Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Komentář: Ženský fotbal v Česku potřebuje šlápnout na plyn

12. březen 2024
Sdílejte:
Ženský fotbal v Česku roste. Ale mnohem pomaleji, než by mohl. Co jde změnit a jak se nám to může vrátit? Odpovídá komentář Ondřeje Tůmy, ředitele Football Clubu.
Vidíte ten zápal? Reprezentantka Franny Černá se raduje z gólu do sítě Slovinska.Foto: Profimedia

Věděl to už Ivánek: „vždyť on se ten fotbal sám neudělá!“ A nejen mužský, ale i ženský… V Česku bychom si měli rychle uvědomit, že je potřeba na ženském fotbale zapracovat. Jinak nám ujede vlak. Naprosto zbytečně a netakticky.

Větší podpora ženského fotbalu v Česku by neměla být žádná charita, aktivita z lítosti nebo zájem ve stylu „aby se neřeklo“, má naopak mnoho racionálních důvodů a ve finále se vyplatí všem zainteresovaným – fotbalovým klubům, sportovkyním, sponzorům i společnosti jako takové.

Šlápnout na plyn

Ženský fotbal je celosvětově jedením z nejrychleji rostoucích sportovních odvětví současnosti. V posledních dvou letech jsme na evropském (v Anglii) i světovém (v Austrálii a na Novém Zélandu) šampionátu mohli vidět stadiony praskající ve švech, obrovské zapojení a aktivizaci fanoušků, skvělé marketingové kampaně a hlavní hvězdy tohoto sportu úspěšně bojující o pozornost diváků nejen na fotbalových trávnících, ale i na sociálních sítích. A výborně si v tomto ohledu vedou také nejlepší evropské ligy. Je za tím ale spousta práce a peněz.

Je jasné, že žádný sport nenakopnete bez investic. Ty musí být promyšlené a systematické. Evropské velmoci ženského fotbalu – Německo, Velká Británie, Španělsko a Francie – ukazují, že strukturální změny, cílená podpora nejvyšší domácí soutěže, ale taky koncepční práce s trenéry (a trenérkami) a mládeží přináší ovoce.

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků. Řídíme se jednoduchým heslem: Vy sportujete, my se staráme!

Na to se podívám!

Nemusíme se ale hned srovnávat s těmi nejsilnějšími. Rakousko, Belgie, Maroko, Švýcarsko nebo Portugalsko šláply v ženském fotbalu na plyn až v poslední době. Jejich ligy se postupně profesionalizují, národní týmy se dostávají na šampionáty, na kterých navíc v konkurenci těch nejlepších nejsou za otloukánky, ale postupují do závěrečných fází turnajů. Přitom jde o země, kterým můžeme směle konkurovat. Jen musí být jasný plán a chuť se do toho pustit.

Být vidět

Pokud chce české prostředí ženský fotbal skutečně posunout a profitovat z toho, musí vytvořit atraktivní produkt, který propojí se správnou cílovou skupinou a marketingovými partnery. Jde to a není to vůbec nemožné, musí se ale chtít a věnovat tomu patřičná péče.

Sport je skvělý marketingový nástroj. Přináší emoce, nezapomenutelné příběhy vítězů a poražených. Disponuje aktivními sportovci se zainteresovanou základnou podporovatelů a fanoušky, kteří se rádi ztotožní se svým týmem, oblíbenou osobností, ale třeba i značkou, na kterou u své milované disciplíny narážejí.

Lídři českého (nejen) ženského klubového fotbalu ze Sparty a Slavie si to postupně uvědomují a svoje aktivity na poli ženského fotbalu výrazně posilují. Myslím si, že další osud tohoto sportu v Česku je do značné míry právě v jejich rukách. V rámci možností se snaží i na Slovácku a v Liberci, tedy v týmech, které se v lize perou o třetí příčku. Další by měli přidat – bez investic, lidských zdrojů a jasné vize to nepůjde.

V bleděmodrém to platí i pro Fotbalovou asociaci České republiky. Ženský fotbal pro ni není priorita. A nikdy nebude. To není nic, nad čím bychom se měli podivovat. Se svým hlavním produktem, mužským fotbalem, mají svazoví činovníci práce až nad hlavu. To ale neznamená, že by měl být ženský fotbal navždy odstavený na vedlejší kolej. Argumenty, že na změny teď není čas a vhodná doba jsou úplně mimo – ta by totiž taky nemusela přijít nikdy.

Fotbal jinak

Atraktivita ženského fotbalu pro sponzory, marketingové partnery, ale i pro samotné sportovní prostředí spočívá také v tom, že se na tribuny vydává z velké části jiné publikum než na mužský fotbal – prim hrají rodiny s dětmi, svátečnější fanoušci, ženy a fotbaloví geekové, kteří nevynechají žádnou příležitost vidět zajímavý zápas, ať už v mužském, nebo ženském podání. Pro firmy, které se na ženském fotbale prezentují, je to dobrá šance vyniknout a využít razantní růst, který tuhle oblast čeká. „Být u toho hned od začátku“ je totiž dobré strategické rozhodnutí a vyplatí se i ekonomicky.

Ženský fotbal má navíc silný společenský podtext. Dokáže spojovat, bořit bariéry a vyvracet mýty, které už v dnešním světě nemají místo. Radost ze hry i touha po nezávislosti a rovných právech je stejná, ať se do míče kope v Americe, Afghánistánu nebo v Česku. A tolerantní prostředí si snad přejeme úplně všichni.

Pojďme se zaměřit na koncepční změny – nasměrujme do českého ženského fotbalu víc peněz a energie. Dostaňme ho pravidelně do televize. Nechme ho objevit novými sponzory a fanoušky. Dopřejme mu růst, na který má potenciál. Tuhle šanci si zaslouží. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že to může dobře fungovat.


Tento komentář je součást bulletinu k akci Global Goals Summit 2024 a na webu FC vychází v rámci projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron a magazín Heroine.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s