vůbec funguje.

Související články

Český sport jde s dobou a digitalizuje. Platformu EOS používá už 500 klubů

Přibývá sportovních klubů, které se při správě veškeré agendy spoléhají na moderní technologie a digitalizaci. Výjimkou není ani amatérský fotbal. Funkcionářům i členům oddílu totiž zbyde víc času na sport samotný.

Tiskové zprávy

Žádný návrat do Bayernu. Nagelsmann prodloužil u německého nároďáku

Julian Nagelsmann se po Euru do Bayernu nevrátí, jak se o tom v poslední době hojně spekulovalo. Místo toho šestatřicetiletý trenér prodloužil smlouvu jako kouč národního týmu. A to až do roku 2026, do příštího MS.

Cesta na Euro

Zlomí Kane prokletí? A má k triumfu v Lize mistrů blíž Mbappé, nebo Bellingham?

Liga mistrů během čtvrtfinálových bojů znovu ukázala své kouzlo. Je Bayern v menší krizi, než píší média? Bylo vystoupení Realu ostudou, nebo účel světil prostředky? A kdo má nejlíp nakročeno k celkovému triumfu? Vše o vrcholné fázi prestižní soutěže rozebírá nový díl FC podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.