Ve druhé lize hrají fotbalisté za 20 až 120 tisíc korun měsíčně. V podcastu Zajíc ve druhé lize to řekl Jiří Sodoma, který ještě na podzim sám druhou ligu hrál za Viktorii Žižkov a v zimě kariéru ukončil kvůli zdravotním problémům.
„Plat ve druhé lize se může pohybovat od 20 do 110, 120 tisíc korun. Spousta kluků ve třetí lize má víc peněz než ve druhé lize. Někde je to 30, 35 tisíc. Je to super pro kluky, kterým je 19 let a jsou na začátku kariéry, chtějí se dostat výš, bydlí u rodičů a nemají závazky. Starší kluci to mají jinak. Ti se fotbalem už živí a platy mají někde kolem 60, 70, 80 tisíc korun,“ řekl Sodoma.
Jeho narážka na třetí ligu jistě mířila i na ústecký klub, který pod firmou Viagem míří na návrat do druhé ligy a postupně se chce dostat i mezi tuzemskou elitu. „Hráči u nás mají platy, které jsou standardní, pokud hrajete střed druhé ligy. A takový je podle mě i náš rozpočet,“ řekl nedávno ve velkém rozhovoru s Football Clubem Přemysl Kubáň, majitel Viagemu.
Zpět ale k finančním podmínkám hráčů ve druhé lize. „Velmi záleží, v jakém klubu jste, jaké je jeho ekonomické zázemí. Brno nebo Líšeň jsou schopné dát velmi solidní podmínky. Hrana mezi první a druhou ligou je Zlín, kde také drží relativně prvoligové zázemí. Vím z Táborska, že když láká hráče z první ligy, o kterého velmi stojí, tak mu umí nabídnout 60, 70 tisíc korun plus bydlení. Což není špatný výdělek,“ doplnil Sodomu novinář Jan Podroužek.
Na to opět reagoval Sodoma: „Vím, že klukovi, který šel z ligy do Táborska, nabízeli i víc, dorovnání podmínek, tedy nějakých 85, 90 tisíc korun. Ale jsou to výjimečné případy.“
Megatipovačka je komplet zdarma. Stačí na soutěžní stránce natipovat nejbližší kolo Chance Ligy a jsi ve hře. Za registraci účtu navíc získáš bonus 200 Kč zdarma na první sázky. Více zde.
Na druhou stranu zhruba před rokem v podcastu Zajíc ve druhé lize mluvil tehdejší asistent na Žižkově Václav Kadlec o tom, že ve druhé lize fotbalisti běžně berou i nějakých 20 až 30 tisíc korun měsíčně a po trénincích tak musí ještě chodit do práce. Platový rozptyl je tedy ve druhé nejvyšší soutěži poměrně velký.
Zpět k aktuálním výrokům Jiřího Sodomy. Ten pro srovnání dodal, že když nedávno ještě během své hráčské kariéry, řešil možný přechod do čtvrté německé ligy, tak mu tam nabízeli 4000 eur, tedy nějakých 100 tisíc korun měsíčně.
„A když jsme tam tenkrát řešili, co by mohlo být dál, tak říkali, že po postupu do třetí ligy by plat šel na 6 až 7 tisíc eur. Oproti druhé české je to tedy jinde,“ dodal Sodoma.
A mluvil třeba i o Rakousku. „Tam jsme jednali s více kluby a není to tam podobné jako v Německu. Bavil jsem se s vídeňským druholigovým klubem a šlo tam o 2500 až 3500 eur měsíčně. A přitom to je těžká soutěž a ty kluci tam jsou neuvěřitelně vypracovaní,“ řekl Sodoma.
Na to reagoval Podroužek z vlastní zkušenosti, kdy půl roku byl ve sportovním vedení Dynama České Budějovice a jednal právě o příchodech hráčů z Rakouska. „Dá se tam s nimi mluvit o případném přesunu do české první ligy. Častokrát k těmhle penězům nemají ani osobní bonusy třeba za nuly, góly nebo asistence,“ řekl Podroužek a dodal, že naopak třeba zase Polsko je na peníze pro hráče zajímavější než Česko.
„Když tenkrát odcházel Kuba Grič do druhé ligy do Plocku, tak dostal nějakých 7 nebo 8 tisíc eur měsíčně,“ řekl Podroužek. Slovenský defenzivní záložník Grič odešel do Wisly Plock v létě roku 2023 z Českých Budějovic.
V podcastu Zajíc ve druhé lize už loni v květnu řešili i výplaty v první české lize. Že si v ní hráči běžně vydělají 100 tisíc korun hrubého tehdy řekl člen vedení Dukly Praha Jan Staněk, když obecně mluvil o tom, co pro Duklu z pohledu financí znamená návrat po pěti letech do první ligy.
„V letech 2017, 2018 byl lehce nadstandartní plat v první lize kolem 80 tisíc korun. Dnes 100 tisíc není nic výjimečného, pro lepší hráče je to 140, 150 tisíc korun. Všechno se hodně posunulo nahoru,“ uvedl Staněk. A měl samozřejmě na mysli hráče, na které cílí Dukla. Řeč je tedy maximálně o ligovém průměru. Hráči ve Spartě, Slavii nebo Plzni běžně vydělávají násobky Staňkem zmíněných částek.
Dodejme, že nejde o mzdy, ale že fotbalisti v Česku „pracují“ na živnostenský list, nikoli v zaměstnaneckém poměru.
Samostatnému Česku se v kvalifikacích na světový šampionát nedaří. Dosud to vyšlo jen jednou. Tenhle přehled vám osvěží paměť.
Není to jen marketingový humbuk, myslíme to smrtelně vážně, zní z anglického klubu na pobřeží Severního moře.
Favoritem „české“ skupiny bude tým, který vypadne z následujícího čtvrtfinále v Lize národů. Reprezentační kapitán by radši Chorvatsko.