Předplaťte si Football Club a podpořte kvalitní žurnalistiku

Odpad na stadionech je možné zredukovat o 90 procent, tvrdí zástupci INCIEN

30. červen 2024
Sdílejte:
Hlavní ambicí projektu Sport bez odpadu je rozhýbat smýšlení o udržitelnosti i v nejvyšších patrech českého sportu. Jak je na tom fotbal? A jaké jsou závěry prvních studií, které vznikly v letošním roce?
Fotbal a ekologie? Proč ne! Projekt Sport bez odpadu se snaží ukázat, že i na nejvyšší úrovni jde dělat fotbal udržitelněji.Foto: Shutterstock

Ambiciózní projekt Sport bez odpadu, který vzniknul pod taktovkou Nadace Tipsport, přináší udržitelnost na stadiony. Pomáhá sportovním klubům zefektivnit odpadové hospodářství a šetřit přírodní zdroje. Čtyři odvážné fotbalové kluby, které nechaly nahlédnout pod víka svých popelnic, už znají výsledky svých odpadových analýz a vědí, kde mají prostor pro zlepšení. 

Spolu s experty z Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), odborným partnerem tohoto projektu, se zástupci Nadace Tipsport vydali na jeden ze stadionů, na brněnskou Zbrojovku. V rámci projektu prezentovali data z analýzy na jejich stadionu a probírali možnosti a limity realizace doporučených opatření.

Co klub překvapilo na výsledcích analýzy a jak s informacemi dále naloží se můžete podívat na videu:

Z analýz vyplynulo, že potenciál pro zlepšení je veliký. Až 90 % směsného komunálního odpadu mohlo být vytříděno a tedy dále využito nebo vůbec nemuselo vzniknout. Jinými slovy, současné množství směsného odpadu je možné zredukovat na pouhou desetinu!

Hlavní doporučení spolu se čtyřmi případovými studiemi jsou shrnuté v příručce, která je zdarma ke stažení jako inspirace dalším sportovištím. Na co se doporučení fotbalovým klubům mimo jiné zaměřila?

  • Důsledně třídit odpad, včetně bio odpadu
  • Zvážit zavedení vratných kelímků na studené i teplé nápoje
  • Zvážit zavedení sušáků na ruce na WC namísto papírových ručníků
  • Zvážit výměnu nápojů od sponzorů v PET lahvích za lahve skleněné
  • Edukovat zaměstnance, hráče i fanoušky

Právě teď se s jednotlivými kluby ladí konkrétní opatření a jejich realizace. Vybírá se vhodný design nádob na tříděný odpad na tribuny i do zázemí, s grafiky se vymýšlí jeho atraktivní podoba, která nikomu nedovolí odpadek odhodit jinam. Řeší se možnosti elektrických sušáků na ruce a nabídka systémů vratných kelímků. Tak, aby vše odpovídalo bezpečnostním a hygienickým normám i logistice na jednotlivých stadionech. 

Po letní přestávce se plánují společné edukační akce pro veřejnost, se zapojením hráčů i malých fotbalistek a fotbalistů z přípravek. A na podzim kluby čeká zopakování odpadové analýzy, aby se získala jasná data o tom, jak zavedené změny pomohly ušetřit zbytečně vyhozené kilogramy odpadu.

A tím vše teprve začíná! Probíhají jednání s dalšími kluby z fotbalu, hokeje i basketbalu, které chtějí sport bez odpadu.

Související články

Fotbalové penze. Proč ze současných hvězd nikdy nebudou důchodci

Nadstandardní platy, astronomické sponzorské smlouvy, vlastní značky. Jak se finanční realita fotbalistů proměnila oproti minulosti a proč klasický důchod pro hráče z elitních soutěží prakticky ztratil smysl?

Peníze

Tottenham, AS Řím. Plzni se rýsují soupeři pro play off Evropské ligy

Evropská liga má před sebou poslední kolo v ligové fázi. Plzeň v něm bude hrát o osmifinále a příštího soupeře. Zatím to vychází v play off na AS Řím nebo Ferencváros a o další kolo dál na Lyon a Tottenham. Řekneme si k tomu víc ve velkém přehledu k druhé nejprestižnější evropské soutěži.

Evropská liga

Video: Slavii v Řecku srazila i penalta. Ptáme se: fauloval Douděra?

Slavia je ze hry o postup v Evropské lize. K prohře v Soluni přispěla výrazně i penalta, po které šel PAOK do vedení. Odpískal ji rozhodčí Matej Jug správně?

Dobýváme Evropu
Popup se zavře za 8s