Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

28. květen 2024
Sdílejte:
Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.
Ivan Hašek oznamuje nominaci na EURO 2024.Foto: Profimedia

„V minulých dnech jsme osobně nebo po telefonu mluvili se všemi hráči v nominaci. V případě, že by si to okolnosti vyžádaly, jsou připravení i náhradníci. Finální nominaci na EURO musíme potvrdit do 7. června,“ uvedl Ivan Hašek.

„Od jmenování k reprezentaci jsme přípravu směřovali k tomuto okamžiku, abychom složili co nejsilnější tým, který může na mistrovství Evropy uspět a bude mít perspektivu i v následující kvalifikaci na mistrovství světa. Všichni hráči, kteří jsou v nominaci, si pozvánku zaslouží. Nechybí zkušení ani perspektivní hráči. A nakonec ani nováček, protože Lukáš Červ nás o nominaci přesvědčil svými jarními výkony. Je to hráč, který má na hřišti emoce, je důrazný a tvrdý. Rozhodovali jsme se mezi ním a Petrem Ševčíkem,“ řekl Hašek.

Partneři projektu Cesta na Euro

 • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
 • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
 • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Jedenáct hráčů v nominaci je narozených v roce 2000 a mladších. Nejmladšímu Matěji Juráskovi je dvacet let, nejstaršímu Vladimíru Coufalovi jednatřicet. Věkový průměr týmu činí 25 let.

„Vzali jsme dost mladých hráčů, kteří se třeba nedostanou na hřiště, ale je důležité, aby si zažili atmosféru velkého turnaje,“ řekl Hašek.

Patnáct hráčů je z Fortuna ligy, jedenáct ze zahraničních ligových soutěží. Osm hráčů je ze Slavie, čtyři z Viktorie Plzeň a tři ze Sparty a Leverkusenu.

Nominace na přípravný kemp do Rakouska, respektive na EURO 2024

Brankáři

 • Vítězslav Jaroš, 22 let, SK Sturm Graz, 0 reprezentačních stratů
 • Matěj Kovář, 24 let, Bayer 04 Leverkusen, 1
 • Jindřich Staněk, 28 let, SK Slavia Praha, 9

Obránci

 • Vladimír Coufal, 31 let, West Ham United FC, 40 reprezentačních startů, 1 gól
 • David Douděra, 25 let, SK Slavia Praha, 8, 1
 • Tomáš Holeš, 31 let, SK Slavia Praha, 27, 2
 • Robin Hranáč, 24 let, FC Viktoria Plzeň, 1, 0
 • David Jurásek, 23 let, TSG 1899 Hoffenheim, 7, 0
 • Ladislav Krejčí ml., 25 let, AC Sparta Praha, 9, 3
 • Martin Vitík, 21 let, AC Sparta Praha, 1, 0
 • Tomáš Vlček, 23 let, SK Slavia Praha, 1, 0
 • David Zima, 23 let, SK Slavia Praha, 20, 1

Záložníci

 • Antonín Barák, 29 let, ACF Fiorentina, 39, 9
 • Václav Černý, 26 let, VFL Wolfsburg, 15, 5
 • Lukáš Červ, 23 let, FC Viktoria Plzeň, 0, 0
 • Matěj Jurásek, 20 let, SK Slavia Praha, 1, 0
 • Ondřej Lingr, 25 let, Feyenoord Rotterdam, 13, 0
 • Lukáš Provod, 27 let, SK Slavia Praha, 18, 2
 • Michal Sadílek, 24 let, FC Twente, 23, 1
 • Tomáš Souček, 29 let, West Ham United FC, 68, 12
 • Pavel Šulc, 23 let, FC Viktoria Plzeň, 1, 0

Útočníci

 • Adam Hložek, 21 let, Bayer 04 Leverkusen, 31, 2
 • Tomáš Chorý, 29 let, FC Viktoria Plzeň, 3, 2
 • Mojmír Chytil, 25 let, SK Slavia Praha, 12, 4
 • Jan Kuchta, 27 let, AC Sparta Praha, 20, 3
 • Patrik Schick, 28 let, Bayer 04 Leverkusen, 37, 18

Naopak na EURO 2024 nejede třeba Václav Jurečka, nejlepší střelec Fortuna ligy v posledních dvou ročnících, Václav Hladký, který Ipswichi vychytal postup do Premier League, Tomáš Čvančara z Mönchengladbachu, kterého podle Haška trápí zdravotní problémy, obránce Filip Panák ze Sparty, který byl na hraně nominace nebo třeba Dominik Janošek, který nizozemskou Bredu táhne za postupem do první ligy s bilancí 14 gólů a 11 asistencí ve 43 zápasech. Ze známých jmen chybí také třeba Tomáš Vaclík, Jakub Brabec, Alex Král nebo Jaroslav Zelený.

Z hráčů, které Hašek měl ve své první nominaci na zápasy v Norsku a proti Arménií kromě už zmíněného Zeleného v kádru pro EURO chybí ještě Adam Gabriel, který se čerstvě stal dánským mistrem s Midtjyllandem (v sezoně tam odehrál asi pětinu možných minut) a v březnu se mu nepovedl jeho první reprezentační start proti Arménii.

Naopak Hašek tentokrát už nezohledňoval kauzu Belmondo a v nominaci jsou Vladimír Coufal a Jan Kuchta. „Na první sraz jsme je nevzal, abych mohl promluvit s hráči. Všichni je podrželi, takže nebyl důvod k tomu, aby je někdo odmítl. Koukal jsem na to teď z pohledu výkonnosti,“ řekl Hašek. Třetí z hříšníků Jakub Brabec byl na hraně nominace a Hašek s ním do budoucna do reprezentace počítá, pokud na to bude mít výkonnost.

Patrik Berger o kauze Belmondo

„Taky jsme chodili, nebudu říkat, že ne. Ale nikdy jsme nešli den nebo dva před klíčovým zápasem. Vždycky po utkání nebo na konci srazu. Pro tohle nemám absolutně žádné pochopení. Rozuměl bych tomu, kdyby odehráli zápas a další měli třeba za pět dnů. To by bylo OK. Ale tohle? Když máš před sebou utkání o všechno, nemůžeš si tohle dovolit. Kdyby tohle předvedli po postupu na EURO, národ by jim to myslím odpustil. Takhle ne. Bylo to plivnutí do ksichtu nejen trenérovi, ale celé FAČR a všem spoluhráčům,“ říká Patrik Berger v rozhovoru s Janem Vackem v tištěném Zajíci na EURO, který právě vychází.

Většina ze zmíněných hráčů mimo nominaci je připravena v roli náhradníků pro případ, kdyby se někdo z nominace zranil. Speciálně o Panákovi, Janoškovi nebo ještě o dosud nezmíněném Michalu Hlavatém z Pardubic pak Hašek mluvil jako o hráčích pro blízkou budoucnost reprezentace. Hašek ji chce po Euru úspěšně provést na mistrovství světa v roce 2026, které se bude hrát v USA, Kanadě a Mexiku.

Zpět k těm, kdo se do Haškova výběru pro EURO 2024 dostali: Nejzkušenějším hráčem je kapitán Tomáš Souček, který za reprezentaci odehrál už osmašedesát zápasů. Následují Vladimír Coufal (40), Antonín Barák (39) a Patrik Schick (37). Ani jednou za národní tým zatím nenastoupil Vítězslav Jaroš a Lukáš Červ, který je úplným nováčkem a v minulosti nastupoval za mládežnické reprezentace.

Nejvíc gólů z nominace nastřílel Patrik Schick, který se za národní tým trefil už osmnáctkrát. Následují Tomáš Souček (12), Antonín Barák (9) a Václav Černý (5). Osm hráčů do pole na svou první reprezentační branku čeká.

Minulé EURO 2020 zažilo sedm hráčů (Vladimír Coufal, Tomáš Holeš, David Zima, Antonín Barák, Tomáš Souček, Adam Hložek a Patrik Schick).

„Česko se chystá na osmé EURO za sebou, což je bilance, kterou se může pochlubit jen několik velkých fotbalových zemí v Evropě. Naším cílem je postup ze základní skupiny,“ řekl předseda FAČR Petr Fousek. „Turecko, Gruzie jsou nároční soupeři, bude to v těchto zápasech padesát na padesát,“ řekl Hašek.

Tým se sejde v neděli 2. června a ihned odcestuje na přípravný kemp v Rakousku. Tam odehraje přípravný zápas proti Maltě (7. června v Grödigu). „Věřím, že všichni z kempu budou zdravotně v pořádku a pojedou na EURO,“ řekl Hašek. V generálce před odletem na šampionát přivítá reprezentace Severní Makedonii (10. června v Hradci Králové). Do dějiště mistrovství se tým vydá 13. června a postupně se v základní skupině utká s Portugalskem (18. června v Lipsku), Gruzií (22. června v Hamburku) a Tureckem (26. června v Hamburku).

Co dál od Ivana Haška zaznělo

 • Václav Černý v březnu v nominace nebyl, na EURO jede. Proč? „Navštívili jsme ho na zápase na Bayernu, měli jsme dlouhý pohovor. Umí jeden na jednoho, nemyslím, že by ztratil na výkonnosti, i když nenastupoval v základu. Má kvalitu. Je připravený přijmout jakoukoli roli v týmu.“
 • Proč chybí Václav Jurečka? „Měl do nominace hodně blízko, je to střelec s ohromujícími čísly. Vybrali jsme typologicky jiné hráče.“
 • Jak bude Česko hrát? „To teď nechci prozrazovat. Nejdůležitější pro nás je, že tým v březnu ukázal, že má charakter.“
 • David Zima v nominaci? „Počítám s ním od doby, kdy hrál v Norsku na Haalanda. Je to jeden z našich nejrychlejších hráčů a má skvělou psychiku.“
 • Alex Král chybí? „V poslední době toho moc nenahrál. Byl na hraně. Je připravený pro případ, že se něco stane.“
 • Malta, Makedonie jako soupeři před EURO? „Bylo to přebrané, nikdo nechtěl přijet za námi do Rakouska, jen Malta. A s Walesem a Skotskem, kteří k dispozici byly, jsme hrát nechtěli, protože hrají jinak než naši soupeři ve skupině.“

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s