Odpad na stadionech je možné zredukovat o 90 procent, tvrdí zástupci INCIEN

30. červen 2024
Sdílejte:
Hlavní ambicí projektu Sport bez odpadu je rozhýbat smýšlení o udržitelnosti i v nejvyšších patrech českého sportu. Jak je na tom fotbal? A jaké jsou závěry prvních studií, které vznikly v letošním roce?
Fotbal a ekologie? Proč ne! Projekt Sport bez odpadu se snaží ukázat, že i na nejvyšší úrovni jde dělat fotbal udržitelněji.Foto: Shutterstock

Ambiciózní projekt Sport bez odpadu, který vzniknul pod taktovkou Nadace Tipsport, přináší udržitelnost na stadiony. Pomáhá sportovním klubům zefektivnit odpadové hospodářství a šetřit přírodní zdroje. Čtyři odvážné fotbalové kluby, které nechaly nahlédnout pod víka svých popelnic, už znají výsledky svých odpadových analýz a vědí, kde mají prostor pro zlepšení. 

Spolu s experty z Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), odborným partnerem tohoto projektu, se zástupci Nadace Tipsport vydali na jeden ze stadionů, na brněnskou Zbrojovku. V rámci projektu prezentovali data z analýzy na jejich stadionu a probírali možnosti a limity realizace doporučených opatření.

Co klub překvapilo na výsledcích analýzy a jak s informacemi dále naloží se můžete podívat na videu:

Z analýz vyplynulo, že potenciál pro zlepšení je veliký. Až 90 % směsného komunálního odpadu mohlo být vytříděno a tedy dále využito nebo vůbec nemuselo vzniknout. Jinými slovy, současné množství směsného odpadu je možné zredukovat na pouhou desetinu!

Hlavní doporučení spolu se čtyřmi případovými studiemi jsou shrnuté v příručce, která je zdarma ke stažení jako inspirace dalším sportovištím. Na co se doporučení fotbalovým klubům mimo jiné zaměřila?

  • Důsledně třídit odpad, včetně bio odpadu
  • Zvážit zavedení vratných kelímků na studené i teplé nápoje
  • Zvážit zavedení sušáků na ruce na WC namísto papírových ručníků
  • Zvážit výměnu nápojů od sponzorů v PET lahvích za lahve skleněné
  • Edukovat zaměstnance, hráče i fanoušky

Právě teď se s jednotlivými kluby ladí konkrétní opatření a jejich realizace. Vybírá se vhodný design nádob na tříděný odpad na tribuny i do zázemí, s grafiky se vymýšlí jeho atraktivní podoba, která nikomu nedovolí odpadek odhodit jinam. Řeší se možnosti elektrických sušáků na ruce a nabídka systémů vratných kelímků. Tak, aby vše odpovídalo bezpečnostním a hygienickým normám i logistice na jednotlivých stadionech. 

Po letní přestávce se plánují společné edukační akce pro veřejnost, se zapojením hráčů i malých fotbalistek a fotbalistů z přípravek. A na podzim kluby čeká zopakování odpadové analýzy, aby se získala jasná data o tom, jak zavedené změny pomohly ušetřit zbytečně vyhozené kilogramy odpadu.

A tím vše teprve začíná! Probíhají jednání s dalšími kluby z fotbalu, hokeje i basketbalu, které chtějí sport bez odpadu.

Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s