Ondřej Kania se dnes oficiálně stal většinovým vlastníkem Slovanu Liberec. Severočeský klub oznámil, že byl dokončen proces převodu 75,65 % akcií FC Slovan Liberec na společnost Pembroke Manor, která Kaniovi patří.
„Je nám velkou ctí, že se můžeme stát většinovými akcionáři tak významného českého fotbalového klubu. Naším jednoznačným cílem pro nejbližší sezony je vrátit klub tam, kam historicky patří, tedy na nejvyšší příčky Fortuna ligy a každý rok bojovat v předkolech o účast v základních skupinách evropských pohárů,“ uvedl Kania. Liberec hrál naposledy evropské poháry v roce 2020, kdy se podíval do základní skupiny Evropské ligy. V letech 2002, 2006 a 2012 získal mistrovské tituly a v letech 2000 a 2015 vyhrál český pohár. Aktuálně je ve Fortuna lize sedmý a v poháru vypadl ve čtvrtfinále se Zlínem.
„Prvním krokem k dosažení těchto cílů je jmenování Jana Nezmara do pozice generálního ředitele klubu. Další kroky budou následovat a budou transparentně komunikovány s fanoušky, partnery i s fotbalovou veřejností,“ dodal nový většinový vlastník Slovanu.
Zároveň proběhlo odvolání představenstva a dozorčí rady společnosti. Představenstvo společnosti bude od dnešního dne fungovat v následujícím složení:
Předsedkyní představenstva je Kaniova žena. „Petra je inženýrka ekonomie s červeným diplomem, v 28 letech vysoce postavená auditorka největších bank v ČR a SK, která dohlíží jako předsedkyně představenstva na naši společnou čtvrtmiliardovou investici,“ představil ji na sociální síti X nedávno nový vlastník Liberce.
Sportovním ředitelem se stane Theodor Gebre Selassie, který nahradí Zdeňka Koukala. „Slovan se stal jedním z mých osudových klubů a Liberec domovem pro moji rodinu. Nesmírně si vážím příležitosti aktivně se podílet na vedení klubu v jeho nové etapě. Stejně, jako jsem se o to snažil jako hráč, budu i ve své nové roli dělat vše, co bude v mých silách, pro to, abychom byli úspěšní. Těším se na spolupráci s Honzou Nezmarem. Věřím, že nám to bude klapat stejně jako kdysi na hřišti,“ řekl Theodor Gebre Selassie.
Kania je jedenatřicetiletý podnikatel v oblasti vzdělávání. Dohodu s Ludvíkem Karlem, předchozím majitelem Liberce, o převodu většinového podílu ve Slovanu uzavřel už na konci minulého roku. Teď oba podnikatelé celý obchod uzavřeli a Karl zůstává menšinovým spoluvlastníkem.
„Chtěl jsem dobře řízený klub, což se pozná podle výsledků. Liberec je top čtyři klub v posledních 25 letech, byť poslední trofej byla v roce 2015 (kdy Liberec vyhrál pohár). Když ale započítáte účast v Evropě a hráče nebo trenéry, kteří klubem prošli, tak mi Slovan vychází dobře,“ řekl Kania na konci loňského roku v podcastu Kudy běží zajíc.
„Zároveň se mi líbí, že k tomu klubu má hodně lidí vztah, a i když se od něj spousta lidí v posledních letech odvrátila, což je vidět na nízké návštěvnosti, tak já tam vidím ohromný potenciál. Když klubu dáme novou energii, tak to bude hodně dobré. A to je něco, co spousta dalších klubů, na které jsem koukal, nesplňovala. A pro mě je to zásadní věc,“ dodal.
Kania zažívá dobré dny, když před týdnem oznámil, že se jeho vzdělávací skupina Consilium stává součástí Dukes Education, největší sítě prémiových soukromých škol ve Spojeném království.
Z transakce, která Consilium podle informací časopisu Forbes ocenila na víc než miliardu korun, si Dukes Education odnáší většinový podíl. Kania si ponechává výrazný minoritní podíl a zároveň bude mít nad Consiliem nadále manažerskou kontrolu.
„Spojení s jednou z nejprestižnějších světových vzdělávacích skupin je velkou ctí. Partnerství je významným krokem vpřed v našem poslání neustále zvyšovat kvalitu námi nabízeného vzdělávání. Těšíme se na pozitivní změny, které to přinese našim studentům,“ konstatoval Kania.
U podpisu této transakce s britským Dukes Education v příběhu Kaniovy firmy končí cesta skupiny J&T, která byla v Consiliu minoritním investorem od podzimu roku 2021 a svou investici několikanásobně zhodnotila.
Zpět ale k fotbalu. Proč Kania do fotbalu vstupuje? Jednak ho má rád a je o něm známo, že je fanouškem pražské Sparty. Vidí ale i finanční motivaci. „Zásadní za mě je, že vznikla Konferenční liga a příjmy z pohárů se každoročně navyšují. Teď je navíc bezprecedentní růst koeficientu a pět týmů z české ligy má velmi slušnou šanci dostat se do Evropy. A když se klub typu Liberce dostane do skupiny KL tak z toho má 180 milionů korun, což je obrovská finanční injekce. To je zásadnější než to, že vystřelí dva hráči, které dobře prodáte,“ řekl v podcastu Kudy běží zajíc.
Má nový majitel dost peněz na to utáhnout fotbalový Liberec? „Zaznamenal jsem různé dotazy na mou solventnost. Vím, že to vypadá, jak to vypadá vzhledem k mému věku. Ale je to tak, že klub jako Liberec bude od příští sezony, kdy vzrostou příjmy nejen z TV práv ale třeba i od sponzorů, ročně v provozním minusu kolem 25, 20 milionů korun. Kdybych vzal číslo, které tady řekl Vacíno (Jan Vacek), že se do klubu vloží 250 milionů korun, tak si lze spočítat, že ten klub bude provozně na hodně dlouho v pohodě, i kdyby se mu třeba pět nebo deset let nepodařilo postoupit do Evropy. Byl bych tedy v klidu,“ odpovídal Kania na konci minulého roku. Zmíněných 250 milionů korun by měl do klubu podle mediálních spekulací vložit po zmíněné transakci z minulého týdne, kdy prodal většinu ve své firmě Consilium.
Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.
Jak moc bude Kania vstupovat do dění v klubu? „Nejsem zvyklý fungovat tak, že přijdu a řeknu tohle je trenér, kterého chci. Dávám lidem maximální zodpovědnost, ale i pravomoci. Napříč školami máme nějakých 250 učitelů a z toho jsem se bavil tak se třemi. Mám nastavené procesy, mechanismy a data, podle kterých jsem schopný vyhodnotit, jak co funguje,“ odpověděl v podcastu Kudy běží zajíc.
„Budu chtít vidět kvalitativní posun, určitě budu chtít, aby se každý zápas prezentoval z pohledu datové analytiky představenstvu, chci mít detailně podložené, proč chceme hráče, které chceme. Ale neumím si představit, že bych hodně věcí vetoval. Přemýšlím ve střednědobém horizontu pěti let, určitě ne z hlediska další sezony. Ve stejném horizontu počítám i s tím, že se klub stane ekonomicky soběstačným,“ dodal nový liberecký většinový vlastník.
S Janem Nezmarem se Kania spojil v době, kdy začal hledat klub, který by si v Česku pořídil. Bývalý sportovní ředitel Slovanu nebo pražské Slavie mu poskytoval poradenské služby a Kania o něm už na konci minulého roku mluvil jako o muži, kterému by rád svěřil každodenní řízení Slovanu. I proto museli Nezmar i Kania reagovat na některé Nezmarovy výroky související s jeho působením ve Slavii. V rozhovoru pro Seznam Zprávy na podzim 2020 mluvil o svých setkáních s Romanem Berbrem. „Lidé mají kolikrát pocit, že ten, kdo se s ním kdy potkal, musel jet nutně na červenou, ale tak to není. Možná někdo řekne, že jsem jel na oranžovou. Pohyboval jsem se v šedé zóně, ve které se v českém fotbale funguje,“ hájil se tehdy Nezmar.
Vše vycházelo z toho, že se v médiích předtím objevily úryvky odposlechů z policejního spisu, ve kterých Nezmar s Berbrem mluvil. Berbr si u Nezmara opakovaně nárokoval jakési významnější finanční plnění. Policie podle reportéra Luďka Mádla, který tenkrát vše sepsal pro Seznam Zprávy, pracovala s hypotézou, že by mohlo jít o milionovou prémii za Berbrův podíl na zisku mistrovského titulu sešívaných v sezoně 2018/19. Slavia tento výklad rozhodně odmítla.
„Neposkytl jsem Romanu Berbrovi žádné finanční prostředky a nedopustil jsem se žádného porušení zákona. Slavia tituly vyhrávala proto, že byla poslední 4 roky prokazatelně nejlepší sportovní klub v zemi. Nepotřebovali jsme, aby nám rozhodčí či kdokoli další jakkoli pomáhal, a také se to na hřišti nedělo. Nevolili jsme Romana Berbra a šli jsme proti kontinuitě berbrovských poměrů,“ vyjádřil se k tomu v prosinci 2021 pro Seznam Zprávy slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.
Jak se s touto minulostí Jana Nezmara, nového generálního ředitele Slovanu, Kania vypořádává? „Za mě je to vlastně jednoduché. Nikdy nebyl obžalovaný. Kdyby někdo nahrával a zveřejnil hromadu mých telefonátů, tak bych z nich také vyšel jako kretén. Neříkám, že to není problematické. Ujistil jsem se, že fotbalové prostředí už do velké míry takové není, jinak bych tam vstupovat nechtěl. Mám to v sobě zodpovězené, už to pro mě není téma,“ řekl Kania v podcastu Kudy běží zajíc. A podobně mluvil v únoru i Nezmar v pořadu Tiki-Taka na O2 TV Sport. „Jsem rád, že se vyšetřováním ukázalo, že žádné úplatky neproběhly. Že jsem byl namočen, beru jako daň za svou nezkušenost,“ řekl Nezmar.
Jaké další zápasy čekají Česko v Lize národů? Jak si národní tým stojí v tabulce? A proč se tahle soutěž vůbec hraje a jak se z ní dá dostat na mistrovství světa v roce 2026? Odpovídáme v přehledném souhrnu.
Rozhovor s generálním ředitelem Sparty Tomášem Křivdou o stavbě nového stadionu na Strahově a stěhování z Letné, ekonomických efektech účasti v Lize mistrů, ale i odchodu Briana Priskeho a nastavování klubové kultury.
Reprezentaci čekají další zápasy Ligy národů, přes kterou může také vést cesta na mistrovství světa v roce 2026. Opravdová kvalifikace se bude hrát v roce 2025 a baráž v březnu 2026. Řekneme si podrobně, jak to vše bude probíhat a kolik míst má na rozšířeném šampionátu Evropa.