Liga dostane oranžové míče. Nechceme odkládat celá kola, vysvětlil Bárta z LFA

05. prosinec 2023
Sdílejte:
Výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta si stojí za postupem své organizace během víkendu, kdy se kvůli přívalům sněhu odložilo ve Fortuna lize šest z osmi zápasů.
Žlutý míč byl špatně vidět v televizi. Nahradí ho oranžový.Foto: Profimedia

Bártu mrzí, že slávisté museli jet zbytečně do Zlína a tým z Karviné do Mladé Boleslavi, postup LFA ale hájí. Vysvětlil ho v písemných odpovědích na dotazy deníku Sport, redakce Football Clubu na LFA posílala už v neděli podobné dotazy, odpovědi však nedorazily. Vybrali jsme proto od kolegů ze Sportu aspoň to nejzásadnější, co Bárta řekl.

Nejvíc se veřejně řeší stížnosti zástupců Slavie. Jak probíhala komunikace, kdo s kým mluvil?

Já s panem Tvrdíkem. Není tak pravdou, jak v některých médiích zaznělo, že do konverzace či rozhodování byl zapojen Dušan Svoboda či další vrcholoví činovníci LFA. Tato oblast je v mé gesci. (že Svoboda komunikoval se zástupci Zlína říkal v pořadu Dohráno na ČT Sport šéf Slavie Jaroslav Tvrdík – poznámka redakce)

Jaká byla situace, když Slavia vyrážela do Zlína?

Ano, s funkcionáři zlínského klubu jsme byli v intenzivním kontaktu a v době žádosti ze strany Slavie a odjezdu klubu do Zlína bylo hřiště v dobrém stavu. Navíc dle předpovědi počasí měl napadnout nějaký sníh, ale očekávalo se takové množství, s kterým by si do výkopu v 18.00 hodin poradilo dle zpráv z klubu vyhřívání samo, nebo jen s menší podporou ručního odklízení sněhové pokrývky z hrací plochy, na což byl domácí klub připraven.

Jak vypadá procedura týkající se odložení zápasu?

Já bych to vzal trochu zeširoka. My jako LFA jsme s kluby byli v kontaktu celý týden a zjišťovali jsme, jestli vytápění hřiště správně běží a jak vypadá situace na stadionech. S blížícími se zápasy se tato komunikace ještě zintenzivnila. Proces samotného odložení pak lze popsat na případu Českých Budějovic, které nás informovaly, že na hřišti už v pátek je velké množství sněhu a předpověď počasí není ani v dalších hodinách dobrá. My jsme na místo poslali proto delegovanou osobu, která hřiště zkontrolovala, a na základě obdržených informací bylo rozhodnuto o odložení utkání. Pokud by ale delegát rozhodl, že hřiště je v pořádku, poslední slovo má vždy rozhodčí utkání, jenž ručí za bezpečnost a způsobilost.

Proč rozhodčí v Olomouci nezvolil výraznější barvu míče?

Zimní verze oficiálního míče je pro hráče dobře viditelná a s podobně barevným schématem, tedy kdy je žlutá barva hlavní, se hraje i ve všech evropských soutěžích, kterým míč dodává právě značka Select. Máte ale pravdu, že zejména pro televizní kamery není barevné složení ideální. LFA se proto rozhodla k rychlé reakci a ve spolupráci se značkou Select pro kluby zajistí oranžové míče.

Zvažovalo se odložení celého kola?

LFA přistupuje ke každému zápasu individuálně a nechce dělat celosoutěžní rozhodnutí, pokud to není skutečně nutné. Proto je analyzována a kontrolována situace na každém ze stadionů zvlášť, aby, pokud to stav hrací plochy a celková situace umožní, bylo možné odehrát alespoň nějaké zápasy v řádném termínu. Podobně k situaci přistupují i ostatní soutěže v rámci celé Evropy. Příkladem může být i víkendové dění v Rakousku či Polsku.

Udělala by teď LFA něco jinak?

Samozřejmě nás mrzí, že Slavia do Zlína a Karviná do Mladé Boleslavi musely cestovat zbytečně, ale máme stanovené postupy, které byly dodrženy.

Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
129
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
  • Poštovné po ČR zdarma
1490

Související články

Glosář Luďka Mádla: Jeden gól od Schicka je málo. A kde byl Chorý?

Depresi vystřídala česká útočná smršť. Bohužel bez adekvátního počtu balonů, co by se uhnízdily v gruzínské síti, hodnotí druhý český zápas na Euru reportér Luděk Mádl.

Glosář

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast
Popup se zavře za 8s