E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Liga dostane oranžové míče. Nechceme odkládat celá kola, vysvětlil Bárta z LFA

05. prosinec 2023
Sdílejte:
Výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta si stojí za postupem své organizace během víkendu, kdy se kvůli přívalům sněhu odložilo ve Fortuna lize šest z osmi zápasů.
Žlutý míč byl špatně vidět v televizi. Nahradí ho oranžový.Foto: Profimedia

Bártu mrzí, že slávisté museli jet zbytečně do Zlína a tým z Karviné do Mladé Boleslavi, postup LFA ale hájí. Vysvětlil ho v písemných odpovědích na dotazy deníku Sport, redakce Football Clubu na LFA posílala už v neděli podobné dotazy, odpovědi však nedorazily. Vybrali jsme proto od kolegů ze Sportu aspoň to nejzásadnější, co Bárta řekl.

Nejvíc se veřejně řeší stížnosti zástupců Slavie. Jak probíhala komunikace, kdo s kým mluvil?

Já s panem Tvrdíkem. Není tak pravdou, jak v některých médiích zaznělo, že do konverzace či rozhodování byl zapojen Dušan Svoboda či další vrcholoví činovníci LFA. Tato oblast je v mé gesci. (že Svoboda komunikoval se zástupci Zlína říkal v pořadu Dohráno na ČT Sport šéf Slavie Jaroslav Tvrdík – poznámka redakce)

Jaká byla situace, když Slavia vyrážela do Zlína?

Ano, s funkcionáři zlínského klubu jsme byli v intenzivním kontaktu a v době žádosti ze strany Slavie a odjezdu klubu do Zlína bylo hřiště v dobrém stavu. Navíc dle předpovědi počasí měl napadnout nějaký sníh, ale očekávalo se takové množství, s kterým by si do výkopu v 18.00 hodin poradilo dle zpráv z klubu vyhřívání samo, nebo jen s menší podporou ručního odklízení sněhové pokrývky z hrací plochy, na což byl domácí klub připraven.

Jak vypadá procedura týkající se odložení zápasu?

Já bych to vzal trochu zeširoka. My jako LFA jsme s kluby byli v kontaktu celý týden a zjišťovali jsme, jestli vytápění hřiště správně běží a jak vypadá situace na stadionech. S blížícími se zápasy se tato komunikace ještě zintenzivnila. Proces samotného odložení pak lze popsat na případu Českých Budějovic, které nás informovaly, že na hřišti už v pátek je velké množství sněhu a předpověď počasí není ani v dalších hodinách dobrá. My jsme na místo poslali proto delegovanou osobu, která hřiště zkontrolovala, a na základě obdržených informací bylo rozhodnuto o odložení utkání. Pokud by ale delegát rozhodl, že hřiště je v pořádku, poslední slovo má vždy rozhodčí utkání, jenž ručí za bezpečnost a způsobilost.

Proč rozhodčí v Olomouci nezvolil výraznější barvu míče?

Zimní verze oficiálního míče je pro hráče dobře viditelná a s podobně barevným schématem, tedy kdy je žlutá barva hlavní, se hraje i ve všech evropských soutěžích, kterým míč dodává právě značka Select. Máte ale pravdu, že zejména pro televizní kamery není barevné složení ideální. LFA se proto rozhodla k rychlé reakci a ve spolupráci se značkou Select pro kluby zajistí oranžové míče.

Zvažovalo se odložení celého kola?

LFA přistupuje ke každému zápasu individuálně a nechce dělat celosoutěžní rozhodnutí, pokud to není skutečně nutné. Proto je analyzována a kontrolována situace na každém ze stadionů zvlášť, aby, pokud to stav hrací plochy a celková situace umožní, bylo možné odehrát alespoň nějaké zápasy v řádném termínu. Podobně k situaci přistupují i ostatní soutěže v rámci celé Evropy. Příkladem může být i víkendové dění v Rakousku či Polsku.

Udělala by teď LFA něco jinak?

Samozřejmě nás mrzí, že Slavia do Zlína a Karviná do Mladé Boleslavi musely cestovat zbytečně, ale máme stanovené postupy, které byly dodrženy.

Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
129
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
  • Poštovné po ČR zdarma
1490

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s