Bártu mrzí, že slávisté museli jet zbytečně do Zlína a tým z Karviné do Mladé Boleslavi, postup LFA ale hájí. Vysvětlil ho v písemných odpovědích na dotazy deníku Sport, redakce Football Clubu na LFA posílala už v neděli podobné dotazy, odpovědi však nedorazily. Vybrali jsme proto od kolegů ze Sportu aspoň to nejzásadnější, co Bárta řekl.
Nejvíc se veřejně řeší stížnosti zástupců Slavie. Jak probíhala komunikace, kdo s kým mluvil?
Já s panem Tvrdíkem. Není tak pravdou, jak v některých médiích zaznělo, že do konverzace či rozhodování byl zapojen Dušan Svoboda či další vrcholoví činovníci LFA. Tato oblast je v mé gesci. (že Svoboda komunikoval se zástupci Zlína říkal v pořadu Dohráno na ČT Sport šéf Slavie Jaroslav Tvrdík – poznámka redakce)
Jaká byla situace, když Slavia vyrážela do Zlína?
Ano, s funkcionáři zlínského klubu jsme byli v intenzivním kontaktu a v době žádosti ze strany Slavie a odjezdu klubu do Zlína bylo hřiště v dobrém stavu. Navíc dle předpovědi počasí měl napadnout nějaký sníh, ale očekávalo se takové množství, s kterým by si do výkopu v 18.00 hodin poradilo dle zpráv z klubu vyhřívání samo, nebo jen s menší podporou ručního odklízení sněhové pokrývky z hrací plochy, na což byl domácí klub připraven.
Jak vypadá procedura týkající se odložení zápasu?
Já bych to vzal trochu zeširoka. My jako LFA jsme s kluby byli v kontaktu celý týden a zjišťovali jsme, jestli vytápění hřiště správně běží a jak vypadá situace na stadionech. S blížícími se zápasy se tato komunikace ještě zintenzivnila. Proces samotného odložení pak lze popsat na případu Českých Budějovic, které nás informovaly, že na hřišti už v pátek je velké množství sněhu a předpověď počasí není ani v dalších hodinách dobrá. My jsme na místo poslali proto delegovanou osobu, která hřiště zkontrolovala, a na základě obdržených informací bylo rozhodnuto o odložení utkání. Pokud by ale delegát rozhodl, že hřiště je v pořádku, poslední slovo má vždy rozhodčí utkání, jenž ručí za bezpečnost a způsobilost.
Proč rozhodčí v Olomouci nezvolil výraznější barvu míče?
Zimní verze oficiálního míče je pro hráče dobře viditelná a s podobně barevným schématem, tedy kdy je žlutá barva hlavní, se hraje i ve všech evropských soutěžích, kterým míč dodává právě značka Select. Máte ale pravdu, že zejména pro televizní kamery není barevné složení ideální. LFA se proto rozhodla k rychlé reakci a ve spolupráci se značkou Select pro kluby zajistí oranžové míče.
Zvažovalo se odložení celého kola?
LFA přistupuje ke každému zápasu individuálně a nechce dělat celosoutěžní rozhodnutí, pokud to není skutečně nutné. Proto je analyzována a kontrolována situace na každém ze stadionů zvlášť, aby, pokud to stav hrací plochy a celková situace umožní, bylo možné odehrát alespoň nějaké zápasy v řádném termínu. Podobně k situaci přistupují i ostatní soutěže v rámci celé Evropy. Příkladem může být i víkendové dění v Rakousku či Polsku.
Udělala by teď LFA něco jinak?
Samozřejmě nás mrzí, že Slavia do Zlína a Karviná do Mladé Boleslavi musely cestovat zbytečně, ale máme stanovené postupy, které byly dodrženy.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?