Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

28. květen 2024
Sdílejte:
Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.
Reprezentantky na začátku dubna v Uherském Hradišti před zápasem s Dánskem (1:3).Foto: Profimedia

Česká ženská reprezentace první dva zápasy kvalifikace o Euro 2025 proti Dánsku a Španělsku sice prohrála shodným výsledkem 1:3, přesto v obou duelech zanechala dobrý dojem a s velkými favoritkami rozhodně nepropadla.

Teď český tým ale čekají dvě utkání, která ukážou, jak na tom ženská reprezentace aktuálně je. Belgičanky jsou na velmi podobné výkonnostní úrovni jako český celek a dají se tak očekávat dva vyrovnané duely. Belgie prohrála v prvním zápase se Španělskem 0:7 a následně v Dánsku 2:4.

Na pondělí sraz reprezentace dorazilo všech 23 nominovaných hráček. Mimo tým kvůli zdravotním problémům zůstaly Aneta Pochmanová a Eliška Sonntagová, naopak vůbec poprvé se v nominaci reprezentačního A-týmu objevila třiadvacetiletá Nela Krejčířová ze Slovácka.

Český tým odpoledním tréninkem na Stadionu Přátelství na Strahově zahájil přípravu na první duel proti Belgii, který se v pražské Fortuna Areně odehraje v pátek 31. května od 18:30.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

„Ani v jednom zápase proti Belgii nás nečekání nic lehkého. Také soupeřky budou chtít sbírat body a budou se chtít proti nám ukázat. My jsme v předešlých zápasech proti Španělsku i Dánsku podaly dobrý výkon a věřím tomu, že si z těchto soubojů vezmeme jenom to dobré a že v Edenu uhrajeme tři body,“ říká útočnice reprezentace Tereza Szewieczková

Vstupenky na první zápas proti Belgii v pražském Edenu jsou v prodeji v síti Ticketportal a organizované skupiny mohou na FAČR žádat o vstupenky zdarma. Dvě hodiny před výkopem začne u vstupu číslo 2 program zápasové fanzony. Zápas bude přímým přenosem vysílat sportovní stanice ČT sport.

Kvalifikace na Euro se hraje v podobném formátu jak Liga národů. Nejprve přijdou na řadu zápasy v rámci jednotlivých skupin (duben až červenec) a následně barážové zápasy (první kolo na konci října a druhé na přelomu listopadu a prosince). Osm týmů z prvních dvou míst ve skupinách ligy A půjde rovnou na Euro, dalších osm týmů z ligy A pak v prvním kole baráže narazí na papírově slabší soupeře z ligy C.

Pro lepší představu: i pokud Česko ve své čtyřčlenné skupině skončí poslední, stále bude mít šanci na postup na Euro 2025 ve dvoukolé baráži. Kdyby se zadařilo a tým vedený trenérem Karlem Radou skončil ve skupině do druhého místa, zajistí si přímý postup na turnaj do Švýcarska (hezky je to konkrétně vysvětlené v úvodním videu – čas posuňte na 2:40 - v tomto textu na webu UEFA.com).

Partner Football Clubu

Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na EuroSpartaGirlPowerSázkařský koutek.

„Obecně platí, že pro nás bylo velmi důležité postoupit do skupiny A, abychom měli lepší výchozí pozici pro případné play-off,“ vypichuje Miroslava Fousková, která ve Fotbalové asociaci ČR vede ženský úsek, a připomíná tak loňský postup z Ligy národů B, kdy Češky v premiérovém ročníku této soutěže za sebou ve skupině nechaly reprezentace Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, se kterými se klidně mohou potkat v závěrečném (druhém) kole baráže o Euro.

Zároveň platí, že cenné by pro Česko bylo třeba i třetí místo ve skupině, protože ze čtvrtého se padá do skupiny B v příští edici Ligy národů (i když platí, že zároveň se i ze čtvrtého místa pokračuje v baráži o účast na Euro 2025).

Rozlosování skupin Ligy A kvalifikace o ME

  • Skupina A1: Nizozemsko, Itálie, Norsko, Finsko
  • Skupina A2: Španělsko, Dánsko, Belgie, Česko
  • Skupina A3: Francie, Anglie, Švédsko, Irsko
  • Skupina A4: Německo, Rakousko, Island, Polsko

Tento článek je součástí projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron, Betano a magazín Heroine.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s