Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Ligová výplatnice: Hráči si běžně vydělávají sto tisíc měsíčně, prozradil funkcionář

17. květen 2024
Sdílejte:
Kolik si vydělá průměrný fotbalista v první lize? S jakým rozpočtem jde hrát o udržení? A jak odskočená je od Fortuna ligy polská Ekstraklasa? To vše prozradil Jan Staněk z Dukly, která slaví postup mezi českou elitu
Dukla míří do první ligy.Foto: Beranek / CNC / Profimedia

Hráči v první české lize si běžně vydělají 100 tisíc korun hrubého. V podcastu Zajíc ve druhé lize to řekl člen vedení Dukly Praha Jan Staněk. Mluvil obecně o tom, co pro Duklu z pohledu financí znamená návrat po pěti letech do první ligy.

„V letech 2017, 2018 byl lehce nadstandartní plat v první lize kolem 80 tisíc korun. Dnes 100 tisíc není nic výjimečného, pro lepší hráče je to 140, 150 tisíc korun. Všechno se hodně posunulo nahoru,“ uvedl Staněk. A měl samozřejmě na mysli hráče, na které cílí Dukla. Řeč je tedy o ligovém průměru. Hráči ve Spartě, Slavii nebo Plzni běžně vydělávají násobky Staňkem zmíněných částek. Dodejme, že nejde o mzdy, ale že fotbalisti v Česku „pracují“ na živnostenský list, nikoli v zaměstnaneckém poměru.

Pro srovnání: ve druhé lize fotbalisti běžně berou nějakých 20 až 30 tisíc korun měsíčně (opět na živnostenský list) a po trénincích tak musí ještě běžně chodit do práce, jak o tom v podcastu Zajíc ve druhé lize nedávno mluvil Václav Kadlec, asistent trenéra v druholigovém Žižkově. Samozřejmě se dá čekat, že v Dukle na tom hráči budou lépe, protože rozpočet Žižkova je nějakých 30 až 35 milionů korun a Dukla je zhruba na dvojnásobku.

Majitel Dukly Petr Paukner teď v týdnu webu Infotbal.cz řekl, s jakým rozpočtem bude jeho klub v příští prvoligové sezoně pracovat. „Každý, kdo by v první lize chtěl rozpočet pod 100 milionů korun, by podle mě hrál o záchranu. Druholigový rozpočet byl kolem 65 milionů včetně cílových prémií, v příští sezoně můžeme mít o třetinu víc. Kolem sto milionů by mohlo stačit na slušné fungování klubu,“ řekl Paukner.

Dukle, stejně jako dalším klubům, pomůžou v naplnění rozpočtu nové smlouvy, které na TV práva nebo na generální partnerství v poslední době vytendrovala Ligová fotbalová asociace. Nárůst těchto „jistých“ peněz je v nižších řádech desítek milionů korun (podrobnosti k tomu najdete v textu Šance využita. Fotbalová liga změní jméno, kluby si výrazně polepší).

Magazín Football Club

Zajíc na EURO

Nejzábavnější průvodce turnajem!

  • Rozhovory s Patrikem Bergerem, Tomášem Ujfalušim, Jaroslavem Köstlem.
  • Podrobné datové analýzy soupeřů Česka.
  • Cestovatelské tipy pro fanoušky, kteří se na vrchol fotbalové sezony vydají po vlastní ose.
  • Infografiky, ankety, názorové duely a mnohem víc!
  • Zvýhodněná cena 199 Kč pro předplatitele Football Clubu a Kudy běží zajíc
249

Staněk ho v Zajíci doplnil a uvedl, že z těch 65 milionů, se kterými Dukla hospodařila v aktuální sezoně ve druhé lize, je 15 na mládež a dalších 15 až 20 milionů je režie – třeba nájem Julisky nebo nájem za zázemí pro mládežnické akademie. I po odečtení těchto nákladů patřila Dukla podle Staňka ve druhé lize mezi lepší týmy, co se týče výdajů čistě na kádr A-týmu.

„Doufám, že budeme ještě první rok těžit z toho, z čeho těžily i ty kluby, co postupovaly před námi, tedy ze setrvačnosti. Platy v kádru po přechodu z druhé do první ligy narůstají pomaleji,“ řekl Staněk. Platí to i přesto, že téměř každý hráč v kádru Dukly má po postupu garantovaný nárůst příjmů. „Někteří to mají automaticky. Kdo byl v době podpisu smlouvy na hraně sestavy nebo v akademii, ten má ve smlouvě napsáno, že musí třeba dvakrát nebo třikrát v první lize nastoupit, aby se mu navýšení aktivovalo,“ dodal Staněk.

Ví, že Dukla musí posílit, aby v první lize naplnila ambice majitelů, o kterých Staněk obecně mluvil, že jsou o něco vyšší než jen se v lize udržet. „Dřív se dali do druhé ligy dostat hráči s vidinou postupu. Dneska i vzhledem k tomu, že platové rozdíly jsou vysoké, hodně hráčů raději sedí v první lize, než aby šli hrát druhou ligu. Proto je teď těžší sestavit kádr pro postup. My jsme takový dali dohromady, ale automaticky to neznamená, že je konkurenceschopný pro první ligu. Takové hráče máme, ale budeme je muset doplnit. Bez zkušenosti to do ligy nejde a tihle kluci jsou důležití pro kabinu,“ řekl Staněk v podcastu Zajíc ve druhé lize.

Konkrétně pak mluvil třeba o situaci 33letého Murise Mešanoviće, který Dukle na jaře pomohl k postupu pěti góly ve 12 zápasech. Bosňan na Julisce hostuje z polské Puszcze Niepolomice. Zůstane i pro první ligu? „Opce by k zaplacení byla bez problémů, ale platy polské první ligy jsou oproti naší první lize odstřelené,“ odpovídá Staněk. Do druhé ligy Dukla bývalého hráče Slavie nebo Jihlavy podle Staňka dostala, protože Mešanović udělal klubu z Julisky ústupky kvůli známosti se sportovním ředitelem Josefem Jinochem.

O úrovni platů v polské lize mluvil v rozhovoru s Football Clubem David Balda, sportovní ředitel Śląsku Wrocław. „Hráči v B-týmu (hrají třetí ligu) začínají na necelé tisícovce eur. Jakmile začnete hrát v áčku, jste na třech tisících, další úroveň je 6 až 7 tisíc. Pokud hrajete pravidelně, jste už na 10 tisících (cca 250 tisíc korun). Máme dva hráče, kteří mají ještě víc než 15 tisíc eur, ale konkrétní částky nebudu uvádět. Zbytek se pohybuje mezi 8 a 12 tisíci. Je to víc než na Slovensku a asi i víc než běžně v Česku, ale třeba Slavia a Sparta mají víc a my jim nemůžeme konkurovat. V Polsku je to průměr, tam si každý klub může dovolit tři hráče nad 20 tisíc a zbytek má průměrný plat,“ říká Balda ve velkém rozhovoru.

„Pracujeme s 50 až 60 miliony zlotých, což je asi 10 až 12 milionů eur (zhruba 250 až 300 milionů korun). Ve srovnání s ostatními polskými kluby je to střed tabulky,“ odhalil Balda i rozpočet Śląsku. Jeho tým je v současné době na druhém místě ligové tabulky, dva body za vedoucí Jagiellonii Białystok. Śląsk dvě kola před koncem stále sní o zisku mistrovského titulu. A to v minulé sezoně skončil jeden bod od sestupu.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s